Հայաստանի մարդասիրական օգնությունը կբաժանվի Սիրիայի մի շարք քաղաքների բնակիչներին
Հայաստանի Հանրապետությունը, Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ, Ռուսաստանի աջակցությամբ արդեն երկրորդ անգամ է, որ  մարդասիրական օգնությունն է ուղարկում Սիրիա:
Փետրվարի 14-ին սննդամթերքով և առաջին անհրաժեշտության իրերով բեռնված ինքնաթիռը Սիրիա է մեկնել Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայանից և վայրէջք կատարել Սիրիայի Լաթաքիա քաղաքի օդանավակայանում: Մարդասիրական օգնություն տեղափոխող ինքնաթիռը ուղեկցում են ՀՀ պաշտպանության, սփյուռքի և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների ներկայացուցիչները:
Հալեպում ՀՀ փոխհյուպատոս Արմեն Գևորգյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց, որ 18, 5 տոննա օգնությունը, հիմնականում՝ սննդամթերք և առաջին անհրաժեշտության իրեր, նախատեսված են ինչպես հայկական համայնքի անդամների համար, այնպես էլ՝ Սիրիայի ժողովրդի:
«Օգնության մոտ 50 տոկոսը կուղարկվի Հալեպ, իսկ մյուս մասը՝ Լաթաքիա, Դամասկոս, Քեսաբ և Տարտոս քաղաքներ: Ինչպես նախորդ անգամ, այս անգամ ևս մարդասիրական օգնությունը կբաժանվի Սիրիայի հայկական համայնքային և հոգևոր կառույցների օգնությամբ,-նշեց Արմեն Գևորգյանն ու հավելեց, որ նման քայլը շատ կարևոր է երկու երկրների հարաբերություններում,- Նախորդ անգամների փորձը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի իշխանությունների նման վերաբերմունքը բարձր գնահատանքի է արժանանում Սիրիայի պետության կողմից: Շատ է կարևորվում, որ այս ծանր պահին Հայաստանը Սիրիայի ժողովրդի կողքին է»:
Նշենք նաև, որ վաղն արդեն Սիրիա կուղևորվի մարդասիրական օգնությամբ բեռնված երկրորդ ինքնաթիռը:
Խոսելով Սիրիայում, մասնավորապես՝ Հալեպում, տիրող իրավիճակի մասին՝ փոխհյուպատոսն ասաց, որ ավելի լավ է, քան 3 ամիս առաջ. «Անվտանգության առումով իրավիճակը համեմատարաբր լավ է, միայն տնտեսական պայմաններ են մտահոգիչ, էլեկրաէներգիայի, ջրի, գազի խնդիր դեռ կա»:

Гуманитарная помощь из Армении будет предоставлена жителям ряда городов Сирии
Республика Армения, по поручению Президента Сержа Саргсяна, при содействии России уже во второй раз отправляет в Сирию гуманитарную помощь.
Самолет, загруженный продуктами питания и предметами первой необходимости, 14 февраля из Ереванского аэропорта «Эребуни» вылетел в Сирию и приземлился в аэропорту города Латакия. Самолет с гуманитарным грузом сопровождали представители министерств обороны, Диаспоры и по Чрезвычайным ситуациям РА.
Вице-консул РА в Алеппо Армен Геворгян в беседе с «Армяне сегодня» сообщил, что 18,5 тонны помощи предусмотрены как для армянской общины, так и сирийского народа.
«Около 50% помощи будет отправлено в Алеппо, остальное – в Латакию, Дамаск, Кесаб и Тартос. Как и в прошлый раз, на этот раз также гуманитарная помощь будет предоставлена армянской общине Сирии и сирийцам с помощью духовных структур, – сказал Армен Геворгян, добавив, что такой шаг очень важен в отношениях между двумя странами. – Опыт показывает, что такое отношение властей Армении удостаивается высокой оценки Сирийского государства. Большая важность придается тому, что в этот тяжелый час Армения рядом с Сирийским народом».
Отметим также, что завтра в Сирию отправится второй самолет с гуманитарным грузом.
Говоря о ситуации в Сирии, в частности, в Алеппо, вице-консул сказал, что ситуация лучше, чем три месяца назад: «В плане безопасности ситуация сравнительно лучше, заботят только бытовые условия – имеются проблемы с электроэнергией, питьевой водой, газом».