«Երախտագիտության մեդալով պարգևատրվելն ինձ համար անակնկալ էր».Անտուան Բաղդիկյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված մեր հայրենակիցները՝ Ֆրանսիայում հայ նախկին ռազմիկների ու դիմադրականների միության նախագահ Անտուան Բաղդիկյանն ու ֆրանսահայ երիտասարդ գործարար Ռեմի Մաքենեջյանը, եղան նաև «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում, ուր նրանց հետ ծավալվեց բովանդակալից ու հետաքրքիր հարցազրույց, որը ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
-Բարի՛ գալուստ Հայրենիք, պարոնա՛յք, բարի՛ գալուստ Սփյուռքի նախարարություն. պարո՛ն Բաղդիկյան, մեր զրույցն սկսենք սկզբում Ձեզ հետ. ին՞չ առաքելությամբ եք Հայաստանում:
-Ինձ տեղեկացրին, որ Հայրենիքում ինձ Երախտագիտության մեդալով են պարգևատրելու՝ 40-ամյա հայրենանվեր գործունեությանս համար, որն անկնկալ էր. միշտ ցանկալի է Հայաստան գալը, բայց այս այցիս հիմնական նպատակը դա էր: Շատ հպարտ եմ ու շնորհակալ, որ Հայրենիքում ինձ այսպիսի պատվի արժանացրին, որ ՀՀ սփյուռքի շատ սիրելի նախարարուհին գնահատում է մեր աշխատանքը: Այս մեդալը միայն իմը չէ, այլ՝ ինձ հետ աշխատող բոլոր կամավորներինը:
– Կարևորագույն ի՞նչ խնդիրների մասին եք զրուցել Սփյուռքի նախարարությունում, համագործակցության առավել սերտացման ինչպիսի՞ ճանապարհներ եք տեսնում:
-Ես ՀՀ սփյուռքի նախարարի հետ վաղո՛ւց ունեմ բարեկամական կապեր. մենք նախարարի հետ շատ գործեր ենք ձեռնարկել ու իրականացնել: Տարիներ առաջ նա ժամանել էր ֆրանսիա, ուր դեկտեմբերի 13-ին Պուատիե նահանգի Լուսինյան քաղաքում տեղի ունեցավ Հայոց վերջին՝ Լևոն 5-րդ թագավորի, ֆրանսիայի ազատության համար ընկած հայ մարտիկների և Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացման և օծման հանդիսավոր արարողությունը, որին սիրով իր մասնակցությունն ունեցավ հարգարժան նախարարուհին: Հիմա սպասում ենք, որ նախարարի միջոցով Հայաստանի քաղաքներից մեկը կապենք ֆրանսիայի Լուսինյան քաղաքի հետ: Մենք պետք է մշտական սերտ համագործակցություն ունենանք Հայաստանի, Սփյուռքի նախարարության հետ, չպետք է մեկուսի մնանք:
-Հայապահպան ինչպիսի՞ աշխատանքներ եք տանում Ֆրանսիայում:
– Մասնագիտությամբ ինժեներ եմ՝ էլեկտրոնիկայի գծով: Մեկ-երկու տարի աշխատել եմ ֆրանսիական մի ձեռնարկությունում, որից հետո իմ մասնագիտությամբ աշխատանքի եմ անցել գերմանական մի կազմակերպությունում. մի քանի ամիս սովորել էի անգլերեն, մտածեցի, որ գերմանական այդ կազմակերպությունում էլ որոշ ժամանակ կաշխատեմ, գերմաներեն կսովորեմ, բայց 40 տարի ես մնացի ոչ որպես ինժեներ, այլ՝ տնօրեն…այդպես ստացվեց: Այնուհետև այնքան ուժ հավաքեցի, այնքան հնարավորություն ունեցա, որ հետագայում այն օգտագործեցի ի շահ հայության: Երբ 60 տարիս լրացավ, ինձ կանչեցին ու ասացին՝ պարո՛ն Անտոն Բաղդիկյան, պետք է, որ հոգնած լինեք…Ես սկսեցի զբաղվել հայկական գաղութի գործերով:
…Ես Ֆրանսիայի Հայ նախկին ռազմիկների և դիմադրության շարժման միության նախագահն եմ. միությունը մաս է կազմում Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող CCAF խորհրդի և ակտիվ գործունեություն ծավալում՝ ի հիշատակ 2-րդ համաշխարհային պատերազմի հերոս Միսաք Մանուշյանի և նրա խմբի 23 անդամների: Միության ջանքերով ամեն ինչ արվում է, որպեսզի չմոռացվի ֆրանսիայի համար պայքարած և իրենց կյանքը զոհած հայերի սխրանքը: Ինչպես գիտեք, Առաջին, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ժամանակ հայ կամավորները ֆրանսիացիների հետ կողք կողքի կռվել են, Միսաք Մանուշյանի ղեկավարությամբ 2-րդ համաշխարհայինի ժամանակ եղել են պայքարի առաջին շարքերում: Ես ծանոթացա Մելինե Մանուշյանի հետ. այդ ժամանակ չգիտեի Ֆրանսիայում հայերի ծավալած գործողությունների մասին: Մելինե Մանուշյանն ինձ պատմեց ու ասաց. «Անտո՛ն, տղա՛ս, մեր պատմությո՛ւնը, հայերի թափած արյունը Միսաք Մանուշյանի՛ թափած արյունը ոսկե բանալի է, որը գետնին ընկած է, և ոչ ոք չի վերցնում», ես կարծեցի, թե խոսքն իսկական բանալու մասին է… բայց դա մի այնպիսի բանալի էր, որ ֆրանսիայում կարողացել է բացել բոլոր դռները: Ոչ մի նախագահ չկարողացավ ինձ մերժել իմ ձեռնարկներում, չմերժեց խոսել հայերի մասին ու հայերի անունից, հայերի կատարած սխրանքի մասին: Ֆրանսիացիները գիտեն, որ Առաջին համաշխարհայինի ժամանակ հայերը Փարիզում ստեղծել են կամավորների միություն ու կանգնել ֆրանսիացիների կողքին: Հայկական լեգեոնը պայքարեց մինչև 1920 թվականը: Միսաք Մանուշյանը, մեր հայրենակիցներն այնքան սիրեցին Ֆրանսիան ու ֆրանսիացիներին, որ մարտիրոսվեցին Ֆրանսիայի համար: Ֆրանսիայում մենք խաչքարեր ունենք, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր խորհուրդը՝ մեկը խորհրդանշում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և ներքևի հատվածում ոսկեգրով գրված է՝ Ի հիշատակ Հայոց եղեռնի 1.5 միլիոն զոհերի, մյուս խաչքարը խորհրդանշում է ֆրանսիայի համար հայերի թափած արյունը. սա սուրբ ճանապարհ է:
-Պարո՛ն Բաղդիկյան, խնդրում եմ մի փոքր պատմել նաև Ձեր արմատների, Ֆրանսիայում՝ Ձեր ընտանիքի հանգրվանելու պատմության դրվագներից:
-Մորս կողմը սասունցիներ են եղել, հորս կողմը՝ մարաշցիներ. ես ծնվել եմ Ֆրանսիայի մի փոքրիկ գյուղում: Մայրս էլ, հազարավոր հայերի նման, որբ է եղել, շատերի հետ հայտնվել են Հունաստանում՝ Սալոնիկում, հորս կողմը նույնպես գնացել է Հունաստան, հանգրվանել որբանոցներում: Մեծ հայրս ու մեծ մայրս 18 տարեկանում ամուսնացել են Հունաստանում, մայրս ծնվել է Աթինայում, 3 տարեկանում մի մարդ ու մի կին նրան տանում են Ֆրանսիա…Այսպիսի ճակատագիր, հա՛յի ճակատագիր…
-Հայաստան-Ֆրանսիա մշակութային կապերն ի՞նչ բարձունքի վրա են:
-Ես մշտապես զբաղվում եմ զինվորական մշակույթով, քանի որ մենք էլ ցանկություն ունենք օժանդակել դպրոցներին այդ առումով: Եթե որևէ երկրում հայերն ինչ-որ նախաձեռնություն են հանդես բերում, պետք է գործն ավելի շատ լինի, քան՝ խոսքը: Մենք պետք է զարգացնենք հայոց լեզվի, Արցախի, ողջ աշխարհի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված մեր աշխատանքային գործունեությունը. անչափ կարևոր են այդ ոլորտներում տարվող աշխատանքները:

Antoin Baghdikian: “I was surprised to receive the Medal of Gratitude”
During their visit to the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, our compatriots-President of the Union of Former Armenian Fighters and the Resistance Movement in France Antoin Baghdikian and young French-Armenian businessman Remi Makenejian-also visited the editorial office of Hayern Aysor newspaper where they engaged in an interesting and substantial interview that Hayern Aysor presents to its readers.
