«Մի օր անպայման վերադառնալու եմ այնտեղ, որտեղից սկսել եմ իմ մեծ ճանապարհի սկիզբը». Վարդուհի Խաչատրյան
«16 տարի ապրում եմ դրսում, սակայն հոգով ու սրտով միշտ ներսում եմ՝ իմ Հայրենիքում»
Հուլիսի 20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի կողմից «Կոմիտաս» մեդալով պարգևատրված, 7 միջազգային մրցույթների դափնեկիր, Ժնևի «Գրանդ» օպերայի մեներգչուհի Վարդուհի Խաչատրյանի հետ զրուցել է  «Հայերն այսօր»-ի  թղթակիցը:
-Հարգելի՛  Վարդուհի ,  սրտանց շնորհավորում եմ  բարձր պարգևի արժանանալու առիթով:  Խնդրում եմ  ներկայացրեք  Ձեր ստեղծագործական անցած ճանապարհի համառոտ  խճանկարը:
-Ծնվել եմ Երևանում. հայրս ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ալբերտ  Խաչատրյանն է: Մեծացել եմ երաժշտական մթնոլորտում,  երաժշտական բարձրագույն կրթությունս ստացել եմ Երևանում:  Եղել եմ ՀՀ  ֆիլհարմոնիայի և կամերային նվագախմբի մենակատար, աշխատել եմ նաև Հայաստանի ակադեմիական երգչախմբի հետ: Առաջին մեծ հաջողությունս 1999-ին Լիեժում  (Բելգիա) վոկալիստների մրցույթում տարած հաղթանակն է եղել, որին հետագայում հաջորդեցին շատ հաղթանակներ ու մրցանակներ:  Հայաստանում,  որպես տարվա լավագույն երգչուհի,  2004-ին արժանացել եմ  «Արտավազդ»  մրցանակի:  Բազմաթիվ հրավերներով հանդես եմ եկել աշխարհի տարբեր բեմերում՝  համագործակցելով հանրահայտ շատ երգիչների, դիրիժորների և երաժիշտներիր հետ,  բազմաթիվ մենահամերգներ եմ տվել աշխարհի շատ քաղաքներում:  Երգում եմ 7 լեզուներով:  2007-ից  բնակվում և աշխատում  եմ  Ժնևում:
-Կոմիտասն  ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում Ձեր կյանքում,  Ձեր երգացանկում:
-Կոմիտասի երգերին ու մշակումներին ծանոթացել եմ դեռևս մանուկի հասակից՝ լսելով հայրիկիս՝  ՀՀ ժողովրդակիան արտիստ Ալբերտ Խաչատրյանի կոմիտասյան անզուգական կատարումները:  Իմ բոլոր մենահամերգների ծրագրերում ընդգրկված են Կոմիտասի վոկալ ստեղծագործությունները,  որոնք ներկայացրել եմ եվրոպացի հանդիսատեսներին:  Նարեկացի,  Կոմիտաս,  Եկմալյան, Բաբաջանյան և հայ այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները ևս ներկայացրել եմ միջազգային հայտնի փառատոների ժամանակ: 2010-ին  լույս է տեսել  իմ՝ «Կոմիտասի հիշատակին» ձայնասկավառակը, որն ընդգրկում է Կոմիտասի քնարական երգերի շարքը:
-Ես լսել եմ ,  որ Ժնևում  Դուք ստեղծել եք  «Ավետիս»  հայ- շվեյցարական մշակութային կազմակերպությունը.  ո՞րն է այդ կազմակերպության առաքելությունը, նպատակը:
-«Ավետիս»-ի նպատակը եվրոպացի  հանդիսատեսին հայ կոմպոզիտորների և երաժիշտ- կատարողների հետ ծանոթացնելն է,  հայկական երաժշտությունն  ու արվեստը Եվրոպայում տարածելը և Եվրոպայում ճանաչում ստանալու համար հայ տաղանդավոր երիտասարդներին,  արվեստագետներին աջակցելը:  2015-ին «Ավետիս»-ը  Հայոց  ցեղասպանությանը նվիրված 3  մեծ միջոցառում է կազմակերպել Ժնևի  հանրահայտ սրահներում:
-Ի՞նչ ծրագրեր ունեք Հայաստանում:
-Մասնագիտական առումով՝ ոչ մի. եթե հրավիրեն, կգամ ու կերգեմ: Հուլիսի 25-ին մեկնելու եմ Իտալիա, որտեղ  օգոստոսի 11, 12-ին «Աիդա»  օպերայից հանդես եմ գալու Ամներիսի դերերգով:
-Ի՞նչ զգացումներ  ունեցաք,  երբ ՀՀ սփյուռքի նախարարը Ձեզ  «Կոմիտաս» մեդալով պարգևատրեց:
-Շատ  հուզված էի. ուրախ եմ, որ նման պարգևի ինձ Հայրենիքո՛ւմ են արժանացնում: Շատ մրցանակների եմ արժանացել, սակայն Կոմիտասի մեդալով պարգևատրվելը  անչափ թանկ  ու  զգայացունց  պահ էր ինձ համար:  Ես միշտ երգում եմ՝ առանց որևէ պարգևի ակնկալիք ունենալու, սակայն չեմ կարող չխոստովանել,  որ հաճելի է նման վերաբերմունքի,  ուշադրության արժանանալը:
-Դուք  մի քանի օրից մեկնելու եք . ի՞նչ եք Ձեզ հետ տանում Հայաստանից…
-Շատ բան՝ արև, ժպիտ, անսահման ջերմություն,  նաև՝ անհանգստություն…Ես կարոտում եմ  ինձ հարազատ մարդկանց,  Երևանի՝ ինձ ծանոթ ու բազում հույզեր, հիշողություններ արթնացնող փողոցները, եկեղեցիները…Մի  օր անպայման վերադառնալու եմ այնտեղ , որտեղից սկսել եմ իմ մեծ ճանապարհի  սկիզբը:  16 տարի ապրում եմ  դրսում, սակայն հոգով ու սրտով միշտ ներսում եմ՝  իմ Հայաստանում:

