«Երախտագիտության մեդալով պարգևատրվելն ինձ համար անակնկալ էր».Անտուան Բաղդիկյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված մեր հայրենակիցները՝ Ֆրանսիայում հայ նախկին ռազմիկների ու դիմադրականների միության նախագահ Անտուան Բաղդիկյանն ու ֆրանսահայ երիտասարդ գործարար Ռեմի Մաքենեջյանը, եղան նաև «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում, ուր նրանց հետ ծավալվեց բովանդակալից ու հետաքրքիր հարցազրույց, որը ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Բարի՛ գալուստ Հայրենիք, պարոնա՛յք, բարի՛ գալուստ Սփյուռքի նախարարություն. պարո՛ն Բաղդիկյան, մեր զրույցն սկսենք սկզբում Ձեզ հետ. ին՞չ առաքելությամբ եք Հայաստանում:
-Ինձ տեղեկացրին, որ Հայրենիքում ինձ Երախտագիտության մեդալով են պարգևատրելու՝ 40-ամյա հայրենանվեր գործունեությանս համար, որն անկնկալ էր. միշտ ցանկալի է Հայաստան գալը, բայց այս այցիս հիմնական նպատակը դա էր: Շատ հպարտ եմ ու շնորհակալ, որ Հայրենիքում ինձ այսպիսի պատվի արժանացրին, որ ՀՀ սփյուռքի շատ սիրելի նախարարուհին գնահատում է մեր աշխատանքը: Այս մեդալը միայն իմը չէ, այլ՝ ինձ հետ աշխատող բոլոր կամավորներինը:
– Կարևորագույն ի՞նչ խնդիրների մասին եք զրուցել Սփյուռքի նախարարությունում, համագործակցության առավել սերտացման ինչպիսի՞ ճանապարհներ եք տեսնում:
-Ես ՀՀ սփյուռքի նախարարի հետ վաղո՛ւց ունեմ բարեկամական կապեր. մենք նախարարի հետ շատ գործեր ենք ձեռնարկել ու իրականացնել: Տարիներ առաջ նա ժամանել էր ֆրանսիա, ուր դեկտեմբերի 13-ին Պուատիե նահանգի Լուսինյան քաղաքում տեղի ունեցավ Հայոց վերջին՝ Լևոն 5-րդ թագավորի, ֆրանսիայի ազատության համար ընկած հայ մարտիկների և Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացման և օծման հանդիսավոր արարողությունը, որին սիրով իր մասնակցությունն ունեցավ հարգարժան նախարարուհին: Հիմա սպասում ենք, որ նախարարի միջոցով Հայաստանի քաղաքներից մեկը կապենք ֆրանսիայի Լուսինյան քաղաքի հետ: Մենք պետք է մշտական սերտ համագործակցություն ունենանք Հայաստանի, Սփյուռքի նախարարության հետ, չպետք է մեկուսի մնանք:
-Հայապահպան ինչպիսի՞ աշխատանքներ եք տանում Ֆրանսիայում:
– Մասնագիտությամբ ինժեներ եմ՝ էլեկտրոնիկայի գծով: Մեկ-երկու տարի աշխատել եմ ֆրանսիական մի ձեռնարկությունում, որից հետո իմ մասնագիտությամբ աշխատանքի եմ անցել գերմանական մի կազմակերպությունում. մի քանի ամիս սովորել էի անգլերեն, մտածեցի, որ գերմանական այդ կազմակերպությունում էլ որոշ ժամանակ կաշխատեմ, գերմաներեն կսովորեմ, բայց 40 տարի ես մնացի ոչ որպես ինժեներ, այլ՝ տնօրեն…այդպես ստացվեց: Այնուհետև այնքան ուժ հավաքեցի, այնքան հնարավորություն ունեցա, որ հետագայում այն օգտագործեցի ի շահ հայության: Երբ 60 տարիս լրացավ, ինձ կանչեցին ու ասացին՝ պարո՛ն Անտոն Բաղդիկյան, պետք է, որ հոգնած լինեք…Ես սկսեցի զբաղվել հայկական գաղութի գործերով:
