«Գյուրջիև» համույթն ապրիլյան շրջագայություններին կբարձրաձայնի Հայոց ցեղասպանության մասին
2008 թվականին Երևանում հիմնադրված «Գյուրջիև» համույթի համար կարևոր իրադարձություն էր աշխարհի ամենահեղինակավոր ընկերություններից մեկի՝ Գերմանական «ECMrecords»-ի կողմից 2015 թվականի հոկտեմբերին հրատարակված «Կոմիտաս» ձայնասկավառակը՝ 30 էջանոց բազմաբովանդակ տեղեկատվությամբ և լուսանկարներով: Տեղեկատվությունը գրել են կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը և համույթի հիմնադիր Լևոն Էսկենյանը: Ձայնասկավառակին անդրադարձել են աշխարհի լավագույն, առաջատար լրատվամիջոցները, «Songlines Magazine» հանդեսն այն ընդգրկել է 2015 թվականի 10 լավագույն ձայնասկավառակների շարքում, իսկ ձայնասկավառակի ստեղծագործությունները հնչում են «British Airways» ավիաընկերության ինքնաթիռներում:
Ձայնասկավառակի թողարկումից հետո համույթն աշխարհի տարբեր երկրների կողմից հեղինակավոր փառատոների մասնակցելու հրավերներ է ստացել: Ապրիլ ամսին «Գյուրջիև»-ը համերգային շրջագայության է մեկնելու եվրոպական երեք երկիր: Մեկնարկը տրվելու է ապրիլի 14-ին՝ Ավստրիայի Կրեմս քաղաքում, որտեղ հնչեցնելու են հայ հոգևոր երաժշտություն, կատարելու են Կոմիտասի և Գեորգի Գյուրջիևի ստեղծագործությունները: Այնուհետև համույթը մեկնելու է Հունաստան՝ Սմուրնիի քաղաքապետարանի հրավերով ելույթ ունենալու «Պառնասոս» համերգասրահում:
«Ապրիլի 19-ին Աթենքում կայանալիք համերգը, որի ընթացքում հնչելու է միայն Կոմիտաս, նվիրված է Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին: Մինչ այդ՝ համերգի նախօրյակին, հեռուստաալիքներից մեկի ուղիղ եթերով շուրջ մեկ ժամ հարցազրույց ենք տալու հայկական երաժշտության, նվագարանների, Կոմիտասի և Գյուրջիևի մասին: Աթենքում համերգն ավարտելուց հետո նորից գնալու ենք Ավստրիա՝ Մոցարտի հայրենիք Զալցբուրգ քաղաք, որտեղ ապրիլի 22-ին դարձյալ Կոմիտաս ենք հնչեցնելու»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Լևոն Էսկենյանը՝ հավելելով, որ ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի օրը, Դանիայում ՀՀ դեսպանատան և «Global Music» հայտնի համերգային կազմակերպության համագործակցությամբ՝ Կոպենհագենում դանիացի միսիոներ Մարիա Յակոբսոնի և Ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին նվիրված համերգ է տեղի ունենալու:
«Սա հիանալի առիթ է՝ հայկական երաժշտության միջոցով մեր ժողովրդի կողմից երախտագիտության խոսք հղելու բարեսիրտ կնոջ հիշատակին: Մարիա Յակոբսոնն այն եզակի անհատականություններից էր, ով հայ ժողովրդի կողքին է եղել Ցեղասպանության ահասարսուռ օրերին և իր ամբողջ կյանքը նվիրել է հայ որբերին: Այս պատմությանը քաջատեղյակ եմ, քանի որ ծնվել եմ Լիբանանում, որտեղ միսիոներուհին «Թռչնոց բույն» մանկատունն է հիմնադրել»,-նշեց Լևոն Էսկենյանը:
Զրույցի վերջում երաժիշտը կարևորեց, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպվող համերգային շրջագայությունը հենց ապրիլ ամսին է լինելու, քանի որ մեկ անգամ ևս հնարավորություն են ունենալու երաժշտության միջոցով հնչեցնելու Հայոց ցեղասպանության հարցի արդարացի լուծման պահանջը:
Հավելենք, որ «Գուրջիև» համույթի գործունեության նպատակը, որի կազմում Հայաստանի առաջատար երաժիշտներ են ընդգրկված, հայկական ավանդական երաժշտությունը, հայ աշխարհահռչակ երաժիշտներ Կոմիտասի և Գ. Ի. Գյուրջիևի ստեղծագործություններն ու գործիքավորումները ներկայացնելն է՝ այդպիսով մոռացության չմատնելով մեր ազգային հին նվագարանները, ինչպես նաև՝ աշխարհին ցույց տալու հայ ժողովրդի մշակութային հարստությունները:
