Մամուլի ասուլիս ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Ապրիլի 27-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանի և Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանի մամուլի ասուլիսը՝ նվիրված նախարարության «Արի տուն», «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագրերի, «Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնի և «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխության ընթացքին, ինչպես նաև «Հույսի և վերածննդի ճանապարհով» խորագրով շաբաթվա շրջանակներում կայանալիք միջոցառումներին:
Սերժ Սրապիոնյանը նշեց, որ նախարարությունն աշխատում է արտակարգ ծանրաբեռնված գրաֆիկով: «Ապրիլ ամսին Հայաստանում և Սփյուռքի բոլոր համայնքներում կազմակերպվեցին Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված ձեռնակրներ, արարողություններ: Միջոցառումներ տեղի ունեցան նույնիսկ այնպիսի երկրներում, որոնց իշխանությունները չեն խրախուսում դրանց անցկացումը, – նշեց նախարարի տեղակալը՝ հավելելով, – այս շաբաթը մենք անվանեցինք «Հույսի և վերածննդի ճանապարհով» և շաբաթվա շրջանակներում իրականացրինք մի շարք միջոցառումներ: Վաղը տեղի կունենա «Սփյուռքի զորակցությամբ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկումը և հանդիպում Տիգրան Մանսուրյանի հետ»:
Անդրադառնալով նախարարության ծրագերի ընթացքին՝ Սերժ Սրապիոնյանն ընդգծեց, որ տարեցտարի ավելանում է դրանց մասնակցել ցանկացող Սփյուռքի մեր հայրենակիցների թիվը: «Անցած տարիների ընթացքում միայն «Արի տուն» ծրագրով Հայաստան է ժամանել շուրջ 8000 պատանի և աղջիկ: «Արի տուն»-ը կենսունակ ծրագիր է և կարողացավ քննություն բռնել կյանքում: Մեկ անգամ այցելելով Հայաստան՝ նրանք տեսնում, ճանաչում, սիրում և կապվում են Հայրենիքի, իրենց հյուրընկալող ընտանիքների անդամների հետ: Այս ծրագիրը մի կողմից Հայաստան-Սփյուռք իրական կամուրջ է, մյուս կողմից՝ բազմաթիվ արիտունցիներ արդեն իսկ եկել և հաստատվել են Հայաստանում»,  – ասաց Սրապիոնյանը:
Նա  նշեց, որ նախարարությունը հատուկ կարևորություն է տալիս սփյուռքահայ գործարարների՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու և սեփական գործը սկսելու հարցին՝ հավելելով, որ բազմաթիվ են Հայաստանում արդեն իսկ հաստատված և հաջող բիզնես ունեցող սփյուռքահայերի օրինակները:
Նախարարության ծրագրերի ընթացքը ներկայացրեց նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը՝ նշելով. «Արի տուն» ծրագրի առաջին մասնակիցներին այս տարի ընդունեցինք ապրիլի 10-ին: Այդ փուլով Հայաստան այցելեց 66 պատանի ու աղջիկ  Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքի «Ս. Մեսրոպ-Արապեան», Փարիզի «Դպրոցասեր» և Մարսելի «Համազգային» վարժարաններից: Մյուս փուլերը կսկսվեն հունիսից և 2017թ. ևս կընդունենք 1000-ից ավելի երիտասարդ աշխարհի տարբեր երկրներից: Գյանջումյանն  ասաց, որ անցած տարվանից արիտունցիներին սովորեցնում են խաչեր փորագրել փոքրիկ քարերի վրա, որոնք վերջիններս առանձնահատուկ հաճույքով են տանում իրենց հետ, նվիրում իրենց սիրելիներին կամ պահում որպես հուշ՝ Հայաստանում անցկացրած ժամանակահատվածից»:
Անդրադառնալով «Սփյուռք» ամառային դպրոցին՝ Գյանջումյանը շեշտեց, որ այս տարի ծրագրի մասնակիցների թիվը նույնպես մեծացել է: «Օրինակ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Լիբանանից ամեն տարի մեծ է մասնակցել ցանկացողների թիվը, բայց կան որոշ եվրոպական երկրներ, որտեղ համեմատաբար պասիվ է, և մենք ջանքեր ենք գործադրում մեծացնել հենց այդ երկրներից մասնակիցների թիվը», – ասաց նա:
Խոսելով «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի մասին՝ Գյանջումյանը նշեց, որ 2017թ. փառատոնը կանցկացվի սեպտեմբերի 24-ից 29-ը, որին կմասնակցեն սփյուռքյան երգչախմբեր, երաժշտախմբեր ու անհատ կատարողներ: Փառատոնին իրենց մասնակցությունը կբերեն նաև ճանաչված կոլեկտիվներ և անհատներ Հայաստանի Հանրապետությունից և Արցախից:
«Սփյուռքի նախարարությունը Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ համատեղ ամեն տարի կազմակերպում է «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխությունը, որի շրջանակներում այս տարի հայտարարվել են մրցույթների պայմանները հետևյալ անվանակարգերում` «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն հայկական կրթօջախ», «Երիտասարդական, ուսանողական կազմակերպություն»,  «Ազատ Արցախ» մանկապատանեկան լավագույն   ստեղծագործությունների մրցույթ: Մրցանակաբաշխության նպատակն է խրախուսել Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման ու զարգացման հարցում կազմակերպությունների, տարբեր խմբերի, առանձին անհատների ունեցած ներդրումը, գնահատել և արժևորել այս ուղղությամբ հայկական համայնքների գործունեությունը», -հավելեց Գյանջումյանը:

Пресс-конференция в Министерстве Диаспоры РА
27 апреля состоялась пресс-конференция заместителя министра Диаспоры РА Сержа Срапионяна и начальника Управления общеармянских программ Гагика Гянджумяна, посвященная ходу программ Министерства Диаспоры РА «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», фестиваля «Поем Комитас» и конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства», а также мероприятиям, предстоящим в рамках недели под девизом «Дорогой надежды и возрождения».
