Կայացավ սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը
Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Մինչ հանձնաժողովի նիստի սկսվելը ,  ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը   ԱՄՆ-ի հայ ոսկերիչների միության հիմնադիր Սարկիս Կրիկոր Նուրյանին հանձնեց ՀՀ Նախագահի հրամանագրով շնորհված ՀՀ քաղաքացիության անձնագիրը:
Սիրիահայերի աջակցության ծրագրերի մասին զեկույցով հանդես եկավ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Քրիստոֆ  Բիերվիրթը:
Սիրիահայերի մասնագիտական վերապատրաստման և նրանց աշխատանքի տեղավորման գործընթացի մասին  ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետի տեղակալ Գարիկ Սահակյանը:
ՀՀ ԿԱ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետի տեղակալ Արսեն Համբարձումյանը ներկայացրեց   ՀՀ քաղաքացիության և կացության կարգավիճակ ստացած սիրիահայերի համար իրականացված աշխատանքները:
«Նոր Հալեպ» բնակարանաշինության ծրագրի ընթացիկ աշխատանքների մասին զեկույցով հանդես եկավ Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանը:
6 (1)
Տեղեկացվեց, որ ավարտվել են տեղանքի երկրաբանա-հետախուզական գործընթացները  և  շուտով  ավարտին կհասցվեն  թաղամասի նախագծման  անհրաժեշտ  աշխատանքները: Ամփոփելով նիստը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց,  որ սիրիահայերին  կացարանով  և   աշխատանքով  ապահովելն առաջնային խնդիրներից են, ինչի մասին պետք է մտածեն եւ իրենց ներդրումն ունենան ինչպես Հայաստանի քաղաքացիները և գերատեսչական կառույցները, այնպես էլ Սփյուռքի մեր հայրենակիցները և կազմակերպությունները:

од председательством министра Диаспоры РА Грануш Акопян 1 ноября состоялось очередное заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян.
До начала заседания комиссии министр Диаспоры РА Грануш Акопян вручила учредителю Союза армянских ювелиров США Саркису Крикору Нуряну паспорт гражданства РА, пожалованного ему указом Президента РА.
С докладом о программах содействия сирийским армянам выступил руководитель офиса в Армении верховного комиссара ООН по вопросам беженцев Кристоф Биервирт.
Процесс профессиональной переподготовки сирийских армян и их трудоустройства представил заместитель начальника агентства «Государственная служба занятости» Министерства труда и социальных вопросов РА Гарик Саакян.
Заместитель начальника Паспортно-визового управления Полиции при правительстве РА Арсен Амбарцумян представил работы для сирийских армян, получивших гражданство РА и статус пребывания.
С докладом о текущих работах по программе жилищного строительства «Новый Алеппо» выступил главный архитектор Еревана Тигран Барсегян.
Было проинформировано, что завершены геологоразведочные работы местности и вскоре будут завершены необходимые работы по проектированию квартала. Подводя итоги заседания министр Диаспоры РА отметила, что обеспечение сирийских армян жильем и работой первоочередные задачи, о которых следует думать и вносить свой вклад как гражданам и ведомственным структурам Армении, так и нашим соотечественникам и организациям в Диаспоре.