«Մենք միասին ուժեղ ենք, հզո՛ր, իսկ միայնակ՝ դատապարտված». Ռեմի Մաքենեջյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված ֆրանսահայ երիտասարդ գործարար Ռեմի Մաքենեջյանը եղավ նաև «Հայերն այսօր»–ի խմբագրասենյակում, և չնայած իր երիտասարդ տարիքին, հաճելիորեն զարմացրեց բոլորիս՝ իր ծավալած տարողունակ գործունեությամբ: Ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Պարո՛ն Մաքենեջյան, բարո՛վ եք եկել Հայաստան. խնդրում եմ պատմեք Ձեր մասին. ասացեք, խնդրեմ, թե ինչ մասնագետ եք և ինչ աշխատանք եք կատարում Ֆրանսիայում:
-Շնորհակա՛լ եմ ջերմ ընդունելության համար. ծնվել եմ 1973-ին, Ֆրանսիայի հարավում գտնվող մի նահանգում, մեծացել եմ Ֆրանսիայում, սակայն ես զտարյուն հայ եմ և՛ հայրական, և՛ մայրական կողմից: Մորս ազգանունը Մարտիկյան է: Իմ մեծ հայրն ու մեծ մայրը Հայոց ցեղասպանությունից տաս տարի անց հաստատվել են այդ նահանգում: Մեծ հորս մահից հետո տան գլխավորը հայրս էր. նա մեզ առաջնորդեց դեպի հայկական դպրոց: Մենք երկու եղբայր ենք, եղբայրս հաճախում էր դպրոց և այդ ժամանակ, երբ 14 տարեկան էի, առաջին անգամ ինձ համար հայտնաբերեցի Հայաստանն ու հային. դա 29-ը տարի առաջ էր: Հայաստան կատարած իմ առաջին ճանապարհորդությունը ծնողներիս, ընտանիքիս հետ էր: Ես սովորել եմ Ֆրանսիայում, որից հետո՝ Միացյալ Նահանգներում: Ավարտելուց հետո ստեղծեցի իմ առաջին ձեռնարկությունը, որը զբաղվում էր տղամարդու հագուստների ոճաբանությամբ, 4 տարի առաջ իմ ձեռնարկությունը վաճառեցի մի այլ՝ ավելի մեծ կազմակերպության և շարունակեցի իմ գործունեությունն անշարժ գույքի ձեռնարկությունում: Այնուհետև ստեղծեցի իմ սեփական ձեռնարկությունը:
-Պարո՛ն Ռեմի, ես տեղյակ եմ, որ դուք մարդասիրական մեծ գործունեություն եք ծավալել 1988-ի Հայաստանի ավերիչ երկրաշարժի օրերին. պատմեք, խնդրեմ այդ մասին:
-Ես ընդգրկված եմ հայկական համայնքի կազմում. Հայաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժի օրերին բոլորս էինք մտահոգ, ցնցված և մտածում էինք ինչ-որ կերպ ձեռք մեկնել աղետից տուժած հայ ժողովրդին: Մենք այդ ժամանակ դիմեցինք Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակին, որպեսզի օգնի մեզ՝ աջակցելու մեր հայրենակիցներին: Երկու ինքնաթիռ առաջին անհրաժեշտության սնունդ և հագուստեղեն ենք հասցրել Հայաստան: Եկանք Լենինական ու բերեցինք սնունդ, ձմեռային հագուստեղեն, կոշկեղեն: Սպիտակում կառուցեցինք հացի արտադրամաս՝ բնակչությանը տաք հացով ապահովելու համար: Դրանից հետո՝ մոտ 8 տարի, ես շատ զբաղված եմ եղել իմ ձեռնարկության գործերով և հայկական համայնքում գործուն մասնակցություն չեմ ունեցել: 4 տարի հետո վերադարձա համայնք. անցյալ տարի հանդիպեցի Անտուան Բաղդիկյանին: Մասնակցել եմ Սարկոզիի նախագահական ընտրություններին: Անտուան Բաղդիկյանի հետ զրուցեցինք «Խաչքար» ծրագրի մասին, ու ես ասացի, որ պատրաստ եմ ֆինանսապես օգտակար լինել ծրագրի իրականացմանը: Ես նաև ՀԲԸՄ-ի ֆրանսիայի մասնաճյուղի անդամ եմ: Իմ լավ ընկեր Պատրիկ Մալաքյանին առաջարկեցի իմ մասնակցությունն ու աջակցությունը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված բոլոր միջոցառումներին: Որոշեցի և ֆրանսիայի բոլոր հայկական համայնքներին առաջարկեցի մասնակցել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Ֆրանսիայում, առհասարակ՝ Եվրոպայում, շատ մեծ հեղինակություն և 600 հազարից ավելի բաժանորդ ունեցող «Ֆիգարո» ամսագրում, որը մասնաճյուղեր ունի Լոս Անջելեսում, Սինգապուրում և այլուր, Հայոց ցեղասպանության նախաձեռնություններին և միջոցառումներին 8 էջ նվիրվեց: Համայն աշխարհը տեսավ, կարդաց, տեղեկացավ, թե ինչպես են հայերը խնկարկում Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն սրբադասված նահատակների հիշատակը: Ես հպարտ եմ, որ մասնակցել եմ այդ աշխատանքներին, որ իմ ներդրումն եմ ունեցել նախնիներիս հետ կատարված անմարդկային ոճիրը մեկ անգամ ևս աշխարհին հայտնելու համար: Մեր պատմությունը նման չէ աշխարհի մյուս ժողովուրդների պատմություններին: Մենք յուրահատուկ ենք թե՛ մեր պատմությամբ, թե՛ մեր տեսակով: Դրա համար կան երեք պատճառներ՝ մեկը Հայոց ցեղասպանությունն է, երկրորդն այն է, որ մենք առաջինն ենք, որ պետականորեն ընդունել ենք քրիստոնեությունը, երրորդն էլ այն է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերը երբեք չեն ճնշում ուրիշ ազգերին, և յուրաքանչյուր հայ ինտեգրվում է այն երկրի կյանքին, տնտեսությանը, հասարակությանը, որտեղ ինքն ապրում է՝ լավագույնս ներկայանալով իր աշխատասիրությամբ, տաղանդով, հաջողություններով:
-Պարո՛ն Մաքենեջյան, աշխարհով մեկ սփռված հայերն ամենուր արարում են, կյանքի տարբեր ոլորտներում ներկայանալի դառնում իրենց ակնառու հաջողություններով. Ձեր կարծիքով ինչի՞ կարիք ունի այսօր հայը՝ առավել ուժեղ ու ճանաչելի դառնալու համար:
-Մենք՝ հայերս, աշխարհի աղն ենք: Աշխարհի տարբեր ծագերում ապրող յուրաքանչյուր հայի պատմությունը հաճախ հաջողություններով զուգորդված պատմություն է, սակայն անհրաժեշտ է, որ մենք բոլորս միասի՛ն լինենք, միասնակա՛ն, ուժե՛ղ: Մենք բոլորս պետք է մտածենք մի ուղղությամբ՝ ի շահ և ի նպաստ հայի պատմության, Հայաստանի ներկայի ու ապագայի. մենք միասին ուժեղ ենք, իսկ միայնակ՝ դատապարտված: Ամբողջ աշխարհի հայությունը, հայկական համայնքները, որտեղ էլ, որ գտնվեն, իրենց ներդրումը պետք է անեն հանուն ազգի ապագայի, դա շաղախ է բոլոր հայկական համայնքների միավորման համար: Հայկական համայնքների միավորման համար շատ կարևոր, շաղկապող հաջորդ միջոցը Հայոց եկեղեցին է: Մենք պարտավոր ենք եկող սերունդներին փոխանցել հայոց լեզուն ու մշակույթը, մեր ազգային ավանդույթները, հայկական բոլոր արժեքները: Օտար երկրներում հայությունը կարիք ունի սովորելու Հայոց եկեղեցու մշակույթը. այն պետք է ներդնել մեր ազգային մշակույթի շտեմարանում: Այսօր Հայաստանը մի փոքրիկ երկիր է, սակայն ապագայում այն կարող է դառնալ շատ մեծ ու հզոր երկիր: Մենք պետք է տարբեր նախագծերով համագործակցենք Հայաստանի կառավարության հետ. ցանկություն ունենք հմտություններ ու նորարարական գիտելիքներ, փորձառություն բերել Հայաստան և խթանել երկրի առաջընթացին: Մենք սկսել ենք նման նախագծեր, որոնք արդեն ընթացքի մեջ են:
-Ձեր դիրքորոշումը Ֆրանսիայի նորընտիր նախագահի նկատմամբ. տպավորություն է, որ նա հայամետ է և լավ գիտի մեր պատմությունը:
