Տեղի ունեցավ «Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի հիմնադիր նիստը
Ապրիլի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի հիմնադիր նիստ՝ ՀՀ սփյուռքի և մշակույթի նախարարների, փառատոնի գեղարվեստական խորհրդի, ժյուրիի և լրագրողների մասնակցությամբ:
Փառատոնի կազմակերպիչներն են ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, Կոմպոզիտորների միությունը և «Նաիրի» հիմնադրամը: Նախագծի հեղինակն ու ղեկավարը Սամվել Հարոյանն է: Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ և  գլխավոր հովանավորն է «Նաիրի սպա ռեզորթ» հյուրանոցային համալիրը:
Ողջունելով ներկաներին՝  ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց «Նաիրի» փառատոնի կազմակերպիչներին՝ նոր համահայկական փառատոնի ծնունդը ազդարարելու, հեղինակավոր հանձնաժողով համախմբելու առթիվ, և հավելեց. «Մեծ է հայ մշակույթի դերը հայապահպանության գործում, և այդ առումով՝ այսպիսի ձեռնարկները մեծ ազդակներ են»:
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը նույնպես շնորհավորեց ծրագրի մեկնարկի կապակցությամբ և նշեց. «Արվեստը լավագույն հարթակն է, որ կարողանում է ապահովել մեր միասնականությունը: Աշխարհի բոլոր անկյուններում սփռված մեր հայրենակիցները հնարավորություն կունենան ևս մեկ ձեռնարկի միջոցով կապվել Հայաստանին, ծառայել Հայրենիքին: Կարևոր է պահպանել ազգայինը»:
«Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի նպատակը, խնդիրները և առաջիկա ծրագրերը ներկայացրեց մշակութային գործիչ, «Նաիրի» փառատոնի ղեկավար Սամվել Հարոյանը, և հավելեց, որ «բազմակարծությունը ճիշտ որոշում կայացնելու ամենալավ ճանապարհն է»:
Կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանը խոսեց «Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի անվանակարգերի և մրցանակակիրների մասին:
«Երեւան» համերգասրահի տնօրեն, գեղարվեստական ղեկավար Լևոն Իվանյանը ելույթ ունեցավ փառատոնի այգու հիմնադրման մասին:
Ամփոփելով «Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի հիմնադիր նիստը՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առաջարկեց ժյուրիի կազմում անպայման սփյուռքահայ մշակութային գործիչների ընդգրկել, որպեսզի համահայկական մշակութային փառատոնում Սփյուռքի ներկայացիցներ ունենալ: Նախարարը ընդգծեց նաև փառատոնին երիտասարդների մասնակցությունը խրախուսելու կարևորությունը:

Состоялось учредительное заседание общеармянского музыкального фестиваля «Наири»
В Министерстве Диаспоры РА 28 апреля состоялось учредительное заседание общеармянского музыкального фестиваля «Наири», в котором участвовали министры Диаспоры и культуры РА, художественный совет и жюри фестиваля, журналисты.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА Грануш Акопян поздравила организаторов фестиваля «Наири» по случаю провозглашения рождения нового общеармянского фестиваля, формирования авторитетного жюри. Она, в частности, сказала: «Велика роль армянской культуры в деле сохранения армянства, и в этом плане подобные мероприятия являются большим импульсом».
Министр культуры РА Армен Амирян также поздравил по поводу старта проекта, отметив: «�?скусство – лучшая площадка, способная обеспечить наше единство. Наши соотечественники со всех уголков мира получат возможность посредством еще однойц инициативы привязаться к Армении, служить Родине. Главное – сохранение национального».
Цели, задачи и ближайшие планы общеармянского музыкального фестиваля «Наири» представил деятель культуры, руководитель фестиваля «Наири» Самвел Ароян, добавив, что «плюрализм – самый верный путь найти верное решение».
Председатель Союза композиторов Арам Сатян говорил о номинациях и призах фестиваля.
Директор концертного зала «Ереван», художественный руководитель Левон �?ванян посвятил свое выступление закладке парка фестиваля.
Подводя итоги учредительного заседания общеармянского музыкального фестиваля «Наири», министр Диаспоры РА Грануш Акопян предложила непременно включить в состав жюри деятелей культуры Диаспоры, дабы иметь на фестивале представителей Диаспоры. Министр подчеркнула также важность поощрения участия в фестивале молодежи.