Աշտարակում հաստատվել է սիրիահայ գործարարի` 50 000 դոլարի չափով ներդումային ծրագիրը
Արագածոտնի մարզում հաստատված ներդրումային ծրագրերից մեկը սիրիահայ գործարար Կարո Կարապետյանինն է: Երիտասարդ գործարարը նախաձեռնում է Աշտարակ քաղաքում մետաղի հղկումից և մշակումից պատրաստվող իրերի արտադրություն հիմնել, որի նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն սկսվել են:
Tert.am-ի հետ զրույցում Կարո Կարապետյանը նշեց, որ Սիրիայից Հայաստան տեղափոխվելուց հետո Աշտարակում են հաստատվել և այստեղ էլ որոշել են գործ դնել:
Հիշեցնենք, որ 6 մարզերից՝ Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Շիրակի, Արարատի և Արագածոտնի, հավանության են արժանացել 11 ներդրումային ծրագրեր:
«Հիվանդանոցի մահճակալներ, երկաթյա կահույք, հետազոտման սարքավորումներ, ատամնաբուժարանի սեղաններ և մետաղի հետ կապված նմանատիպ իրար կպատրաստենք: Պահանջը, կարծում ենք, կա, հաստոցներն ու անհրաժեշտ սարքավորումները պատվիրել ենք, արդեն ճանապարհին է»,-ասաց նա:
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ գործարանը Աշտարակում կլինի: «Աշտարակը նախընտրեցինք, քանի որ փոքր քաղաք է, մենք էլ նոր ենք այս երկրում, կսկսենք այստեղից»,-ասաց նա:
Ներդրումների չափը կլինի 50 000 դոլարի չափով, որի մի մասը կստանան Կառավարության աջակցությամբ տրվող ցածր տոկոսադրույքով վարկերի միջոցով:
«Ինչ-որ կակնկալեինք կառավարությունից, վարչապետից, ամեն ինչն էլ հեշտությամբ ստացել ենք, ամեն բան էլ լավ է, հեչ պրոբլեմ չունինք»,-ասաց նա: Իսկ ակնկալիքը եղել է ցածր տոկոսադրույքով վարկերը: «Մենք խնդրել ենք, որ Կառավարության միջնորդությամբ ստանանք վարկ՝ ցածր տոկոսադրույքով: Արդեն գործնական փուլում ենք, հաստատվել է և 10- 15 օրվա մեջ արդեն կփոխանցեն»,-ասաց նա:
Կարո Կարապետյանը նշեց, որ պատվերներ արդեն ունեն. «Հիվանդանոցների հետ խոսել ենք, ապագայում կուզենք Ռուսաստան, Ասիա և այդ կողմերը տարածենք, իհարկե, Ղարաբաղում նույնպես կփորձենք իրացնել»,-ասաց նա:

В Аштараке утвержден инвестиционный проект предпринимателя из числа сирийских армян в размере 50 тысяч долларов
Один из инвестиционных проектов, утвержденных в области Арагацотн, принадлежит сирийскому армянину, предпринимателю Каро Карапетяну. Молодой предприниматель инициирует основать в городе Аштарак производство металлических изделий, подготовительные работы которого уже начаты.
В беседе с Tert.am Каро Карапетян отметил, что после переезда из Сирии в Армению обосновались в Аштараке и решили основать здесь дело.
Напомним, что из 6 областей – Лорийской, Тавушской, Гегаркуникской, Ширакской, Араратской и Арагацотнской удостоили одобрения 11 инвестиционных проектов.
«Будем изготовлять больничные койки, металлическая мебель, исследовательское оборудование, стоматологические столы и другие подобные металлические предметы. Думаю, потребность в них есть, станки и необходимое оборудование заказали – они уже в пути», – сказал он.
Карен Карапетян отметил, что предприятие будет в Аштараке. «Предпочли Аштарак, поскольку город маленький, да и мы в стране недавно, здесь и начнем», -сказал он.
Размер инвестиций будет 50 тысяч долларов, часть из которой предоставит правительство посредством кредита под низкие процентные ставки.
«Все, что ожидали от правительства, премьера – получили с легкостью, все хорошо, никаких проблем нет», – сказал он. А ожиданием был кредит под низкие процентные ставки. «Мы просили посредничество правительства для получения кредита под низкие процентные ставки. Он уже утвержден и в течение 10-15 дней будет перечислен», – сказал он.
Каро Карапетян отметил, что уже имеются заказы: «Поговорили с больницами, впоследствии хотели бы распространиться в сторону России, Азии, конечно, в Карабахе также попытаемся реализовать нашу продукцию», – сказал он.