Չիլիահայ երգիչները բացահայտեցին Հայրենիքի առեղծվածային գույները
Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցներից շատե՛րն են հետամուտ հայ ինքնության պահպանմանը: Նրանք օտարության մեջ կարողանում են ոչ միայն պահել ու պահպանել հայ մշակույթը, Մայրենին, մեր ազգային ավանդույթներն ու բոլոր սովորույթները, այլև զարգացնում են այդ հոգևոր արժեքները, ներկայացնում այն օտար ազգերին:
2013 թվականին Նելսոն Բալոյանը Չիլիի հայկական համայնքում ընկերների հետ որոշել էր հիմնել «Ծիծեռնակ» երգչախումբը՝ հայ երիտասարդներին օտար ափերում ազգային երգ-երաժշտությանը ծանոթացնելու նպատակով: Երգչախմբի ստեղծման նպատակն էր նաև համայնքում տեղի ունեցող ազգային, եկեղեցական և պետական տոներին ելույթ ունենալը: Երգչախմբի երգացանկում ընդգրկված են Կոմիտասի, Մակար Եկմալյանի, Բարսեղ Կանաչյանի և նշանավոր այլ հայ երգահանների ստեղծագործություններից:
Տարիների ընթացքում «Ծիծեռնակ»-ը ելույթներով հանդես է գալիս նաև Չիլիի հանդիսատեսի համար՝ մշակութային կենտրոններում և եկեղեցիներում: Երգչախմբի ամենահիշարժան ելույթը եղել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ 2014 թվականին Չիլի կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ: Երգաչախմբի՝ տարբեր տարիքի 11 անդամները կարողանում են լավագույնս ներկայացնել մեր երգահանների ստեղծագործությունների ընտրանին:
unnamed-2
«Ծիծեռնակ» երգաչախմբի անդամներն այս տարի ճանաչողական այցելությամբ առաջին անգամ են գտնվում Մայր Հայրենիքում:
«Ես Չիլիում երաժշտական կրթություն եմ ստացել, խմբավար եմ եղել: Այդպիսով, խումբ  ստեղծեցինք՝ 5 տղա և վեց աղջիկ: Չիլիահայերը շատ էին ուզում հասկանալ, թե ինչ է նշանակում հայ լինելը. տեղի հայկական համայնքը փոքրաթիվ է, չեն գործում դպրոցներ, հայկական եկեղեցի… Երգի ու երաժշտության միջոցո՛վ են հայորդիները փորձում պահպանել իրենց հայկականությունը և չկորցնել ազգային դիմագիծը:Համայնքում տեղի ունեցող բոլոր միջոցառումներին մասնացում ենք, լինի՝ ապրիլի 24-ին, սեպտեմբերի 21-ին: Հոկտեմբերին հայկական մշակույթի օրեր ունենք, որը մեծ շուքով ենք նշում: Հայ մշակույթը ներկայացնում ենք նաև Չիլիում ապրող օտարազգիներին, չիլիացիներին, ովքեր շատ են հավանում և գնահատում հայկական երգերը,-մեր զրույցի ընթացքում ասում է Նելսոն Բալոյանը և շարունակում,-խմբի անդամները շատ էին ցանկանում լինել Հայաստանում, քանի որ երբեք չէին եղել Հայրենիքում:
Շատ խանդավառված են, որ սեփական աչքերով են տեսնում Հայրենիքը,այցելել են Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրեր՝ Նորավանք, Խոր Վիրապ, Տաթև, Գորիս, Գառնի-Գեղարդ, Էջմիածին, Դիլիջան, որտեղ երիտասարդները մասնակցեցին պատարագին ու շատ տպավորվեցին: Ասում են, որ հայ լինելու իրական արժեքը զգացին այցելությունից հետո միայն: Հայաստանը նրանց աչքերով մի ինքնատիպ թանգարան է՝ բաց երկնքի տակ: Հայաստանում գտնվելու օրերին հանդիպեցի նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանին, ում ջերմ ընդունելությունից և խորհուրդներից շատ տպավորված եմ.մեծ պատիվ եմ համարում այդ ընդունելությունը, կաշխատեմ նրա խոսքերը, այն է՝ օտար ափերում պահել ու պահպանել հայ մշակույթը, հաճախ լինել Հայաստանում, իրականություն դարձնել»:
Չիլիահայ երիտասարդների համար Հայրենիքն այս այցելությամբ բացահայտվեց զարմանահրաշ գույներով, նրանք ասես մի նոր լիցք ստացան մեր առեղծվածային երկրի բնությունից, մեր հողի ու ջրի անբացատրելի զորությունից: Նրանք դեռ երկար կմնան այդ գեղեցիկ հիշողությունների տպավորության ներքո՝ հաստատապես Հայաստանում կրկին լինելու որոշմամբ:

Чилийские певцы-армяне раскрыли для себя волшебные краски Родины
Многие из наших соотечественников, живущих в Диаспоре, последовательны в сохранении армянской идентичности. �?м удается на чужбине не только сохранить армянскую культуру, родной язык, наши национальные традиции и обычаи, но и развивают эти духовные ценности, представляют их иностранцам.
Нельсон Балоян в 2013 году вместе с друзьями из армянской общины Чили решили основать хор «Цицернак», чтобы ознакомить армянскую молодежь национальным песням, музыке. Целью создания хора были также выступления на организуемых в общине национальных, церковных и государственных праздников. В репертуар хора включены произведения Комитаса, Макара Екмаляна, Барсега Каначяна и других известных армянских композиторов.
С годами «Цицернак» начал выступать также для чилийского зрителя – в культурных центрах и церквях. Самое памятное выступление хора состоялось в 2014 году во время официального визита Президента РА Сержа Саргсяна в Чили. 11 членам хора разного возраста удается наилучшим образом представить избранные произведения наших композиторов.
Члены хора «Цицернак» в этом году впервые с ознакомительным визитом находятся на Матери-Родине.
«Я получил в Чили музыкальное образование, был хормейстером. Таким образом и создали группу – 5 мальчиков и 6 девочек.
Армяне Чили очень хотели понять, что означает быть армянином: местная армянская община малочисленна, не функционируют армянские школы, церковь… Посредством песни и музыки армяне пытаются сохранить свою армянственность и не утерять национальный облик. Во всех мероприятиях, организуемых в общине, участвуем – будь то 24 апреля или 21 сентября.
В октябре проводятся Дни армянской культуры, которые отмечаем с большой пышностью. Армянскую культуру представляем также проживающим в Чили иностранцам, чилийцам, которым очень нравятся армянские песни. Члены группы очень хотели побывать в Армении, поскольку никогда не бывали на Родине. Очень воодушевлены тем, что своими глазами видят Родину, посетили исторические, достопримечательные места Армении – Нораванк, Хор Вирап, Татев, Горис, Гарни, Гегард, Эчмиадзин, Дилижан – здесь молодежь участвовала в Литургии и была очень впечатлена. Они говорят, что истинную ценность быть армянином поняли только здесь. Армения в их глазах – своеобразный музей под открытым небом.
В дни пребывания в Армении встретился также с исполняющей обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян, чьим теплым приемом и советами весьма впечатлен: считаю честью этот прием, постараюсь выполнить ее советы – хранить и беречь на чужбине армянскую культуру, чаще бывать в Армении», – сказал во время нашей беседы Нельсон Балоян.
Для молодых армян Чили Родина этим визитом раскрылась поразительными красками, они будто получили новый заряд от волшебной природы нашей страны, необъяснимой силы нашей земли и воды. Они еще долго останутся под впечатлениями этих прекрасных воспоминаний, с твердым решением вновь побывать в Армении.