– Ընտրությունների ընթացքում պարոն Մաքրոնը Փարիզում Կոմիտասի հուշարձանի մոտ եկավ ծաղիկներով, որի համար շատ շնորհակալ ենք, սակայն նախարարներից Մազախը կարծես թե հակայկական քաղաքականություն ունի. դա է պատճառը, որ մի քիչ մտահոգված ենք: Մենք պետք է բոլոր հնարավոր միջոցները օգտագործենք, որպեսզի խոսենք կառավարության, հայկական համայնքների հետ. ես առաջարկեցի, որ ֆրանսիայում հայկական հեռուստատեսություն հրավիրենք ֆրանսիացի սենատորների, կառավարության անդամների և հայ տաղանդավոր մարդկանց , հայկական համայնքների գործուն անդամների և խոսենք մեր մասին, ներկայացնենք Հայաստանն ու հային, որ աշխարհով մեկ հնչի մեր ձայնը: Օրինակ՝ թուրքական կառավարությունը ֆինանսավորում է Եվրոպայի BFM TV-ին, այդ կազմակերպության առաջատար մասնագետներին, և նրանք ասում են, որ Թուրքիան հզոր, ապահով ու քաղցր երկիր է և խրախուսում են մարդկանց գնալ Թուրքիա ու ներդրումներ անել այնտեղ: Ամբողջ այդ ծրագիրը ֆինանսավորում է թուրքական կառավարությունը: Հայկական համայնքները պարտավոր են միավորել իրենց ուժերն ու հակադրվել այդ երևույթին: Այսօր հարկ է, որ մերոնք գնեն «ֆիգարո» ամսագիրը, կարդան և հակառակ քարոզչություն անեն: Գուցե շատերն ինձ հետ համամիտ չլինեն, սակայն մենք սովորելու բան ունենք հրեական համայնքից: Մենք մեր վաստակած գումարի մի մասը պետք է ներդնենք այսօրինակ գործերում. մենք քիչ չենք Սփյուռքում, կարո՛ղ ենք և պե՛տք է լինենք շատ հզոր: Կրկին ասեմ, որ միայնակ ու ցաքուցրված՝ մենք դատապարտված ենք, իսկ միասին ու համախմբված՝ շատ հզոր կլինենք:
-Շնորհակալություն՛, պարոն Մաքենեջյան. հուսանք, որ ազգահավաք և ազգանպաստ Ձեր գաղափարներն անպայման իրականություն կդառնան, և Ձեր ձայնը Սփյուռքում կհնչի՝ որպես արթնության կոչնակի մի նոր ղողանջ:

Remi Makenejian: “We are all strong together, but doomed when we are alone!”
During his visit to the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, young French-Armenian businessman Remi Makenejian also paid a visit to the editorial office of Hayern Aysor electronic newspaper. Despite his young age, he amazed us all with his various activities. Hayern Aysor presents the interview with Makenejian.
Karine Avagyan: Mr. Makenejian, welcome to Armenia! Please, tell us about yourself. What is your profession? What do you do in France?
Remi Makenejian: Thank you for the cordial reception! I was born in 1973 in a commune in southern France. I grew up in France, but I am a full-blooded Armenian from my parents’ side. My mother’s last name is Mardigian. My grandparents settled in that commune ten years after the Armenian Genocide. After my grandfather passed away, my father was the man of the house, and he would take me and my brother to Armenian school. When my brother was going to school, I was 14, and it was the first time I discovered Armenia and the Armenians. That was 29 years ago. My first trip to Armenia was with my family. I studied in France and continued my studies in the United States. After graduating, I started a business and worked as a stylist for men. Four years ago, I sold my company to a bigger company and continued to work as a real estate agent. Later, I started my own business.
Karine Avagyan: Mr. Makenejian, I was told that you have provided a tremendous amount of humanitarian aid during the days of the devastating earthquake that struck Armenia in 1988. Please, tell us about that.
