«Բնակվում եմ Ռուսաստանում, բայց հոգով ապրում եմ Հայաստանում». Պավել Ղուկասյան
Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցներից շատերը, դրսում աշխատելով տարբեր ոլորտներում, մշտապես ձգտում են իրենց համայնքին օգտակար լինել ինչ-որ բանով, կապ պահպանել Հայրենիքի, մասնավորապես՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ: Նրանցից մեկի՝ Վլադիկավկազից մեր նախարարությունում հյուրընկալված Պավել Ղուկասյանի հետ առիթ ընձեռվեց զրուցելու «Հայերն այսօր»-ի համար:
-Բարո՛վ եք եկել Հայրենիք, պարո՛ն Ղուկասյան, գործնակա՞ն է Ձեր այցը, թե՞ կարոտն է բերել այստեղ:
-Բնականաբար, կարոտը միշտ կա, որքան էլ հաճախ գնաս-գաս, սակայն այցելությունս նաև գործնական բնույթ է կրում՝ եկել եմ խնդրեմ, որպեսզի Սփյուռքի նախարարությունը դասագրքեր, ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ ու գեղարվեստական գրքեր տրամադրի, նաև՝ մեր հայկական համայնքին նախկինում ունեցած դպրոցի շենքը վերադարձնելու հարցով: Ես 2011-ից Ռուսասատանի քաղաքացի եմ, բնակվում եմ այնտեղ, սակայն հոգով այստեղ՝ Հայաստանում եմ ապրում:
-Ի՞նչ աշխատանքով եք զբաղված Վլադիկավկազում:
-Առաջին երեք տարիներին խմբագրում էի Հյուսիսայի Օսեթիայի կոմունիստական կազմակերպության թերթը, որից հետո հրավեր ստացա՝ ղեկավարելու բնապահպանական մի մեծ հասարակական կազմակերպություն, որը ստեղծվել է Մատվիենկոյի նախաձեռնությամբ. Ռուսաստանի 16 տարածաշրջաններում բացվել էին նման կազմակերպություններ, իսկ Վլադիկավկազում էլ ես դարձա այդ կառույցի գործադիր տնօրենը:
-Ո՞րն էր օտար երկրում Ձեզ այդպիսի կազմակերպություն վստահելու նախապայմանը:
-Նախ ասեմ, որ այնտեղ հայերի վարկանիշը շատ բարձր է, հետո, ըստ երևույթին, հաշվի առան նաև իմ անցած ճանապարհները, աշխատանքային բազմաբովանդակ կենսագրությունը: Դեռևս խորհրդային տարիներին Հայաստանում ես աշխատել եմ թերթում՝ որպես լրագրող, եղել եմ դպրոցի ուումնական մասի վարիչ, որից հետո աշխատանքի եմ անցել ՀԼԿԵՄ կենտկոմում, այնուհետև անցել եմ կուսակցական աշխատանքի՝ Լենինյանի կուսշրջկոմում, հետագայում ՝ 1986 թվականին, Կարեն Դեմիրճանն ինձ տարավ Կուսկենտկոմ, ուր աշխատեցի՝ որպես կուլտուրայի բաժնի հրահանգիչ: Տարիներ անց, երբ հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական դեպքը տեղի ունեցավ, Կարեն Սերոբիչի հետ աշխատած մարդիկ շատ ծանր տարան նրա՝ հրաշալի մարդու, լավ ղեկավարի, բազմակողմանի զարգացած անձնավորության, մեծ հայրենասերի կորուստը: Երբ Դեմիրճյանի այրին ՝ տիկին Ռիման, և նրա տղան, հետագայում ստեղծեցին բարեգործական հիմնադրամ, ես դարձա այդ հիմնադրամի նախագահը, գործադիր տնօրենը և մեր ջանքերի շնորհիվ, նաև՝ իշխանությունների, նախկինում՝ Ղուկասյան, այսօր ՝արդեն Փարպեցու փողոցում, կառուցվեց Կարեն Դեմիրճյանի անվան թանգարանը:
-Բավականին հարուստ կենսագրություն եք կերտել, պարո՛ն Ղուկասյան. բնականաբար, այսպիսի կենսագրություն ունեցող մարդուն օտար երկրում կարող էին վստահել այսպիսի պատասխանատու աշխատանք:
-Ես արդեն ասացի, որ հայերին մեծ տեղ են տալիս. նրանց մոտ կառուցված ամենահին եկեղեցին հայերի կառուցածն է, հայերի դերը նրանց մշակութային ու տնտեսական կյանքում բավականին բարձր է, Հյուսիսային Օսեթիայում ստեղծված վերջին կառավարության կապի նախարարարն ազգությամբ հայ է: Վերջերս ես ընտրվել եմ նախագահին առընթեր հասարակական խորհրդի անդամ, այնտեղ կա նաև բնապահպանական հարցերով զբաղվող հանձնաժողով, այնտեղ էլ գլխավոր խորհրդատուն եմ: Ես ակտիվորեն բնապահպանական կուլտուրա եմ պրոպագանդում: Շատ լավ հարաբերությունների մեջ ենք պետական վերահսկողության բնապահպանական մարմինների հետ, բնապահպանական թեմաներով բաց դասախոսություններ եմ անցկացնում դպրոցներում և բուհերում:
-Այս բոլորը՝ Ռուսաստանի համար, իսկ ի՞նչ եք անում Հայաստանի, հայության համար:
-Ինձ մտահոգում է մեր համայնքի, հայության հետ կապված ամեն մի հարց, ամենից շատ՝ վերջին տարիներին Վլադիկավկազ եկած հայերի մասին եմ մտահոգվում, աշխատում օգնել նրանց՝ ինտեգրվելու նոր միջավայրին, աշխատանք գտնելու. հաճախ գալիս են Հայաստանից՝ առանց նախապես աշխատանքի հարց լուծելու: Աշխատաշուկան հիմա բավականին սահմանափակ է, հայերն այժմ հիմնականում զբաղված են շինարարական աշխատանքներում: Վլադիվկազում մենք ունենք «Էրեբունի» պատմամշակութային կենտրոն, մոտեցա և առաջարկեցի իմ ծառայությունները: Մի քանի անգամ այստեղից գրքեր եմ տարել, էլի պետք է տանեմ: Դրսում ամենակարևորը լեզուն պահպանելն է: Միայն Վլադիկավկազում 30 հազար հայ է ապրում: Նոր եկածների մտածելակերպը էականորեն տարբերվում է հնաբնակ հայերի մտածելակերպից: Մեր գերնպատակը դրսում մեր հայ ինքնությունը պահպանելն է, մասնավորապես՝ լեզուն: Ես իմ կյանքի 60 տարիները Հայաստանում եմ ապրել, ուստի անհնար է հոգով ու սրտով չլինել Հայաստանի հետ: Հայերը տաղանդավոր են, իսկ դա դրսում ավելի զգալի է:
– Ամենից առաջ ինչի՞ կարիք ունեն Վլադիկավկազի հայերը:
-Ամենից առաջ՝ իրավաբանական խորհրդատվության, գրքերի. գրքերի համար արդեն հայտը լրացրել եմ և համոզված եմ, որ այդ հարցը կլուծվի, որի համար շնորհակալ եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը: Միայն այն փաստը, որ կա Սփյուռքի նախարարություն, արդեն ողջունելի է, ես դա բացառիկ նվաճում եմ համարում:

«Живу в России, но душой нахожусь в Армении»: Павел Гукасян
Многие из наших соотечественников, проживающих в Диаспоре, работая в различных сферах, постоянно стремятся чем-либо быть полезными своей общине, поддерживать связь с Родиной, в частности, с Министерством Диаспоры РА. С одним из них, посетившим Министерство Павлом Гукасяном из Владикавказа, и представился мне повод побеседовать для «Армяне сегодня».