Varduhi Khachatryan: “One day, I will return to the place from where I embarked on my long journey”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with recipient of seven international awards, soloist of Geneva’s Grand Opera Varduhi Khachatryan, who was awarded with the Komitas Medal of the RA Ministry of Diaspora on July 20.
Hayern Aysor: Dear Varduhi, I cordially congratulate you on receiving the high award. I would like for you to briefly present your career.
Varduhi Khachatryan: I was born in Yerevan. My father is People’s Artist of the Republic of Armenia Albert Khachatryan. I grew up in a musical environment and received my higher musical education in Yerevan. I have been a soloist of the Armenian National Philharmonic Orchestra and the Chamber Orchestra and have also sung with the State Academic Choir of Armenia. I made my first major achievement after winning the Vocalists Competition in the Belgian city of Liezh in 1999, after which I went on to win many other competitions. IN 2004, I received the Artavazd Award for Best Female Singer. I have performed on many stages around the world and have collaborated with famous singers, conductors and musicians. I have also given several solo concerts in many cities around the world. I sing in seven languages. In 2007, I moved to Geneva.
Hayern Aysor: What place does Komitas have in your life and in your repertoire?
V. K.: I was introduced to the songs and musical adaptations of Komitas while listening to the unique performances of the songs of Komitas by my father, People’s Artist of the Republic of Armenia Albert Khachatryan when I was a child. Komitas’s songs are included in all my solo concerts that I have given for audiences across Europe. I have also performed the works of Narekatsi, Komitas, Yekmalyan, Babajanyan and other Armenian composers during international festivals. In 2010, I released my album entitled “In Memory of Komitas”, which includes a series of Komitas’s lyrical songs.
Hayern Aysor: I have heard that you have created the Avetis Armenian-Swiss Cultural Organization in Geneva. What is the mission and purpose of that organization?
V. K.: The purpose of Avetis Armenian-Swiss Cultural Organization is to introduce European audiences to Armenian composers, musicians and performers, disseminate Armenian music and the arts in Europe and support talented Armenian youth and artists to become recognized in Europe. In 2015, Avetis organized three big events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in the famous halls across Geneva.
Hayern Aysor: What are your plans in Armenia?
V. K.: Professionally speaking, I don’t have any plans. If invited, I will go and sing. On July 25, I will leave for Italy where I will be performing the song of Amneris from the Aida opera on August 11 and 12.
Hayern Aysor: How did you feel when the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia awarded you with the Komitas Medal?
V. K.: I was very nervous. I am happy to receive such an award in the Homeland. I have received many awards, but receiving the Komitas Medal was a very precious and touching moment for me. I always sing without expecting an award, but I must confess that it is nice to see such attention.
Hayern Aysor: You will be leaving in a couple of days. What will you remember about Armenia?
V. K.: I will remember many things-the sun, the smiles, the infinite warmth and the tranquility…I miss the people who are dear to me, the feeling I get when I am in Yerevan, the streets and churches that make me remember things…One day, I will return to the place from where I embarked on my long journey. I have been living abroad for 16 years, but I am always in Armenia with heart and soul.