…Ես Ֆրանսիայի Հայ նախկին ռազմիկների և դիմադրության շարժման միության նախագահն եմ. միությունը մաս է կազմում Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող CCAF խորհրդի և ակտիվ գործունեություն ծավալում՝ ի հիշատակ 2-րդ համաշխարհային պատերազմի հերոս Միսաք Մանուշյանի և նրա խմբի 23 անդամների: Միության ջանքերով ամեն ինչ արվում է, որպեսզի չմոռացվի ֆրանսիայի համար պայքարած և իրենց կյանքը զոհած հայերի սխրանքը: Ինչպես գիտեք, Առաջին, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ժամանակ հայ կամավորները ֆրանսիացիների հետ կողք կողքի կռվել են, Միսաք Մանուշյանի ղեկավարությամբ 2-րդ համաշխարհայինի ժամանակ եղել են պայքարի առաջին շարքերում: Ես ծանոթացա Մելինե Մանուշյանի հետ. այդ ժամանակ չգիտեի Ֆրանսիայում հայերի ծավալած գործողությունների մասին: Մելինե Մանուշյանն ինձ պատմեց ու ասաց. «Անտո՛ն, տղա՛ս, մեր պատմությո՛ւնը, հայերի թափած արյունը Միսաք Մանուշյանի՛ թափած արյունը ոսկե բանալի է, որը գետնին ընկած է, և ոչ ոք չի վերցնում», ես կարծեցի, թե խոսքն իսկական բանալու մասին է… բայց դա մի այնպիսի բանալի էր, որ ֆրանսիայում կարողացել է բացել բոլոր դռները: Ոչ մի նախագահ չկարողացավ ինձ մերժել իմ ձեռնարկներում, չմերժեց խոսել հայերի մասին ու հայերի անունից, հայերի կատարած սխրանքի մասին: Ֆրանսիացիները գիտեն, որ Առաջին համաշխարհայինի ժամանակ հայերը Փարիզում ստեղծել են կամավորների միություն ու կանգնել ֆրանսիացիների կողքին: Հայկական լեգեոնը պայքարեց մինչև 1920 թվականը: Միսաք Մանուշյանը, մեր հայրենակիցներն այնքան սիրեցին Ֆրանսիան ու ֆրանսիացիներին, որ մարտիրոսվեցին Ֆրանսիայի համար: Ֆրանսիայում մենք խաչքարեր ունենք, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր խորհուրդը՝ մեկը խորհրդանշում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և ներքևի հատվածում ոսկեգրով գրված է՝ Ի հիշատակ Հայոց եղեռնի 1.5 միլիոն զոհերի, մյուս խաչքարը խորհրդանշում է ֆրանսիայի համար հայերի թափած արյունը. սա սուրբ ճանապարհ է:
-Պարո՛ն Բաղդիկյան, խնդրում եմ մի փոքր պատմել նաև Ձեր արմատների, Ֆրանսիայում՝ Ձեր ընտանիքի հանգրվանելու պատմության դրվագներից:
-Մորս կողմը սասունցիներ են եղել, հորս կողմը՝ մարաշցիներ. ես ծնվել եմ Ֆրանսիայի մի փոքրիկ գյուղում: Մայրս էլ, հազարավոր հայերի նման, որբ է եղել, շատերի հետ հայտնվել են Հունաստանում՝ Սալոնիկում, հորս կողմը նույնպես գնացել է Հունաստան, հանգրվանել որբանոցներում: Մեծ հայրս ու մեծ մայրս 18 տարեկանում ամուսնացել են Հունաստանում, մայրս ծնվել է Աթինայում, 3 տարեկանում մի մարդ ու մի կին նրան տանում են Ֆրանսիա…Այսպիսի ճակատագիր, հա՛յի ճակատագիր…
-Հայաստան-Ֆրանսիա մշակութային կապերն ի՞նչ բարձունքի վրա են:
-Ես մշտապես զբաղվում եմ զինվորական մշակույթով, քանի որ մենք էլ ցանկություն ունենք օժանդակել դպրոցներին այդ առումով: Եթե որևէ երկրում հայերն ինչ-որ նախաձեռնություն են հանդես բերում, պետք է գործն ավելի շատ լինի, քան՝ խոսքը: Մենք պետք է զարգացնենք հայոց լեզվի, Արցախի, ողջ աշխարհի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված մեր աշխատանքային գործունեությունը. անչափ կարևոր են այդ ոլորտներում տարվող աշխատանքները:

«Награждение медалью «Признательности» стало для меня неожиданностью»: Антуан Багдикян
Посетившие Министерство Диаспоры РА наши соотечественники – председатель Союза бывших армянских воинов и участников сопротивления Франции Антуан Багдикян и молодой французский предприниматель, армянин Реми Мекенеджян побывали и в редакции «Армяне сегодня», где состоялась содержательная и интересная беседа, запись которой предлагаем вниманию наших читателей.
– Добро пожаловать в Армению, господа, добро пожаловать в Министерство Диаспоры. Господин Багдикян, начнем беседу с Вас – с какой миссией пожаловали в Армению?
