Թուրքական կայք. «Սիրիացի փախստականները Հայաստանում ամենաանկեղծ ընդունելությանն են արժանանում»
Հայաստանը իր բնակչության համեմատ ամենաշատ սիրիացի փախստական ընդունած 3-րդ երկիրն է աշխարհում: Այս մասին գրում է թուրքական «İlerihaber» լրատվակայքի թղթակից Սերհան Քայըրը՝ «Հայաստան. Աշխարհում իրենց տեղը գտնել չկարողացող սիրիացիներին գրկաբաց ընդունած երկիրը» վերանգրով իր հոդվածում:
Հեղինակը գրում է, որ ընդամենը 3 մլն բնակիչ ունեցող և աշխարհի աղքատ երկրներից մեկը համարվող Հայաստանը սիրիական պատերազմի սկզբից՝  2011թ. հետո ընդունել է շուրջ 17.000 փախստականի: Այսպիսով, Հայաստանի յուրաքանչյուր 1000 բնակչին բաժին է ընկնում 6 փախստական: «Սիրիացի փախստականները, ովքեր հայ ազգին հիշեցնում են իր ողբերգական անցյալի մասին, Հայաստանում ամենաանկեղծ ընդունելության են արժանանում»- ասված է հոդվածում:
«Իր սահմանափակ նյութական միջոցներով Հայաստանի կառավարությունը լայնամասշտաբ օգնություն է ցուցաբերում սիրիացի փախստականներին: Բացի անվճար բժշկական օգնությունից՝ սիրիացի փախստականների երեխաները հնարավորություն ունեն շարունակելու իրենց կրթությունը Հայաստանի դպրոցներում: «Որդեգրիր մի ընտանիք»  նախագծի շրջանակներում յուրաքանչյուր սիրիացի ընտանիք մեկ հայ ընտանիքի աջակցությամբ փորձում է հարմարվել Հայաստանի սոցիալ-մշակութային կյանքին: Հայաստանում փախստականներին ընտելանալու և նոր կյանք սկսելու համար միկրովարկեր են տրամադրվում»,- գրում է Քայըրը:
Հեղինակը հիշեցնում է, որ Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը եվրոպական երկրների համեմատ մեկ տասնորդական մասն է կազմում, իսկ գործազրկությունը երկրում 17 տոկոսի է հասնում: Բայց չնայած դրան, երկիրը ամեն կերպ ջանում է նպաստավոր պայմաններ ստեղծել այստեղ ապաստանած սիրիացիների համար:
«Մինչ օրս գաղթականներին ցուցաբերած օգնության համար Հայաստանը որևէ օտար երկրից կամ միջազգային կառույցից աջակցություն չի ստացել: ԱՄՆ-ում գտնվող հայկական սփյուռքին պատկանող հասարակական կազմակերպությունների ջանքերով այս տարի անցկացված արշավների շնորհիվ մինչ օրս 1.2 միլիոն դոլարի օգնություն է հանգանակվել: Սիրիացի փախստականների համար ապահով ապաստան դարձած Հայաստանը, չնայած բոլոր դժվարություններին, շարունակում է ջանքեր թափել նրանց կյանքը հեշտացնելու համար»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ եզրափակում է հեղինակը:

Турецкий сайт: «Сирийские беженцы удостаиваются в Армении самого теплого приема»
Армения по соотношению численности принятых сирийских беженцев к населению республики – 3-я страна в мире. Об этом пишет корреспондент турецкого информационного сайта «İlerihaber» Серхан Кайер в своей статье «Армения: Страна, с распростертыми объятиями принявшая сирийцев, не сумевших найти свое место в мире».
Автор пишет, что Армения с ее 3-миллионным населением, считающаяся одной из бедных стран мира, с начала Сирийской войны, с 2011 года, приняла около 17 тысяч беженцев. Таким образом, на каждую тысячу человек населения Армении приходится 6 беженцев. «Сирийские беженцы, напоминающие армянскому народу о его трагическом прошлом, удостаиваются в Армении самого искреннего приема», – говорится в статье.
«На свои ограниченные материальные средства правительство Армении оказывает широкомасштабную  помощь сирийским беженцам. Помимо бесплатной медицинской помощи, дети сирийских беженцев имеют возможность продолжать образование в школах Армении. В рамках программы «Усынови одну семью» каждая сирийская семья при содействии одной армянской семьи пытается интегрироваться в социально-культурную жизнь Армении. В Армении беженцам для интеграции и начала новой жизни предоставляются микрокредиты», – пишет Кайер.
Автор напоминает, что валовый внутренний продукт Армении по сравнению с европейскими странами составляет одну десятую часть, а безработица в стране достигает 17 процентов. Но несмотря на это страна любой ценой старается создать благоприятные условия для сирийцев.
«До сего дня для помощи беженцам Армения не получала содействия ни от одного иностранного государства или международной структуры. Благодаря акциям, проведенным в этом году усилиями общественных организаций, принадлежащих армянской Диаспоре  в США, до сего дня собрана помощь в размере 1,2 млн долларов. Ставшая надежным приютом для  беженцев из Сирии Армения, несмотря на все трудности, продолжает прилагать усилия к тому, чтобы облегчить их жизнь», – как передает ermenihaber.am, заключает автор.