Շվեդահայ համայնքը Հայաստանում շարունակում է բարեգործական ծրագրեր իրականացնել
Շվեդիայում 2016 թվականից գործող «Շտապ օգնություն, Հայաստա՛ն» բարեգործական կազմակերպության ատենապետ Լորանս Շառոյանն ու փոխատենապետ Կարեն Հարությունյանը կրկին Հայաստանում են՝ Շվեդիայի հայ համայնքի կողմից հավաքված գումարով տարատեսակ օգնություն ցուցաբերելու Հայաստանի և Արցախի գյուղերում բնակվող սոցիալապես անապահով ընտանիքներին: Նրանց է միացել նաև կազմակերպության խորհրդի անդամ Ջուել Հովհաննիսյանը:
Ծրագիրը մեկնարկել է նախորդ տարվա գարնանը: Լորանս Շառոյանն ու Կարեն Հարությունյանը գնացել են Արարատի, Գեղարքունիքի, Շիրակի մարզեր և սննդամթերք, հագուստ, առաջին անհրաժեշտության կենցաղային ապրանքներ, մանկական խաղալիքներ, դեղորայք, կով գնել նախապես ընտրված 24 ընտանիքների համար: Մեկ անգամ էլ նույն նախաձեռնությամբ 2016 թվականի ձմռանն են Հայաստան եկել:
Դրանից հետո կազմակերպությունը շահել է շվեդահայերի, և ո´չ միայն, վստահությունը, քանի որ նրանք հասկացել են՝ փոխանցված գումարները չեն կորչում, այլև՝ մինչև վերջին լուման նպատակին են ծառայում:
Քաջալերելով Լորանս Շառոյանի և Կարեն Հարությունյանի ազգանվեր գործունեությունը՝ համայնքը 2017 թվականի ծրագրերի իրականացման համար զգալիորեն ավելի մեծ գումար է հանգանակել՝ շատ ընտանիքների աջակցելու և համապարփակ աշխատանքներ կատարելու համար:
Հարկ է նշել, որ հանձնախմբի կատարած աշխատանքների կողքով անտարբեր չեն անցնում շվեդները և Շվեդիայում գործող ոչ հայկական կազմակերպությունները.համացանցով տարածված տեղեկատվական հոլովակներից իրազեկվելով նախաձեռնության մասին՝ ոգևորվում են և իբրև մարդասիրական քայլ՝ պարբերաբար գումար փոխանցում:
Հանձնախումբը, հետագա անելիքները դյուրացնելու համար, տարվա ընթացքում ազգային, եկեղեցական և պետական տոներին նվիրված միջոցառումներ է կազմակերպում, որն էլ գումար ձեռք բերելու լավ միջոց է հանդիսանում: Վերջին միջոցառումը տեղի է ունեցել մարտի 8-ին՝ Կանանց միջազգային տոնի կապակցությամբ:
«Այս տարի որոշել ենք առարկայական օգնություն ցուցաբերել, որպեսզի տվյալ ընտանիքը կարողանա տևական ժամանակով օգտվել այդ ամենից.ինչպես օրինակ՝ ընտանիքներից մեկին կարի մեքենա, մյուսին՝ հորթ, իսկ մի խուլ երեխայի համար՝ բժշկական հետազոտություն անցնելուց հետո լսողական սարք գնեցինք»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Կարեն Հարությունյանը:
Հանձնախումբն այս տարի նաև Արցախի հիմնախնդիրների լուծմանն օժանդակելու համար Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղ է գնացել: Ինչպես նշում է Լորանս Շառոյանը, այցելության նպատակը Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո ամբողջությամբ դատարկված Թալիշ գյուղում առկա իրավիճակը տեսնելն էր, որպեսզի կողմնորոշվեին, թե հետագայում ինչ տեսակի օգնություն կազմակերպել:
«Հանդիպելով Արցախի ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին, Թալիշի գյուղապետ Վիլեն Պետրոսյանին՝ քննարկման արդյունքում հասկացանք, որ Թալիշում անհրաժեշտ է աջակցել շինարարական աշխատանքներին, այս հարցով այնտեղ աշխատող շինարարները նույնպես դիմեցին մեզ: Բոլոր առաջարկները գրանցել ենք, որպեսզի Շվեդիա հասնելուց հետո հայ համայնքին ներկայացնենք ու փորձենք համախմբված օժանդակություն կազմակերպել»,-նշեց Լորանս Շառոյանը՝ հավելելով, որ առհասարակ, Հայաստանն ու Արցախը երբեք չեն առանձնացնում. իրենք այնտեղ ենք, որտեղ իրենց հայրենակիցները օգնության կարիք ունեն:
Լորանս Շառոյանն ու Կարեն Հարությունյանը զրույցի վերջում տեղեկացրեցին, որ հանձնախումբն արդեն գործունեությունն օրինականացրել է և բարեգործական կազմակերպություն ճանաչվել: Նրանք նպատակադրվել են աշխատանքային գործունեությունը չսահամանափակել միայն Ստոկհոլմ և Սյոդերթելյե քաղաքներում.շատ հնարավոր է «Շտապ օգնություն, Հայաստա՛ն» բարեգործական կազմակերպության մասնաճյուղեր բացեն ինչպես Շվեդիայի մյուս հայկական, այնպես էլ՝ Վիեննայի, Դանիայի համայնքներում:
Կատարված աշխատանքները լայնորեն լուսաբանելու, հանրությանն իրազեկելու նպատակով՝ անգլերեն և շվեդերեն լեզուներով պաշտոնական՝ www.akuthjalp.nu («Շտապ օգնություն») կայքն են բացել: Նախատեսվում է կայքում շուտով հայերեն լեզվով նյութեր ևս զետեղել:

Swedish-Armenian community continues to carry out charity programs in Armenia
Chairman and Vice-Chairman of the Emergency Armenia charitable organization (established in 2016 in Sweden) Laurence Sharoian and Karen Harutyunyan are in Armenia once again to provide various kinds of assistance to socially disadvantaged families living in the villages of Armenia and Artsakh with the funds raised by the Armenian community of Sweden. They are also joined by member of the organization’s board Jewel Hovhannisian.
The program was launched in Spring 2016. Laurence Sharoian and Karen Harutyunyan have visited the Ararat, Gegharkunik and Shirak Provinces and provided food, clothes and first necessity items, as well as toys and medicine. They have also purchased cows for 24 previously selected families. Sharoian and Harutyunyan had visited Armenia for the same purpose in Winter 2016.
After that, the organization has gained the trust of the Swedish-Armenians and not only them since people have realized that their donations are used to serve the goal.
Encouraging Sharoian’s and Harutyunyan’s pro-national acts, they have donated more money to support more families and carry out comprehensive activities this year.
It is necessary to mention that Swedes and non-Armenian organizations of Sweden also know about their activities. When they learn about the initiative on the Internet, they get inspired and transfer funds as a humanitarian act.
To facilitate their future actions, the organization’s committee organizes events devoted to church and national holidays and raise funds throughout the year. The latest event was held on 8 March, International Women’s Day.
“This year we have decided to show objective support so that the given family can benefit from the assistance for a long time. For instance, one family will receive a sewing machine, while another family will receive a calf. We also purchased a hearing aid for a deaf child after a medical checkup,” Karen Harutyunyan told Hayern Aysor.
This year, the committee also visited the Talish village of the Martakert village to help solve the problems of Artsakh. As Laurence Sharoian noted, the purpose of the visit was to see the current situation in Talish village emptied completely after the Four-Day Artsakh War so that they could decide on the kind of assistance that they had to provide in the future.
“During a meeting with Secretary of the National Security Council of Artsakh Vitaly Balasanyan and head of Talish village Vilen Petrosyan, we understood that it was necessary to support construction in Talish, and the local builders also contacted us. We recorded all the proposals so that we could go to Sweden and try to organize the assistance with the Armenian community,” Laurence Sharoian stated, adding that Armenia and Artsakh are inseparable and that the organization will always be wherever Armenians are in need of help.
At the end, Laurence Sharoian and Karen Harutyunyan informed that the committee had already been recognized as a charitable organization. They have set the goal to carry out their activities in not only Stockholm and Södertälje. They might open branches of the Emergency, Armenia charitable organization within the other Armenian communities of Sweden, as well as within the Armenian communities of Vienna and Denmark.
To provide wide coverage of the completed activities and raise public awareness, the organization has launched its official bilingual (English and Swedish) website at www.akuthjalp.nu. The organization will also post news in Armenian soon.