Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահը կոչ է արել միջազգային հանրությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Կիպրոսի խորհրդարանն ապրիլի 7-ին տեղի ունեցած նիստում դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը` կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճանաչել այն:
Նիստի աշխատանքները սկսելուց առաջ խորհրդարանի խոսնակ Դեմետրիս Սիլուրիսը, դիմելով ներկաներին, նշել է, որ անգամ եթե հարյուր տարի է անցել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից, երբ թուրքական պետությունն էթնիկ զտում իրականացրեց հայերի դեմ, Թուրքիան շարունակում է ժխտել մեկ ու կես միլիոն հայերի սպանդը, հայտնում է Արցախպրեսը հղում կատարելով Cyprus News Agnecy-ին:
Սիլուրիսը հիշեցրել է, որ Կիպրոսի խորհրդարանն աշխարհում առաջիններից էր, իսկ Եվրոպայում հենց առաջինն էր, որ 1975 թվականին ճանաչեց և դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը` պահանջելով պատմական ճշմարտության վերականգնում:
2015-ի ապրիլի 2-ին Կիպրոսի խորհրդարանն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը ներկայացրել էին խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները: Կիպրոսի խորհրդարանը միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը:

Председатель парламента Кипра призвал мировую общественность признать Геноцид армян
Парламент Кипра на состоявшемся 7 апреля заседании осудил Геноцид армян, призвав мировую общественность признать его.
До начала работы заседания спикер парламента Деметрис Силурис, обратившись к присутствующим, отметил, что минуло 100 лет после Геноцида армян 1915 года, когда турецкое государство осуществило этническую чистку против армян,   Турция продолжает отрицать убийство 1,5 миллионов армян, сообщает «Арцахпресс» со ссылкой на Cyprus News Agnecy.
Силурис напомнил, что парламент Кипра одним из первых в мире и первым в Европе в 1975 году признал и осудил Геноцид армян, потребовав восстановления исторической справедливости.
Второго апреля 2015 года парламент Кипра единогласно принял закон, криминализирующий отрицание Геноцида армян, представленный всеми фракциями парламента.