Հայկական կինոյի շաբաթ Վիլնյուսում
Նոյեմբերի 25-ին Վիլնյուսում մեկնարկեց Հայկական կինոյի շաբաթը, որը կազմակերպվել է Լիտվայում ՀՀ դեսպանության եւ Լիտվայի կինոմատոգրաֆիստների միության կողմից` ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Միջոցառման առաջին օրը Լիտվայի կինոմատոգրաֆիստների միության կինոսրահում ներկայացվեց Արտակ Իգիթյանի եւ Վահան Ստեփանյանի «Վանա ծովուն արշալույսը» կինոնկարը, բացման խոսքով հանդես եկան Լիտվայում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը եւ Լիտվայի կինոմատոգրաֆիստների միության նախագահ, կինոռեժիսոր Գիտիս Լուկշասը: Հայկական կինոյի փառատոնի շրջանակներում՝ մինչեւ նոյեմբերի 29-ը, Վիլնյուսում ցուցադրվելու են նաեւ վերջին տարիներին նկարահանված հայկական լավագույն կինոնկարներ` «Եթե բոլորը», «Խճճված զուգահեռներ», «Սասունցի Դավիթ», ինչպես նաեւ մի շարք այլ կինոնկարներ: Հայկական կինոյի օրերի անցկացումը լայնորեն լուսաբանվում է լիտվական մամուլում: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Armenian Movie Week in Vilnius
Armenian Movie Week kicked off in Vilnius on November 25. The event is organized by the RA Embassy in Lithuania and the Union of Cinematographers of Lithuania with support from Yerevan Municipality.
The first day of the event, Artak Igityan’s and Vahan Stepanyan’s film Sunrise over Lake Sevan was shown at the Union of Cinematographers of Lithuania and was preceded by opening remarks by RA Ambassador to Lithuania Ara Ayvazyan and President of the Union of Cinematographers of Lithuania, film director Gitis Lukshas. Durin the Armenian Movie Week, the best Armenian films (If Everyone… Mixed Parallels and David of Sasun), as well as several other films produced in the past couple of years will also be presented in Vilnius on November 29. Lithuanian presses are providing wide coverage of the Armenian Movie Week.