– Мне сообщили, что на Родине меня наградят медалью «Признательности» за 40-летнюю патриотическую деятельность, что стало для меня неожиданностью – в Армению всегда приятно приезжать, не главная причина моего нынешнего приезда именно эта. Очень горд и благодарен, что на Родине меня удостоили такой чести, что глубокоуважаемая министр Диаспоры РА ценит нашу работу. Эта медаль не только моя, но и всех добровольцев, работающих со мной.
– О каких важнейших задачах говорили в Министерстве Диаспоры, какие видите пути еще большего укрепления сотрудничества?
– Дружеские связи с министром Диаспоры РА у меня  налажены давно: вместе с министром мы предприняли и реализовали много дел. Годы назад она пожаловала во Францию, где 13 декабря в городе Лусинян провинции Пуатье состоялась церемония открытия и освящения хачкара, посвященного памяти последнего армянского царя Левона V, армянских воинов, павших за свободу Франции и жертв Геноцида армян, в котом охотно приняла участие многоуважаемая госпожа министр. Теперь ждем, что посредством министра наладим связи одного из городов Армении с французским городом Лусинян. Мы должны наладить постоянные контакты с Арменией, Министерством Диаспоры, не должны оставаться в изоляции.
– Какую работу по сохранению армянства ведете во Франции?
– По специальности я инженер-электронщик. Год-два работал на одном из предприятий Франции, после чего перешел на работу по своей специальности в одну из немецких организаций: несколько месяцев изучал английский, подумал, что поработаю в этой немецкой организации какое-то время, выучу немецкий, но вот уже 40 лет я остаюсь не инженером, а директором… так получилось. Впоследствии набрался столько сил, приобрел столько возможностей, что смог использовать на благо армянства. Когда мне исполнилось 60 лет, меня позвали и сказали: господин Антон Багдикян, Вы  должно быть устали… �? я стал заниматься делами армянской колонии.
Я председатель Союза армян – бывших военных и участников движении Сопротивления – Союз является частью координационного совета армянских организаций Франции CCAF и ведет большую работу по увековечиванию памяти героя Второй Мировой войны Мисака Маеушяна и 23 членов его группы. Усилиями союза делается все, чтобы не был предан забвению подвиг боровшихся за Францию и пожертвовавших жизнями армян. Как известно, во время Первой, Второй мировых войн армянские добровольцы сражались бок о бок с французами, во главе с Мисаком Манушяном во время Второй Мировой войны были в первых рядах борцов. Я познакомился с Мелине Манушян – тогда еще не знал о деятельности армян во Франции. Мелине Манушян рассказала мне и сказала: «Антон, мальчик мой, наша история, пролитая армянами кровь, кровь, пролитая Мисаком Манушяном – золотой ключ, который брошен на зщемлю и никто его не поднимает». Мне показалось,  что речь идет о настоящем ключе, но это был такой ключ, который сумел раскрыть все двери во Франции. Ни один президент не сумел отказать мне в моих начинаниях, не отказался говорить об армянах и от имени армян, о совершенных армянами подвигах. Французы знают, что в годы Первой мировой войны армяне в Париже создали союз добровольцев и встали бок о бок с французами. Армянский легион боролся до 1920 года. Мисак Манушян, наши соотечественники настолько полюбили Францию,  что приняли за нее мученическую смерть. Во Франции у нас есть хачкары, у каждого из которых своя символика – один символизирует память жертв Геноцида армян, в нижней части записано – «В память о полутора миллионах дертв Геноцида армян», другой символизирует кровь, пролитую армянами за Францию. Это священный путь.
– Господин Багдикян, расскажите пожалуйста также о Ваших корнях, эпизоды того, как Ваша семья обосновалась во Франции.
– Предки со стороны матери был из Сасуна, отца – из Мараша. Сам я родился в маленькой французской деревушке. Мать, как и тысячи армян, была сиротой, вместе со многими оказалась к Греции, в Салониках, родственники отца также отправились в Грецию, жили в приютах. Дед и бабушка поженились в Греции в 18-летнем возрасте, моя мама родилась в Атине, в 3-летнем возрасте одна супружеская пара увезла ее во Францию…  Вот такая судьба – судьба армянина.
– На какой высоте находятся культурные связи Армения-Франция?
– Я постоянно занимаюсь военной культурой, поскольку у нас большое желание помочь школам в этом плане. Если в какой-либо стране армяне проявляют ту или иную инициативу, дел должно быть больше, чем слов. Мы должны развивать свою деятельность, связанную с армянским языком, Арцахом, мировым признанием Геноцида армян –  работа в этих сферах чрезвычайно важна.