«Ապրե՛նք, արարե՛նք. լինե՛նք մեր Հայրենիքի, մեր մշակույթի ու արվեստի նվիրյալները, քարոզիչները». Միքայել Հայրապետյան
Հայաստան ժամանած մեր հայրենակից, դաշնակահար Միքայել Հայրապետյանին և նրա տիկնոջը՝ դաշնակահարուհի Յուլյային հյուրընկալելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի խմբագրությունում՝ զրուցեցինք Միքայելի` այս օրերի առաքելության մասին, որը նվիրյալ երաժշտի համար սուրբ պարտականություն է, այն է՝ վեր հանել երաժշտական աշխարհում մեծ ներդրում ունեցած և հանիրավի մոռացված հայազգի մեծ երաժիշտներին, երգահաններին: Հայաստանում ծնված, Մոսկվայում ուսանած և Չինաստանում իր մասնագիտական հմտությունները Չինաստանի երիտասարդ երաժիշտներին ուսուցանող մեր հայրենակիցը «Հայաստանի գաղտնիքները» սեփական նախաձեռնության շրջանակներում այս անգամ իր համերգային ծրագիրը նվիրել է հայ անվանի կոմպոզիտոր, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Հարո Ստեփանյանին:
«Իհարկե, ես եկել եմ ծննդավայրիս, Հայրենիքիս կարոտն առնելու և վայելելու Հայաստանի արևը, սակայն գլխավոր նպատակս օգոստոսի 3-ին Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնի դահլիճում կայանալիք համերգս է, որը ես ամբողջովին նվիրում եմ հայ անվանի կոմպոզիտոր Հարո Ստեփանյանին: Այդ տաղանդավոր կոմպոզիտորը մասին, ցավոք, այսօր քիչ են խոսում, քիչ են անդրադառնում նրա ստեղծագործություններին. դա ինձ ցավ է պատճառում. ես ուզում եմ, որ մոռացության մշուշում չմնա և ոչ մի տաղանդավոր երաժիշտ, հաճախակի հիշենք նրանց, անդրադառնանք նրանց գործերին: Հարո Ստեփանյանը ծնվել է 12-րդ դարի անվանի պատմաբան Կիրակոս Գանձակեցու, առակագիրներ Վարդան Այգեկցու և Մխիթար Գոշի հայրենի եզերքում ՝ Գանձակում, 17 տարեկանում կամավոր մասնակցել է 1-ի համաշխարհային պատերազմին, 1919-ին մեկ տարի սովորել է Թիֆլիսի կոնսերվատորիայում, որտեղ ծանոթացել է Ռոմանոս Մելիքյանի հետ, 1923-ին սովորել է Մոսկվայի Գնեսինների անվան երաժշտական ուսումնարանում՝ Միխայիլ Գնեսինի դասարանում, 1926-30թթ. սովորել է Լենինգրադի կոնսերվատորիայի Վ. Շչերբակովի ստեղծագործական դասարնում, 1927-29թթ. մասնակցել է Քրիստափոր Քուշկարյանի Հայաստանի տարբեր շրջաններում կազմակերպած ժողովրդական երաժշտության հավաքման արշավին, որի ընթացքում գրի են առնվել 350-ից ավելի հայկական և այլ ազգերի մեղեդիներ. դրանք հետագայում մշակվել են: Հարո Ստեփանյանն իր հուշերում գրել է, որ այդ արշավն օգնեց իրեն, որպեսզի ավելի լավ ճանաչի Հայաստանի գեղցեկությունը և խոստովանել է, որ իր ստեղծագործություններից շատերը ծնվել են հենց այդ օրերի ստացած տպավորությունների ազդեցության տակ, մասնավորապես՝ «Հե՜յ, Արագած» երգը: Այս մեծանուն կոմպոզիտորը ստեղծել է 5 օպերա, 3 սիմֆոնիա, բազմաթիվ ռոմանսներ, կամերային-գործիքային ստեղծագործություններ, կոնցերտ դաշնամուրի համար: Հարո Ստեփանյանը մեծապես նպաստել է հայ դասական երաժշտարվեստի հարստացմանն ու զարգացմանը: Նա 1930-34թթ. ղեկավարել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ստեղծագործական դասարանը, 1947-ին ղեկավարել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը, 1938-ին նաև ընտրվել է Հայաստանի գերագույն խորհրդի պատգամավոր: Նրա մասին մի ինքնատիպ կարծիք է գրել Գնեսինը. «Հիացմունքի են արժանի Ստեփանյանի նուրբ ճաշակը, բանաստեղծականությունն ու ոճական առկայծումները»:
Այսքան մեծ ներդրում ունեցող երաժշտին մոռանալու կամ հազվադեպ հիշելու իրավունք չունենք: Ես այս՝ «Հայաստանի գաղտնիքները» նախագծի շրջանակներում, որոշել եմ անդրադառնալ երաժշտական աշխարհի նման հեղինակություններին. ինձ միշտ շատ է աջակցում հայկական ռոքի հիմնադիր, «Այաս» խմբի ղեկավար Արթուր Մեթինյանը՝ իմ խորթ հայրն ու լավ ընկերը: Իմ երաժշտական, արվեստասեր ընտանիքում (պապս՝ Հրանտ Դմիտրյուկը, դաշնամուր է նվագել, մայրս՝ Կատյա Դմիտրյուկը, նույնպես նվագել է, տատիկս ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի, Երևանի Ստանիսլավսկու անվան թատրոնի դերասանուհի Իրինա Մարչենկոն է) շատ բարձր են գնահատվել հոգևոր արժեքները. ես այդ ընտանիքում սովորել եմ սիրել երաժշտությունը, գնահատել ու սովորել մեր մեծերից, չմոռանալ դարերի խորքից եկող, Աստծուց մեծ շնորհ ունեցող բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ուրույն ձեռագիր են ունեցել և իրենց տաղանդի դրոշմն են թողել հայկական երաժշտարվեստի պատմության էջերին: Այս նախագծի շրջանակներում շատ համերգներ ենք ունեցել. 2015-ի հունիսին Մոսկվայի կոնսերվատորիայի մեծ դահլիճում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված դասական երաժշտության համերգ կազմակերպեցինք , որի ընթացքում հնչեցին Կոմիտասի, Արմեն Տիգրանյանի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Էդվարդ Միրզոյանի, Ռոբերտ Ամիրխանյանի ստեղծագործությունները: Մենք զբաղվում ենք հայկական դասական երաժշտության և այն կոմպոզիտորների քարոզչությամբ, ում գործերը հազվադեպ են կատարվում. կազմակերպում ենք համաշխարհային պրեմիերաներով համերգներ՝ ձայնագրելով և թողարկելով հայկական ակադեմիական երաժշտության ձայնասկավառակներ՝ Armenian Music Records-ում: 2012-ի հոկտեմբերին կազմակերպեցինք 20-րդ դարի շատ ինքնատիպ մի երաժշտի՝ դաշնակահար Էդուարդ Բաղդասարյանի կամերային ստեղծագործությունների համերգը…
Այս ընթացքը շարունակական է լինելու. ինձ համար հաճելի և պարտավորեցնող աշխատանք է. ես սիրով եմ անում այն: Մեծանուն կոմպոզիտոր Հարո Ստեփանյանին նվիրված օգոստոսի 3-ի համերգից հետո բազում անելիքներ կան: Ապրենք, արարենք ու լինենք մեր գործի նվիրյալը, մեր ազգի, մեր Հայրենիքի, մեր մշակույթի ու արվեստի քարոզիչները . դա՛ էլ առաքելություն է, որի իրագործման համար ես պատրաստ եմ ներդնել իմ մասնագիտական հմտություններն ու ներուժը: Շնորհակալությու՛ն բոլոր այն մարդկանց, ովքեր աջակցում են մեզ այս հարցում, շնորհակալությու՛ն հայ ժողովրդին, Հայաստանին, արվեստասեր հասարակությանն առհասարակ»:
…Իսկ մենք շնորհակալ ենք քե՛զ, հայրենասե՛ր հայորդի. շնորհակալ ենք քո բացառիկ աշխատանքի ու նվիրումի համար:

Mikael Ayrapetyan: “Let us live, create and be the devotees and advocates of our Homeland, our culture and our arts”
While hosting Diasporan Armenian pianist Mikael Ayrapetyan and his wife, pianist Yulia in the editorial office of Hayern Aysor electronic newspaper of the RA Ministry of Diaspora, we talked about the purpose of Mikael’s visit, which is a sacred duty for the devoted musician to identify the great Armenian musicians and composers who have made contributions to the world of music and have been unfairly forgotten. Mikael, who was born in Armenia, studied in Moscow and shares his professional skills with young musicians of China, will be giving a concert through the Secrets of Armenia musical project and has dedicated this concert to renowned Armenian composer and People’s Artist of the Armenian Soviet Socialist Republic Haro Stepanyan.