Remi Makenejian: I am a member of the Armenian community. During the days of the earthquake that struck Armenia, we were all troubled and shocked and were thinking about doing something to extend a helping hand to the Armenians devastated by the disaster. We contacted President of France Jacques Shirac to help us support our compatriots. We loaded food and clothes in two planes and sent them to Armenia. We arrived in Leninakan and distributed food, as well as shoes and clothes for the winter. In Spitak we built a bread factory to provide the civilian with hot bread. Afterwards, I was busy with my company and had no active participation in community life for about eight years. Four years later, I returned to the community. Last year, I met Antoin Baghdikian. I have participated in the presidential elections for Sarkozy. Antoin Baghdikian and I talked about the Cross-Stone Program, and I told him that I was ready to provide financial assistance to implement the program. I am also a member of AGBU France Chapter. I suggested to my good friend Patrick Malakian to participate and provide my support to hold all the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. I decided and suggested that all the Armenian communities of France participate in the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. Figaro Magazine, which is very popular, has over 600,000 subscribers in France and in Europe in general and has branches in Los Angeles, Singapore and elsewhere, devoted 8 pages to the events and initiatives dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. The whole world saw, read and learned how the Armenians respect the memory of the 1.5 million canonized martyrs of the Armenian Genocide. I am proud that I participated in those activities and made my contribution to help let the world know once again about the inhumane crime that was committed against my ancestors. The history of the Armenian people is not like the histories of other nations. We Armenians are unique in terms of both our history and our type. There are three reasons for that. The first is the Armenian Genocide; the second is the fact that we Armenians were the first nation to adopt Christianity as a state religion; the third is that Armenians around the world never pressure other nation and every Armenian becomes integrated into the life, economy and society of the given country of residence and best presents himself with his talent, diligence and achievements.
Karine Avagyan: Mr. Makenejian, Armenians everywhere create and become presentable in different spheres of life with their outstanding achievements. What do you think Armenians today need to become stronger and more recognized?
Remi Makenejian: We Armenians are “the salt” of the world. The story of each Armenian abroad is often a success story, but it is necessary for all us Armenians to stand strong and united as one! We all need to think about the history of the Armenians, the past, present and future of Armenia. We are all strong together, but doomed when we are alone. Wherever they may be, all Armenians and Armenian communities must make their contributions for the sake of the future of the nation. This can help all Armenian communities unite. The Armenian Church is the next and very important means for consolidation of the Armenian communities. It is our duty to transmit to the future generations the Armenian language, culture, national traditions and all the values of the Armenian nation. Armenians abroad need to learn about the culture of the Armenian Church. This needs to be introduced into our national culture. Armenia is currently a small country, but it can become a big and powerful country in the future. We need to collaborate with the Government of Armenia through various projects. We want to share skills, innovative knowledge and experiences in Armenia and foster the country’s advancement. We have launched similar projects that are under implementation.
Karine Avagyan: What is your stance on the President-elect of France? One gets the impression that he is pro-Armenian and has a good understanding of the history of the Armenian people.
Remi Makejenian: During the elections, Mr. Macron came to the statue of Komitas in Paris with flowers, for which we French-Armenians are very grateful, but out of the ministers, it seems as though Mazakh has an anti-Armenian policy. This is the reason why we are a little concerned. We Armenians need to take advantage of all measures to talk to the government and Armenian communities. I suggested inviting French senators, government officials, talented Armenians and active members of Armenian communities to an Armenian television station in France and talk about Armenia and Armenians so that our voices could be heard worldwide. For instance, the Turkish government funds Europe’s BFM TV and the leading specialists of that organization. They say Turkey is a strong, safe and sweet country and encourage people to visit Turkey and make investments. This program is funded by the Turkish government. Armenian communities must combine their efforts and go against this. Today we Armenians need to by Figaro Magazine, read it and do the opposite of what Turkey is doing. Many people might disagree with me, but we Armenians have a lot to learn from the Jewish community. We must invest a part of the money we earn to undertake such initiatives. There are many Armenians in the Diaspora. We can and we must be very powerful. I repeat-if we are alone and scattered, we will be doomed, but if we are united as one, we will be very powerful.
Karine Avagyan: Thank you, Mr. Makenejian! Let’s hope your pro-Armenian ideas and your ideas for consolidation of the nation definitely turn into a reality and your voice is heard in the Diaspora as a new call for awakening.