– Добро пожаловать на Родину, господин Гукасян, Ваш визит деловой, или ностальгия привела сюда?
– Ностальгия, естественно, всегда присутствует, как бы часто ни ездил, однако приезд мой носит и деловой характер – приехал просить Министерство Диаспоры, чтобы предоставило учебники, учебно-методические пособия, художественную литературу, а также посодействовало в вопросе возвращения нашей общине школьного здания, ранее ей принадлежавшего. С 2011 года я гражданин России, проживаю там, однако душой постоянно нахожусь здесь, в Армении.
– Чем занимаетесь во Владикавказе?
– Первые три года редактировал газету коммунистической организации Северной Осетии, после чего получил приглашение возглавить крупную природоохранную общественную организацию, созданную по инициативе Матвиенко: в 16 регионах России открылись подобные организации, а во Владикавказе я стал исполнительным директором этой структуры.
– Каково было условие доверия Вам подобной организации в чужой стране?
– Прежде должен сказать, что рейтинг армян там очень высок. Затем, видимо, учитывали пройденный мною путь, содержательную трудовую биографию. Еще в советские годы в Армении я работал в газете журналистом, был завучем школы, затем перешел на работу в ЦК ЛКСМА, после чего был на партийной работе в Ленинском РК КПА. Впоследствии, в 1986 году Карен Демирчян забрал меня в партЦК, где работал инструктором отдела культуры. Спустя годы, когда произошла трагедия 27 октября, люди, работавшие с Кареном Серобовичем, очень тяжело перенесли его потерю – прекрасного человека, хорошего руководителя, всесторонне развитой личности, великого патриота. Когда впоследствии вдова Демирчяна, госпожа Римма, и его сын создали благотворительный фонд, я стал его президентом, исполнительным директором, и нашими усилиями, также при поддержке властей, на бывшей улице Гукасяна (ныне Парпеци) был построен музей имени Карена Демирчяна.
– У Вас довольно богатая биография, господин Гукасян, и естественно, человеку с такой биографией на чужбине могли доверить столь ответственную работу.
– Я уже сказал, что армянам уделяют большое место: самая старая тамошняя церковь построена армянами, роль армян в их культурной и экономической жизни достаточно высока, министр связи действующего правительства Северной Осетии – по национальности армянин. Недавно я был избран членом Общественного совета при президенте, там также есть комиссия, занимающаяся вопросами охраны природы, где я являюсь главным консультантом. Я активно пропагандирую экологическую культуру. Находимся в прекрасных отношениях с природоохранными органами государственного контроля, провожу открытые лекции в школах и вузах на экологические темы.
– Все это для России, а что делаете для Армении, армянства?
– Меня заботит любой вопрос, связанный с нашей общиной, армянством, забочусь об армянах, приехавших во Владикавказ в последние годы, стараюсь помочь им интегрироваться в новой среде, найти работу – зачастую из Армении приезжают, не обговорив заранее вопрос трудоустройства. Рынок труда ныне достаточно ограничен, и армяне в основном заняты на строительстве. Во Владикавказе у нас есть историко-культурный центр «Эребуни», я зашел и предложил мои услуги. Несколько раз возил отсюда учебники, и еще повезу.
За пределами Армении самое главное – сохранить язык. В одном лишь Владикавказе проживают 30 тысяч армян. Образ мышления новоприбывших существенным образом отличается от старожилов. Наша главная цель – сохранить армянскую идентичность, в частности, язык. 60 лет своей жизни я прожил в Армении, так что невозможно не быть с Арменией душой и сердцем. Армяне талантливы, и за рубежом это более зримо.
– В чем больше всего нуждаются армяне Владикавказа?
– Прежде всего – в юридической консультации, книгах: заявку на книги уже заполнил, и уверен, что вопрос этот будет решен, за что благодарен Министерству Диаспоры. Сам факт существования Министерства Диаспоры уже можно приветствовать, я считаю это исключительным достижением.