“Of course, I have come to satisfy my longing for my birthplace, my Homeland and enjoy the sun in Armenia, but I am mainly in Armenia to give a concert at Cafesjian Center for the Arts on August 3. I am dedicating the concert to renowned Armenian composer Haro Stepanyan. Unfortunately, few people talk about that talented composer and don’t reflect much on his works. This makes me sad, and I want people to remember all talented musicians and often remember them and reflect on their works. Haro Stepanyan was born in Gandzak, the native land of 12th century renowned historian Kirakos Gandzaketsi, fable writers Vardan Aygektsy and Mkhitar Gosh. At the age of 17, Stepanyan participated in WWI. In 1919, he studied at Tbilisi State Conservatory for a year and met Romanos Melikyan. In 1923, he studied at the Gnessin Music School of Moscow and was a student of Mikhayil Gnessin. In 1926-30, he was a student of Shcherbakov at Leningrad Conservatory. In 1927-29, he participated in the folk music gathering campaign that Kristapor Kushkaryan organized in different regions of Armenia and wrote more than 350 Armenian and foreign songs that were later adapted. In his memoirs, Haro Stepanyan wrote that that campaign helped him better recognize the beauty of Armenia and he confessed that he had written most of his songs under the influence of his impressions of those days, particularly the song “Hey, Aragats!” This great composer created five operas, three symphonies, several romantic songs, chamber and instrumental music and a concerto for the piano. Haro Stepanyan also helped enrich and enhance Armenian classical music. From 1930 to 1934, he was the chair of the creative class of Yerevan Komitas State Conservatory. In 1947, he chaired the Union of Composers of Armenia. In 1938, he was elected Deputy of the Supreme Council of Armenia. Gnessin said the following as he expressed his unique opinion of Stepanyan: “Stepanyan’s delicate taste, poetry and stylistic glimpses deserve to be admired.”
We don’t have the right to forget or rarely remember the musician who has made such great contributions. Through the “Secrets of Armenia” musical project, I have decided to reflect on such world-class musicians. I am always supported by founder of Armenian rock music, director of Ayas Group Artur Metinyan, who is my stepfather and good friend. Spiritual values have always been highly appreciated by my family of musicians and art lovers (my grandfather, Hrant Dmitryuk played the piano, my mother, Katya Dmitryuk also played, my grandmother is Merited Artist of the Republic of Armenia, actress of Stanislavsky Theater of Yerevan Irina Marchenko). My family taught me to love music, appreciate and learn from our greats and never forget all the people with great talent and who have made their contributions to Armenian music throughout history. We have given many concerts through this musical project. In June 2015, we organized a classical music concert dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide at the Large Hall of Moscow State Conservatory, performing the works of Komitas, Armen Tigranyan, Aram Khachaturian, Arno Babajanyan, Eduard Mirzoyan and Robert Amirkhanyan. We advocate Armenian classical music and the composers whose works are rarely performed. We organize world premieres, record and release albums of Armenian academic music at Armenian Music Records. In October 2012, we organized the concert featuring performances of the chamber music of pianist Eduard Baghdasaryan, who was a very unique musician of the 20th century.
This will be ongoing. This is a job that is pleasant and binding, but I do it with pleasure. After the August 3 concert dedicated to great composer Haro Stepanyan, we have a lot of things to do. Let us live, create and be the devotees and advocates of our jobs, our nation, our Homeland, our culture and our arts. This is the mission, and I am ready to invest my professional skills and potential to accomplish that mission. I thank all those who support us. I also thank the Armenian people, Armenia and all art lovers in general.”
….And we are grateful to you, patriotic Armenian! We thank you for your exceptional efforts and dedication.