«Գուրջիև» համույթը համերգներով շրջագայել և ելույթներ է ունեցել մի շարք համերգասրահներում, միջազգային հայտնի փառատոների է մասնակցել Լիբանանում, Գերմանիայում, Բրազիլիայում, Արգենտինայում, Իտալիայում, Ռուսաստանում, Շվեյցարիայում, Բելգիայում, Պորտուգալիայում, Հոլանդիայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում, Ավստրալիայում, ինչպես նաև` Հայաստանում:

Ансамбль «Гюрджиев» во время апрельских гастролей озвучит тему Геноцида армян
Важным событием для основанного в 2008 году в Ереване ансамбля «Гюрджиев» стало издание в октябре 2015 года престижной немецкой компанией «ECMrecords» диска «Комитас» с 30-страничной содержательной информацией и фотографиями. �?нформацию написали композитор Тигран Мансурян и основатель ансамбля Левон Эскенян. Тему диска затрагивали ведущие мировые СМ�?, а журнал «Songlines Magazine» включил его в число 10 лучших дисков 2015 года, произведения с диска звучат в салонах самолетов авиакомпании «British Airways».
После издания диска ансамбль получил из разных стран мира приглашения участвовать в престижных фестивалях. В апреле «Гюрджиев» отправится с концертными турне в три европейских страны. Старт будет дан 14 апреля в австрийском городе Кремс, где прозвучит армянская духовная  музыка, будут исполнены произведения Комитаса и Геворга Гюрджиева. Затем ансамбль отправится в Грецию по приглашению мэрии города Смурна и выступит в концертном зале «Парнас».
«Предстоящий 19 апреля концерт в Афинах, на котором будет звучать только Комитас,  будет посвящен памяти канонизированных мучеников Геноцида армян. До того, накануне концерта, в прямом эфире одной из телекомпаний, на протяжении часа будем давать интервью об армянской музыке, инструментах, Комитасе и Гюрджиеве. По окончании концерта в Афинах вновь отправимся в Австрию, на родину Моцарта – в город Зальцбург, где 22 апреля также будем исполнять Комитас», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал Леворн Эскенян, добавив, что 24 апреля, в день 102-й годовщины  Геноцида армян, при сотрудничестве посольства РА в Дании и известной концертной организации «Global Music» в Копенгагене состоится концерт памяти датской миссионерки Марии Акобсон и канонизированных мучеников Геноцида армян.
«Это замечательный повод посредством армянской музыки выразить признательность нашего народа памяти добросердечной женщины. Мария Якобсон – одна из тех редких личностей, которые оказались рядом с армянским народом в ужасающие дни Геноцида и всю свою жизнь посвятили армянским сиротам. С этой историей я прекрасно знаком, поскольку родился в Ливане, где миссионерка основала детский дом «Птичье гнездо», – отметил Левон Эскенян.
В заключение беседы музыкант отметил важность того, что организуемое при содействии Министерства культуры РА гастрольное турне состоится именно в апреле, поскольку они еще раз получат возможность посредством музыки озвучить требование справедливого решения вопроса Геноцида армян.
Добавим, что цель деятельности ансамбля «Гюрджиев», в составе которого ведущие музыканты Армении, – представить традиционную армянскую музыку, произведения всемирно известных композиторов Комитаса и Гюрджиева, тем самым не предавая также забвению наши народные музыкальные инструменты, а также продемонстрировать миру культурное богатство армянского народа.
Ансамбль «Гюрджиев» выступал с концертами в ряде концертных залов, участвовал в престижных международных фестивалях в Ливане, Германии, Бразилии, Аргентине, �?талии, России, Швейцарии, Бельгии, Португалии, Голландии, Польше, Румынии, Австралии, а также в Армении.