«Փոքրիկ Հայաստան»՝ Լոս Անջելեսի «Հայաստան» մշակութային կենտրոնում
Լոս Անջելեսի Նորթ Հոլիվուդ քաղաքում գտնվող «Հայաստան» պարային կենտրոնը ստեղծվել է 1997 թվականին՝ Արման և Նաիրա Վարդանյանների ջանքերով: Նրանք «Բերդ» պարային համույթում են պարել: Պարախմբի գլխավոր պարուսույցն այսօր նրանց որդին՝ Տիգրան Վարդանյանն է, որը նույնպես «Բերդ»-ում է պարել:
2013 թվականից վերանվանվել է «Հայաստան» մշակութային կենտրոն, քանի որ այնտեղ սկսել են գործել նաև կերպարվեստի, երգեցողության, ասմունքի, դաշնամուրի, կիթառի, դուդուկի, դհոլի, վոկալի, հայոց լեզի և գրականության խմբակներ: Ընդհանուր առմամբ՝ կենտրոն 600-ից ավելի աշակերտ է հաճախում: Պարի դասընթացների հիմքում, իհարկե, հայկական ազգային պարերի ուսուցանումն է, սովորեցնում են նաև լատինոամերիկյան, հիփ-հոփ պարեր:
Պարային կենտրոնի մասնաճյուղեր են բացվել Գլենդել, Հոլիվուդ, Փալմդել, Սանտա Կլարիտա քաղաքներում: Մշակութային կենտրոնը տարվա ընթացքում հինգ խոշոր միջոցառում է ունենում, բազմաթիվ այլ համերգների ևս մասնակցում է, իսկ բոլոր խմբակների երեխաները տարվա մեջ մեկ անգամ հաշվետու ելույթներ են ունենում:
Լոս Անջելեսի հայկական համայնքում կենտրոնն արդեն բավականին ճանաչված է, ծնողները մեծ ակտիվությամբ են իրենց երեխաներին մշակութային կենտրոն բերում, քանի որ գիտակցում են՝ այս միջոցով կարող են նրանց ազգային ինքնությանը մոտ պահել և ծանոթացնել հայկական մշակույթին, հայ գիր ու գրականությանը:
«Մենք կողմնակի աջակցություն չունենք, ամեն ինչ սեփական ուժերով ենք անում, աջակիցները մեր սաների ծնողներն են, ովքեր իրենց զավակների հայապահպանության հարցը մեզ են վստահում՝ հավատալով մեր սկսած գործին: Միշտ ծնողներին ասում ենք, որ երեխաներին բերելով մշակույթի կենտրոն, նրանք ինքնին փոքրիկ Հայաստանում են հայտնվում՝ մոտ կանգնած իրենց արմատներին»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» մշակութային կենտրոնի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Արման Վարդանյանը:
Արմանն ու Նաիրան վստահեցնում են, որ կենտրոն հաճախող սաները տաղանդավոր են՝ խանդավառված հայկական մշակույթն ու Մայրենին սովորելու անհագ ցանկությամբ, տարիների ընթացքում շատ հայ տաղանդներ են բացահայտել, որոնցով հպարտանում են:
Պարախումբը մշտապես հրավեր է ստանում մասնակցելու Հայաստանից հյուրախաղերի եկած, ամերիկաբնակ հայ, ինչպես նաև ամերիկյան երգիչ-երգչուհիների համերգներին, նաև ելույթ է ունենում Լոս Անջելեսում կազմակերպվող տարբեր մրցանակաբաշխություններին:
2000 թվականից արդեն հինգերրորդ անգամ է՝ «Հայաստան» պարախումբը Հայրենիք է գալիս՝ իրենց հոբելյանների առիթով համերգներ ունենալու: Հունիսի 3-ին մեծ շուքով նշվեց պարախմբի 20-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նույնպես ներկա էր համերգին, որի ժամանակ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացմանը նպաստելու, հայ մշակույթը Սփյուռքում տարածելու համար Հրանուշ Հակոբյանը Լոս Անջելեսի «Հայաստան» պարախմբին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Երախտագիտության մեդալով և պատվոգրով է պարգևատրել:
Պարախումբը նաև Իտալիայում, Հունաստանում, Բուլղարիայում և այլուր միջազգային փառատոների է մասնակցել:
«Այս տարիների ընթացքում մեր գլխավոր ձեռքբերումն այն է եղել, որ օտարության մեջ ապրող հայ երեխաներին կարողացել ենք հայկական մշակութային արժեքներին ծանոթացնել` զերծ պահելով ուծացման վտանգից»,-ասաց Նաիրա Վարդանյանը՝ հավելելով, որ պարախմբի սաները, որոնք երկար տարիներ պարել են իրենց մոտ՝ հայկական շունչն ու ոգին պահպանելով, ամուսնանալուց հետո այսօր արդեն իրենց երեխաներին են ուղարկում պարելու «Հայաստան»-ում, նաև շրջանավարտներից են այժմ իրենց հետ աշխատում:

«Маленькая Армения» в культурном центре «Айастан» Лос Анджелеса
Танцевальный центр «Айастан», находящийся в городе Норт Голливуд Лос Анджелеса создан в 1997 году усилиями Армана и Наиры Варданянов. Они танцевали в танцевальном ансамбле «Берд». Главный хореограф ансамбля сегодня – их сын Тигран Варданян, также танцевавший в «Берде».
В 2013 году ансамбль был переименован в культурный центр «Айастан», поскольку там начали функционировать также кружки живописи, пения, декламации, фортепиано, гитары, дудука, дола, вокала, армянского языка и литературы. В общей сложности центр посещают более 600 детей. В основе обучения танцам, конечно, армянские национальные танцы, обучают также латино-американским и хип-хоп танцам.
Филиалы танцевального центра открылись в городах Глендейл, Голливуд, Палмдел, Санта-Кларита. В течение года культурный центр организует пять крупных мероприятий, участвует в многочисленных концертах, а воспитанники всех кружков выступают с годичными отчетными выступлениями.
В армянской общине Лос Анджелеса центр уже довольно известен, родители с большой активностью приводят своих детей в центр, сознавая, что таким образом смогут сохранить их национальную идентичность, познакомить с армянской культурой, письменностью и литературой.
«У нас нет поддержки со стороны, все делаем собственными силами, поддерживают нас родители наших воспитанников, которые доверяют нам вопрос сохранения армянственности их детей, верю в начатое нами дело. Мы всегда говорим родителям, что приводя детей в культурный центр, они тем самым оказываются в маленькой Армении, становятся ближе к своим корням», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» учредитель и художественный руководитель культурного центра «Айастан» Арман Варданян.
Арман и Наира заверяют, что воспитанники центра талантливы, воодушевлены непреодолимым желанием приобщиться к армянской культуре и выучить родной язык, и что с годами выявлены многие таланты, которыми гордятся.
Танцевальный ансамбль постоянно получает приглашения участвовать в концертах с приехавшими в Америку на гастроли коллективами из Армении, американскими армянами, а также американскими певцами и певицами. Выступают и на различных конкурсах, организуемых в Лос Анджелесе.
С 2000 года танцевальный ансамбль «Айастан» уже в пятый раз приезжает на Родину давать концерты в честь своим юбилеев. 3 июня с большим успехом прошел юбилейный концерт, посвященный 20-летию ансамбля. Министр Диаспоры РА Грануш Акопян также присутствовала на нем. За содействие развитию взаимодействия Армения-Диаспора, распространение в Диаспоре армянской культуры она наградила ансамбль «Айастан» медалью «Признательность» Министерства Диаспоры РА.
Ансамбль участвовал также в международных фестивалях в �?талии, Греции, Болгарии и др.
«Главным нашим достижением за эти годы стало то, что живущих в чуждой среде армянских детей сумели познакомить с армянскими культурными ценностями, предохранив от угрозы ассимиляции», – сказала Наира Варданян, добавив, что воспитанники танцевального ансамбля, долгие годы танцевавшие у них,  сохраняя армянский дух, создав семьи, сегодня уже приводят своих детей танцевать в ансамбле «Айастан», у них сейчас работают и некоторые выпускники.