ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկահայ գրող Աննա Աստվածատուրյան-Տուրկոտին
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Երևանում անցկացվող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումի շրջանակում Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ Ուեսթբրուքի քաղաքային խորհրդի անդամ, ամերիկահայ գրող Աննա Աստվածատուրյան-Տուրկոտին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը բարձր գնահատեց վերջինիս նվիրումն՝ ուղղված Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ու հայապահպանությանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, մարդու իրավունքներին և փախստականներին վերաբերող խնդիրներին:
Նախարարը հատկապես արժևորեց Աննա Աստվածատուրյանի ջանքերը, որը քաղաքական և իրավապաշտպան գործունեությամբ մեծապես նպաստել է ԱՄՆ Մեյն նահանգի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Աննա Աստվածատուրյանը ընդգծեց նման ֆորումների կարևորությունը՝ նշելով, որ դրանք ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված կարևոր հարթակ են:
Կողմերն անդրադարձան նաև վերջին շրջանում ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ քննարկելով համայնքի կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունավետության հետ կապված հարցեր:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/04/1147.jpg)
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received member of Westbrook City Council (USA) and Armenian American writer Anna Astvatsaturian-Turcotte, who is in Armenia to participate in the 2nd “Against the Crime of Genocide” Global Forum taking place in Yerevan.
Greeting the guest, the Minister praised Astvatsaturian-Turcotte’s contributions to the strengthening of Armenia-Diaspora relations, preservation of the Armenian identity, as well as the Nagorno-Karabakh conflict and issues related to human rights and refugees.
The Minister particularly appreciated Anna Astvatsaturian’s efforts in the fields of law and politics that have contributed to recognition of the independence of the Nagorno-Karabakh Republic by the State of Maine.
Expressing gratitude for the cordial reception, Anna Astvatsaturian emphasized the importance of such forums and stated that they serve as a major platform for prevention of genocides and crimes against humanity.
The sides also touched upon the situation created as a result of Azerbaijan’s recent military aggression and discussed the effectiveness of the events held by the Armenian American community.