Karine Avagyan: Welcome to the Homeland, gentlemen! Welcome to the Ministry of Diaspora! Mr. Baghdikian, let’s start with you. What is the purpose of your visit to Armenia?
Antoin Baghdikian: I was told that I was going to be awarded with the Medal of Gratitude in Armenia for the pro-national activities that I have been carrying out for 40 years, and this was a surprise. I always want to come to Armenia, but this was the main purpose of my visit this time. I feel very proud, and I am very thankful for receiving such an honorary award in the Homeland and for the fact that the very beloved Minister of Diaspora of the Republic of Armenia appreciates our efforts. This medal is not only mine, but also all the volunteers who work with me.
Karine Avagyan: What major issues did you discuss during your visit to the Ministry of Diaspora? What future paths for further strengthening of cooperation do you envision?
Antoin Baghdikian: I have had friendly ties with the Minister of Diaspora for a long time now. The Minister and I have undertaken and implemented many initiatives. Years ago, the Minister came to France where she gladly participated in the solemn ceremony of unveiling and consecration of the cross-stone dedicated to the memory of the last Armenian king (King Levon V), the Armenian fighters who sacrificed their lives for the liberty of France and the victims of the Armenian Genocide held in the city of Lusignan of the Puatie state on 13 December. Now we are awaiting the establishment of sister relations between Lusignan and one of the cities of Armenia. We always need to have close ties with Armenia and the Ministry of Diaspora. We must always stand united as one.
Karine Avagyan: What kinds of activities do you carry out for preservation of the Armenian identity in France?
Antoin Baghdikian: I am an engineer by profession (electronics). I worked for a French company for about two years, after which I was hired to work as an engineer for a German organization. I had studied English for a couple of months, and I thought I would work for that German organization for a while and learn German as well, but I stayed as a director for 40 years, not an engineer…This is how it turned out. Later, I became so strong and had so many opportunities that I took advantage of those opportunities to serve Armenians. When I turned 60, I was called and told that I should retire, and that is when I started dealing with the issues concerning the Armenian community.
…I am the president of the Union of Former Armenian Fighters and the Resistance Movement in France, which is part of the board of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France and is actively involved in various activities commemorating WWII hero Missak Manouchian and the 23 members of his group. The Union does everything it can to make sure nobody forgets the endeavors of the Armenians who fought and sacrificed their lives for France. As you know, during WWI and WWII, Armenian volunteers fought side-by-side with the French and were on the frontline under Missak Manouchian’s leadership during WWII. When I met Meline Manouchian, I didn’t know about the actions that the Armenians had taken in France. Meline Manouchian told me the story and said the following: “Antoin, my son, our history, the blood that Armenians and Missak Manouchian shed are a golden key that is lying on the floor, and nobody is picking it up.” I thought she was talking about a real key, but it was a key that was used to open all doors in France. No president has been able to reject my initiatives, reject to speak about and on behalf of the Armenians and their endeavors. The French know that the Armenians created a union of volunteers and fought with the French during WWI. The Armenian legion fought until 1920. Missak Manouchian and our compatriots loved France and the French so much that they sacrificed their lives for the country. In France we Armenians have cross-stones, each of which has a symbol. One cross-stone symbolizes the memory of the victims of the Armenian Genocide, and on the bottom, the following is written in golden letters: “In memory of the 1.5 million victims of the Armenian Genocide”. Another cross-stone symbolizes the blood that the Armenians shed for France. This is a sacred path.
Karine Avagyan: Mr. Baghdikian, please tell us a little about your roots and share episodes of how your family settled in France.
Antoin Baghdikian: My mother’s side was from Sasun, and my father’s side-from Marash. I was born in a small village in France. Like thousands of Armenians, my mother was also an orphan. Along with many other Armenians, she also found herself in Greece (Thessaloniki). My father’s side had also gone to Greece and found themselves in orphanages. My grandparents got married in Greece when they were 18 years old. My mother was born in Atina. When she was 3, a man and a woman took her to France…This was her destiny, the destiny of an Armenian…
Karine Avagyan: What is the level of cultural relations between France and Armenia?
Antoin Baghdikian: I am always involved in the military since our Union wishes to provide assistance to schools in that regard. If an Armenian undertakes an initiative in any country, actions must speak louder than words. We need to work harder to preserve the Armenian language, for Artsakh and to achieve international recognition of the Armenian Genocide. Our efforts are very important in these areas.