Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի հիմնախնդիրներին լուծումներ տալու համար ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր
2016 թվականին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը շարունակել է Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի ինտեգրումը` կեցության, կրթության, առողջապահության, աշխատանքի տեղավորման և այլ հարցերի լուծման միջոցով: Մշակվել և կատարելագործվել են համագործակցության մեխանիզմները` գործում է միջգերատեսչական հանձնաժողով, աշխատանքային խումբը, արագ արձագանքման խումբը և թեժ գիծը:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ հիմնախնդիրներին լուծումներ տալու համար ստեղծվել են աշխատանքի տեղավորման, կրթական, առուղջապահական, բնակարանների հիմնախնդիրներով զբաղվող 4 աշխատանքային խմբեր` նախարարության, ՄԱԿ-ի փախստականների երևանյան գրասենյակի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Իրականացվել են տասնյակ ձեռնարկներ, հանդիպումներ, քննարկումներ, ապահովվել է հետադարձ կապ, մասնավորապես.
• ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ն կազմակերպել են «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած 5 բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառներ:
• Կազմակերպվել է շուրջ 200 սիրիահայ երեխաների ամառային հագիստը Հայաստանի տարբեր ճամբարներում:
• Սիրիահայ գործարարները մասնակցել են տարբեր ցուցահանդեսների, նրանց համար կազմակերպվել են բիզնես դասընթացներ, հանդիպում ՀՀ վարչապետի հետ:
• ՀՀ կառավարության, ՀԲԸՄ-ի և «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնարկության համաֆինանսավորմամբ փոխհատուցվել է ՀՀ բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում սովորող 436 սիրիահայ ուսանողների 2016-2017 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի ուսման վարձավճարների 70 տոկոսը:
• Տեղի է ունեցել Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատես­չական հանձնաժողովի 8 նիստ, ուր քննարկվել և լուծումներ են ստացել ավելի քան 30 հարցեր:
• ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ 30տ. բեռ 2 ռուսական օդանավով տեղափոխվել է Սիրիա:
• Բարերարների օժանդակությամբ աջակցություն է ցուցաբերվում Հալեպի որբանոցին և ծերանոցին:
• Շարունակվել են (հատկապես ԱՄՆ-ում) դրամահավաքները և դրանք ուղղվել են Սիրիայի դպրոցների գործունեության ապահովմանը, ինչպես նաև Հայաստանում 600-ից ավելի մարդկանց բնակվարձի հատուցմանը:

RA Ministry of Diaspora has created task forces to solve the problems of Syrian-Armenians in Armenia
Throughout 2016, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia continued to help Syrian-Armenians integrate in Armenia by solving their problems with housing, education, healthcare, employment and other problems. The Ministry developed and improved the mechanisms for cooperation by creating an inter-agency commission, a task force, a rapid reaction group and a hotline.
As reported Hayern Aysor, to solve the key issues, the Ministry has created four task forces in charge of solving the problems with employment, education, healthcare and housing. The task forces comprise representatives of the Ministry, the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees in Yerevan and non-governmental organizations and have held several events, meetings, discussions and have ensured feedback. In particular:
- The RA Ministry of Diaspora and the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO organized five already traditional charity exhibition-sales with the title “Breath of Syrian-Armenian Culture in Yerevan”
- About 200 Syrian-Armenian children spent their summer vacation at camps in Armenia
- Syrian-Armenian businessmen participated in various exhibition; they took part in business courses and had a meeting with the RA Prime Minister
- The RA Government, the AGBU and the Calouste Gulbenkian Foundation reimbursed 70% of the tuition fees for 436 Syrian-Armenian students of Armenian universities and intermediate vocational institutions for the first semester of the 2016-17 School Year
- The Inter-Agency Commission on Coordination of Syrian-Armenians’ Issues held 8 sessions and discussed and solved over 30 issues
- Upon the assignment of the RA President, 30 tons of loads were transferred to Syria in 2 Russian planes
- Benefactors help provide assistance to the orphanage and convalescent home of Aleppo
The Ministry continued (especially in the USA) fundraisers and used the funds to ensure the operation of Armenian schools in Syria and pay the apartment rents of over 600 people in Armenia