«Մի օր անպայման վերադառնալու եմ այնտեղ, որտեղից սկսել եմ իմ մեծ ճանապարհի սկիզբը». Վարդուհի Խաչատրյան
«16 տարի ապրում եմ դրսում, սակայն հոգով ու սրտով միշտ ներսում եմ՝ իմ Հայրենիքում»
Հուլիսի 20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի կողմից «Կոմիտաս» մեդալով պարգևատրված, 7 միջազգային մրցույթների դափնեկիր, Ժնևի «Գրանդ» օպերայի մեներգչուհի Վարդուհի Խաչատրյանի հետ զրուցել է  «Հայերն այսօր»-ի  թղթակիցը:
-Հարգելի՛  Վարդուհի ,  սրտանց շնորհավորում եմ  բարձր պարգևի արժանանալու առիթով:  Խնդրում եմ  ներկայացրեք  Ձեր ստեղծագործական անցած ճանապարհի համառոտ  խճանկարը:
-Ծնվել եմ Երևանում. հայրս ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ալբերտ  Խաչատրյանն է: Մեծացել եմ երաժշտական մթնոլորտում,  երաժշտական բարձրագույն կրթությունս ստացել եմ Երևանում:  Եղել եմ ՀՀ  ֆիլհարմոնիայի և կամերային նվագախմբի մենակատար, աշխատել եմ նաև Հայաստանի ակադեմիական երգչախմբի հետ: Առաջին մեծ հաջողությունս 1999-ին Լիեժում  (Բելգիա) վոկալիստների մրցույթում տարած հաղթանակն է եղել, որին հետագայում հաջորդեցին շատ հաղթանակներ ու մրցանակներ:  Հայաստանում,  որպես տարվա լավագույն երգչուհի,  2004-ին արժանացել եմ  «Արտավազդ»  մրցանակի:  Բազմաթիվ հրավերներով հանդես եմ եկել աշխարհի տարբեր բեմերում՝  համագործակցելով հանրահայտ շատ երգիչների, դիրիժորների և երաժիշտներիր հետ,  բազմաթիվ մենահամերգներ եմ տվել աշխարհի շատ քաղաքներում:  Երգում եմ 7 լեզուներով:  2007-ից  բնակվում և աշխատում  եմ  Ժնևում:
-Կոմիտասն  ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում Ձեր կյանքում,  Ձեր երգացանկում:
-Կոմիտասի երգերին ու մշակումներին ծանոթացել եմ դեռևս մանուկի հասակից՝ լսելով հայրիկիս՝  ՀՀ ժողովրդակիան արտիստ Ալբերտ Խաչատրյանի կոմիտասյան անզուգական կատարումները:  Իմ բոլոր մենահամերգների ծրագրերում ընդգրկված են Կոմիտասի վոկալ ստեղծագործությունները,  որոնք ներկայացրել եմ եվրոպացի հանդիսատեսներին:  Նարեկացի,  Կոմիտաս,  Եկմալյան, Բաբաջանյան և հայ այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները ևս ներկայացրել եմ միջազգային հայտնի փառատոների ժամանակ: 2010-ին  լույս է տեսել  իմ՝ «Կոմիտասի հիշատակին» ձայնասկավառակը, որն ընդգրկում է Կոմիտասի քնարական երգերի շարքը:
-Ես լսել եմ ,  որ Ժնևում  Դուք ստեղծել եք  «Ավետիս»  հայ- շվեյցարական մշակութային կազմակերպությունը.  ո՞րն է այդ կազմակերպության առաքելությունը, նպատակը:
-«Ավետիս»-ի նպատակը եվրոպացի  հանդիսատեսին հայ կոմպոզիտորների և երաժիշտ- կատարողների հետ ծանոթացնելն է,  հայկական երաժշտությունն  ու արվեստը Եվրոպայում տարածելը և Եվրոպայում ճանաչում ստանալու համար հայ տաղանդավոր երիտասարդներին,  արվեստագետներին աջակցելը:  2015-ին «Ավետիս»-ը  Հայոց  ցեղասպանությանը նվիրված 3  մեծ միջոցառում է կազմակերպել Ժնևի  հանրահայտ սրահներում:
-Ի՞նչ ծրագրեր ունեք Հայաստանում:
-Մասնագիտական առումով՝ ոչ մի. եթե հրավիրեն, կգամ ու կերգեմ: Հուլիսի 25-ին մեկնելու եմ Իտալիա, որտեղ  օգոստոսի 11, 12-ին «Աիդա»  օպերայից հանդես եմ գալու Ամներիսի դերերգով:
-Ի՞նչ զգացումներ  ունեցաք,  երբ ՀՀ սփյուռքի նախարարը Ձեզ  «Կոմիտաս» մեդալով պարգևատրեց:
-Շատ  հուզված էի. ուրախ եմ, որ նման պարգևի ինձ Հայրենիքո՛ւմ են արժանացնում: Շատ մրցանակների եմ արժանացել, սակայն Կոմիտասի մեդալով պարգևատրվելը  անչափ թանկ  ու  զգայացունց  պահ էր ինձ համար:  Ես միշտ երգում եմ՝ առանց որևէ պարգևի ակնկալիք ունենալու, սակայն չեմ կարող չխոստովանել,  որ հաճելի է նման վերաբերմունքի,  ուշադրության արժանանալը:
-Դուք  մի քանի օրից մեկնելու եք . ի՞նչ եք Ձեզ հետ տանում Հայաստանից…
