Տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի միջգերատեսչական համակարգող հանձնաժողովի և աշխատանքային խմբի նիստը
Մարտի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի միջգերատեսչական համակարգող հանձնաժողովի և աշխատանքային խմբի նիստը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին գերատեսչությունների, մարզպետարանների, քաղաքապետարանների, գյուղական համայնքների ներկայացուցիչներ, հյուրընկալ ընտանիքներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը։ Նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ ողջունել ձեզ և ասել, որ «Արի տուն»-ը կյանքի կոչելը դարձել է համապետական ծրագիր։ Աշխարհի 57 երկրից հազարավոր պատանիներ և աղջիկներ են մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին։ «Արի տուն»-ը դարձել է մի յուրօրինակ շաղախ Սփյուռքի և Հայրենիքի հազարավոր ընտանիքների միջև»։
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալ ընտանիքներին, գերատեսչություններին, մարզպետարաններին, տարածքային կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, Երևանի վարչական շրջաններին՝ Սփյուռքից ժամանած հայ պատանիներին ու աղջիկներին գրկաբաց ընդունելու և նրանց համար Հայրենիքում լավագույն պայմանները ստեղծելու համար։
Նախարարը կարևորեց ծրագրի շրջանակներում Մայրենիի ուսուցումը: «Ծրագրի յուրաքանչյուր օրը սկսվում է հայերենի ուսուցմամբ: Դասընթացի ավարտին խմբերը ներկայացնում են ամփոփիչ գրական-գեղարվեստական կոմպոզիցիաներ, ասմունք, երգ, պար», – նշեց նա:
Այնուհետև ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար, «Արի տուն» ծրագրի համակարգող Ֆիրդուս Զաքարյանն ամփոփեց «Արի տուն»-2016թ. ծրագրի արդյունքները և ներկայացրեց 2017թ. ծրագիրը: Նա նշեց, որ ինչպես ամեն տարի, այնպես էլ 2016 թվականին հավաստագրերի և պատվոգրերի են արժանացել «Արի
տուն» ծրագրի իրականացման ակտիվ մասնակիցները: Սփյուռքի նախարարության գործունեության 8-րդ տարում ևս «Արի տուն»-ը իրականացվել է հաջողությամբ և աշխարհի 38 երկրից 900 երիտասարդներ այցելել են Հայաստան: 2016-ի ծրագիրն ընդգրկել է նաև խաչքարերի անհատական փորագրության, ինչպես նաև խեցեգործության և մանրանկարչության դասեր, որոնք իրականացվել  են քանդակագործ, ժողովրդական վարպետ Գարիկ Հովհաննիսյանի կողմից և մեծ արձագանք գտել սփյուռքահայ պատանիների և աղջիկների շրջանում: Դասերը շարունակական են լինելու: «2016-ին առաջին անգամ ծրագրի 8-րդ փուլի շրջանակներում կազմակերպվեց նաև նախկին արիտունցիների հավաք, որին մասնակցեց 10 երիտասարդ՝  4 երկրից», – հավելեց Ֆ.Զաքարյանը:
Ֆ.Զաքարյանը նշեց, որ իրականացվում են նախապատրաստական աշխատանքներ 2017թ. ևս պատշաճ և բարձր մակարդակով հյուրընկալելու 1000 սփյուռքահայ երիտասարդի՝ ավելի քան 30 երկրից:
Մարզերից՝ «Լավագույն մարզ» անվանակարգում հավաստագրի արժանացավ Արարատի մարզը (մարզպետ՝ Արամայիս Գրիգորյան)՝ ամենաշատ երիտասարդներ ընդունելու համար, «Ակտիվ մարզ» անվանակարգում հավաստագրի արժանացավ Արագածոտնի մարզը (մարզպետ՝ Գաբրիել Գյոզալյան), իսկ «Պատրաստակամ մարզ» անվանակարգում՝ Կոտայքի մարզը (մարզպետ՝ Կարապետ Գուլոյան):
Մարզային համայնքներից՝ «Լավագույն համայնք» անվանակարգում հավաստագրեր ստացան Արարատի մարզի Փ.Վեդի գյուղը (26 երեխա), «Պատրաստակամ գործընկեր» անվանակարգում՝ Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղը (19 երեխա), Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքը (12 երեխա), Արարատի մարզի Արարատ քաղաքը (6 երեխա):
«Ակտիվ համայնք» անվանակարգում հավաստագրերի արժանացան Արարատի մարզի Վեդի քաղաքը (13 երեխա), Ավշար (11 երեխա) և Արգավանդ (10 երեխա) գյուղերը:
«Աջակից համայնք» անվանակարգում՝  Արարատի մարզի  Ոսկետափ (4 երեխա) և Մխչյան (3 երեխա) գյուղերը, Կոտայքի մարզի  Քասախ գյուղը (3 երեխա) և Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքը (3 երեխա):
Հյուրընկալ ընտանիքներից «Ակտիվ հյուրընկալող ընտանիք» անվանակարգում հավաստագրերի արժանացան Հովհաննես Սողոմոնյանը (Փ.Վեդի), Ռազմիկ Ղազարյանը (Ոսկետափ), Ռուդիկ Կարապետյանը (Մխչյան), Դավիթ Հոխոյանը (Մխչյան):

