Ինձ «Արի տուն» բերեց Հայրենիքիս կարոտը».Նունե Խչոյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն-2017» հայրենաճանաչողական ծրագրի 3-րդ փուլի մասնակից Նունե Խչոյանը Վրաստանի Ծալկայի շրջանից է: Սովորում է հայկական դպրոցի 11-րդ դասարանում: Ազատ ժամանակ հաճախում է հայկական պարի դասընթացների: Երազում է բժիշկ կամ հոգեբան դառնալ, որպեսզի ճիշտ մասնագիտական խորհուրդներ տա և բուժի մարդկանց: Որոշել է հետագայում ուսումը Հայաստանում շարունակել և այն հողի վրա գտնվել, որտեղից սերում են իր արմատները:
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցն անչափ ուրախ է Հայաստանում գտնվելու, մաքուր օդը շնչելու ու սառնորակ ջուրը խմելու համար: Ինչպես վստահեցնում է Նունեն, այստեղ իրեն հարազատ միջավայրում է զգում՝ շրջապատված լավ մարդկանցով:
Փոքր տարիքում մեկ անգամ եկել է Հայաստան, որից հետո ցանկացել է նորից գալ, բայց չի ստացվել: «Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ Հայաստանի «դռներն» իր առջև նորից բացվել են, որի համար հոգին հպարտությամբ է լցվել:
«Ինձ «Արի տուն» բերեց Հայրենիքիս կարոտը: Իմ երազանքը կատարվեց. Հայաստանում եմ գտնվում: Հուզված եմ՝ մեկ հարկի տակ հավաքված այսքա՜ն շատ հասակակիցներիս տեսնելու համար, հուսով եմ՝ միմյանց հետ կծանոթանանք և լավ ընկերներ կդառնանք: Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրերով շրջելու, հայոց լեզվի դասընթացներին մասնակցելու համար: Անկասկած, այս շրջագայությունից հետո մենք ավելի ենք կապվելու Հայաստանին»,-եզրափակիչ խոսքում ասաց Նունե Խչոյանը:

В «Ари тун» меня привела тоска по Родине: Нуне Хчоян
Участница 3-го этапа программы познания Родины «Ари тун» Министерства Диаспоры  РА Нуне Хчоян – из района Цалка Грузии. Учится в 11 классе армянской школы, в свободное время посещает курсы армянских танцев. Мечтает стать врачом или психологом, чтобы давать верные профессиональные советы и лечить людей. Решила в дальнейшем продолжить учебу в Армении и находиться на той земле, откуда происходят ее корни.
Собеседница «Армяне сегодня» безмерно рада находиться в Армении, дышать чистым воздухом, пить холодную воду. Как заверяет Нуне, здесь себя чувствует в родной среде, окружена хорошими людьми.
В детстве один раз бывала в Армении, после чего хотела приехать снова, но не получалось. Благодаря программе «Ари тун» двери Армении вновь распахнулись перед ней, что преисполнило ее душу гордостью.
«В «Ари тун» меня привела тоска по Родине. Моя мечта сбылась – я нахожусь в Армении. Волнуюсь, видя столько сверстников, собравшихся под одной крышей. Надеюсь, познакомимся и станем хорошими друзьями. Выражаю мою глубокую благодарность Министерству Диаспоры за экскурсии по достопримечательным местам Армении, участие в курсах армянского языка. Несомненно, отныне мы будет еще крепче привязаны к Армении», – заключила  Нуне Хчоян.