-Շատ բան՝ արև, ժպիտ, անսահման ջերմություն,  նաև՝ անհանգստություն…Ես կարոտում եմ  ինձ հարազատ մարդկանց,  Երևանի՝ ինձ ծանոթ ու բազում հույզեր, հիշողություններ արթնացնող փողոցները, եկեղեցիները…Մի  օր անպայման վերադառնալու եմ այնտեղ , որտեղից սկսել եմ իմ մեծ ճանապարհի  սկիզբը:  16 տարի ապրում եմ  դրսում, սակայն հոգով ու սրտով միշտ ներսում եմ՝  իմ Հայաստանում:

«Однажды я непременно вернусь сюда, где началась моя большая дорога»: Вардуи Хачатрян
Собеседница корреспондента «Армяне сегодня» – солистка Женевской «Гранд»- оперы, лауреат семи международных конкурсов Вардуи Хачатрян, 20 июля награжденная министром Диаспоры РА медалью «Комитас».
– Уважаемая Вардуи, от всего сердца поздравляю с высокой наградой. Расскажите, пожалуйста, вкратце пройденный Вами творческий путь.
– Родилась в Ереване. Отец мой- Народный артист РА Альберт Хачатрян. Выросла в музыкальной среде, высшее музыкальное образование получила в Ереване. Была солисткой филармонии РА и камерного хора, работала также в Академической капелле Армении. Первым большим успехом стала победа в 1999 году на конкурсе вокалистов в Льеже (Бельгия), за которым последовали многие победы и призы. В Армении, как лучшая певица года, в 2004 году удостоилась приза «Артавазд». По многочисленным приглашениям выступала на разных сценах мира, сотрудничая со многими известными певцами, дирижерами и музыкантами, выступала с многочисленными сольными концертами в разных городах мира. Пою на семи языках. С 2007 года живу и работаю в Женеве.
– Какое место занимает Комитас в Вашей жизни, вашем репертуаре?
-С песнями и обработками Комитаса познакомилась еще в детстве, слушая несравненное исполнение отца. В программы всех моих сольных концертов включены вокальные произведения Комитаса, которые представляла европейским слушателям. Произведения Нарекаци, Комитаса, Евмаляна, бабаджаняна и других композиторов представляла на престижных международных конкурсах. В 2010 году был издан мой диск «Памяти Комитаса», включающий цикл лирических песен Комитаса.
– Я слышала, что в Женеве Вы создали армяно-швейцарскую культурную организацию «Аветис»: какова миссия, цель этой организации?
– Цель «Аветис» – знакомить европейских зрителей с армянскими композиторами и музыкантами-исполнителями, распространение в Европе армянской музыки и искусства, содействие молодым армянским талантам в обретении известности в Европе. В 2015 году «Аветис» организовал в известнейших залах Женевы три крупных мероприятия, посвященных годовщине Геноцида армян.
– Какие планы у Вас в Армении?
– В профессиональном плане – никаких: если пригласят, приеду и буду петь. 25 июля отправлюсь в �?талию, где 11-12 августа буду выступать с партией Амнерис в опере «Аида».
– Какие испытали чувства, когда министр Диаспоры РА вручала Вам медаль «Комитас»?
– Была очень взволнована: рада, что подобной награды удостоена на Родине. У меня много призов, однако награждение медалью «Комитас» стало для меня очень дорогим и волнующим мгновением. Я всегда пою, не думая о каких-либо наградах, однако не могу не признаться: приятно чувствовать такое отношение, внимание.
– Через несколько дней Вы уезжаете. Что увозите с собой из Армении?..
– Очень многое – солнце, улыбки, безграничную, теплоту, а также беспокойство… Я скучаю по родным людям, по Еревану – знакомым и многочисленным эмоциям, улицам и церквям, пробуждающим воспоминания… Однажды я непременно вернусь сюда, где началась моя большая дорога. 16 лет живу вдали, но душой и сердцем всегда на Родине.