Состоялось заседание межведомственной координационной комиссии и рабочей группы программы «Ари тун»
В Министерстве Диаспоры РА под руководством министра Грануш Акопян 3 марта состоялось заседание межведомственной координационной комиссии и рабочей группы программы познания Родины  «Ари тун». В нем приняли участие представители ведомств, областных администраций, мэрий, сельских общин, принимающих семей.
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в частности отметившая: «Рада приветствовать вас и сообщить, что реализация «Ари тун» стало общегосударственной программой . Тысячи юношей и девушек из 57 стран мира участвовали в ней. «Ари тун» стала своеобразным мостом, связавшим тысячи семей в Диаспоре и Армении».
Министр Грануш Акопян выразила особую благодарность гостеприимным семьям, ведомствам, областным администрациям, органам территориального управления и местного самоуправления, административным районам Еревана за прием с распростертыми объятиями прибывающих из Диаспоры юношей и девушек, создание для них на Родине самых лучших условий.
Министр отметила важность изучения в рамках программы родного языка. «Каждый день начинается с уроков родного языка. По завершении курсов группы представляют итоговые литературно-художественные композиции: декламация, пение, танцы», -отметила она.
Затем руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА, координатор программы «Ари тун» Фирдус Закарян обобщил итоги программы «Ари тун-2016» и представил программу 2017 года. Он отметил, что, как и каждый год, по итогам 2016-го активные участники организации программы «Ари тун» удостоились сертификатов и Почетных грамот. В 8-м году деятельности Министерства Диаспоры  программа «Ари тун» также была успешно реализована, 900 молодых людей из 38 стран мира посетили Армению. В 2016-м в программу были включены также занятия по изготовления хачкаров, гончарному делу и миниатюристике, которые проводил скульптор, народный мастер Гарик Ованнисян. Они вызвали большой интерес юношей и девушек из Диаспоры. Занятия также продолжатся.
«В 2016 году впервые, в рамках 8-го этапа был организован также слет бывших аритунцев, в котором приняли участие 10 молодых людей из 4 стран», –  добавил Ф.Закарян.
Он отметил, что осуществляются подготовительные работы для достойного приема в 2017 году 1000 молодых людей из 30 стран.
Среди областей сертификата «Лучшая область» удостоилась Араратская область (губернатор Арамаис Григорян) за прием наибольшего числа участников программы, в номинации «Активная область» сертификата удостоилась Арагацотнская область (губернатор Габриел Гезалян), а в номинации «Заинтересованная область» – Котайкская область (губернатор Карапет Гулоян).
�?з областных общин в номинации «Лучшая область» сертификаты получили село Покр Веди Араратской области (26 детей), в номинации «Заинтересованный партнер» – село Карби Арагацотнской области (19 детей), город Абовян Котайкской области (12 детей), город Арарат Араратской области (6 детей).
В номинации «Активная община» удостоились сертификатов город Веди Араратской области (13 детей), села Авшар (11 детей) и Аргаванд (10 детей).
В номинации «Содействующая община» – села Воскетап (4 ребенка) и Мхчян (3 ребенка) Араратской области, село Касах Котайкской области (3 ребенка) и город Аштарак Арагацотнской области (3 ребенка).
�?з принимающих семей в номинации «Активная гостеприимная семья» сертификаты получили Ованес Согомонян (П.Веди), Размик Казарян (Воскетап), Рудик Карапетян и Давид Охоян (Мхчян).