Серж Срапионян отметил, что Министерство работает в чрезвычайно перегруженном графике. «В апреле в Армении и всех общинах Диаспоры были организованы мероприятия, церемонии, посвященные 102-й годовщине Геноцида армян. Мероприятия состоялись даже в таких странах, где власти не поощряют их проведение. Эту неделю мы назвали «Дорогой надежды и возрождения», в рамках ее осуществили ряд мероприятий. Завтра состоятся «Круглый стол»-обсуждение под девизом «При поддержке Диаспоры» и встреча с Тиграном Мансуряном», – сказал он.
Коснувшись хода программ Министерства, Серж Срапионян подчеркнул, что год от года возрастает число наших соотечественников, желающих участвовать в них. «В течение минувших лет только по программе «Ари тун» в Армении побывали около 8000 юношей и девушек. «Ари тун» – жизнеспособная программа, сумела выдержать экзамен в жизнь. Единожды побывав в Армении, они видят, узнают, любят и привязываются к Родине, членам принимающих их семей. Эта программа, с одной стороны, является реальным мостом Армения-Диаспора, с другой – многие аритунцы уже приехали и обосновались в Армении», – сказал Срапионян.
Он отметил, что Министерство придает особую важность вопросу вложения инвестиций в Армении предпринимателями Диаспоры и основания собственного дела, добавив, что уже многие люди обосновались в Армении и владеют успешным бизнесом.
Ход программ Министерства представил начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян, отметивший: «Первых участников программы «Ари тун» в этом году приняли 10 апреля. На этом этапе в Армению прибыли 66 юношей и девушек из французских гимназий «Св.Месроп-Арапеан» Алфорвиля, «Дпроцасер» Парижа и «Амазгаин» Марселя. Другие этапы начнутся с июня и в 2017 году также примем более тысячи молодых людей из разных стран мира». С прошлого года, сказал Гянджумян, обучаем аритунцев вырезать кресты на камнях, и они делают это с удовольствием, дарят любимым либо хранят как реликвию о днях, проведенных в Армении.
Коснувшись «Летней школы «Спюрк», Гянджумян отметил, что число ее участников в этом году также возрастет. «Например, каждый год велико число желающих участвовать в программе из России, Украины, Ливана, но есть определенные европейские страны, где относительно пассивны, и мы прилагаем усилия к увеличению числа участников именно из этих стран», – сказал он.
Говоря об общеармянском фестивале «Поем Комитас», Гянджумян отметил, что в 2017 году фестиваль будет проводиться 24-29 сентября, в нем примут участие хоры, музыкальные группы и сольные исполнители из Диаспоры. В фестивале примут участие также известные коллективы и сольные исполнители из Армении и Арцаха.
«Министерство Диаспоры совместно со Всемирным армянским конгрессом и Союзом армян России ежегодно организует конкурс «За значительный вклад в дело сохранения армянства», в рамках которого в этом году объявлены условия конкурса по следующим номинациям – «Защитник родного языка», «Лучший армянский очаг образования», «Молодежная, студенческая организация», конкурс лучших детско-юношеских работ на тему «Свободный Арцах». Цель конкурса – поощрять вклад организаций, различных групп, отдельных лиц в сохранение и развитие армянской идентичности в Диаспоре, оценивать деятельность армянских общин в этом плане», – добавил Гянджумян.