Համաշխարհային բանկի պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը, որի կազմում էին օտարերկրյա ներդրումների խթանման պատասխանատու Ռոբերտո Էչանդին, մասնավոր հատվածի պատասխանատու Կարեն Գրիգորյանը, աշխատակիցներ Ալեքսան Հովհաննիսյանը, Արսեն Նազարյանը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ողջունելով հյուրերին՝ կարևորեց կազմակերպության արդյունավետ գործունեությունը, Հայաստանում ներդրումները խթանելուն միտված ճկուն քաղաքականությունը։
Նախարարը ներկայացրեց սիրիահայերի հետ տարվող աշխատանքի առանձնահատկությունները, փորձը և արդյունքները: Նա մասնավորապես նշեց, որ միջազգային ասպարեզում պետք է բարձրաձայնել կատարած հսկայական աշխատանքի մասին, ներկայացնել Հայաստանի փորձը՝ որպես փախստականներ ընդունող երկրի օրինակելի մոդել. «Մեկ շնչին ընկնող փախստականների թվով Եվրոպայում՝ Գերմանիայից հետո, Հայաստանը երկրորդ տեղն է զբաղեցնում: Իսկ միջազգային կառույցների տրամադրած գումարը՝ մեկ շնչին՝ տարեկան 60 դոլար, նվազագույնից 6 անգամ պակաս է»: Նախարարը անդրադարձավ նաև սիրիահայերի զբաղվածության, մասնագիտական վերապատրաստման և բնակարանային խնդիրներին:
Ռոբերտո Էչանդին պատրաստակամություն հայտնեց համագործակցել նախարարության հետ՝ սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծմանն աջակցելու և այլ ոլորտներում: Նա շեշտեց, որ կազմակերպությունը նպատակ ունի իրականացնել նոր գաղափարներ, առավել բարձրարժեք ներդրումներ ներգրավել Հայաստան:
Կարեն Գրիգորյանը կոնկրետ առաջարկներ ներկայացրեց սիրիահայերին աջակցելու ուղղությամբ: Նա կարևորեց միջազգային ասպարեզներում սիրիահայերի խնդիրների պատշաճ ներկայացումը՝ հանրության ուշադրությունը դեպի Հայաստան ուղղելու համար:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց սիրիահայ գործարարների հաջողություններին, մասնագետների վերապատրաստման, Հայաստանում ներդրումների խթանման հնարավորություններին, ինչը կնպաստի նախաձեռնությունների իրականացման համար յուրօրինակ հարթակ ստեղծելուն և Հայաստանի տնտեսական զարգացման օրակարգին աջակցելուն:

Делегация Всемирного банка посетила Министерство Диапоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 16 декабря приняла делегацию Всемирного банка, в составе которой были ответственный за стимулирование иностранных инвестиций Роберто Эчанди, ответственный за частный сектор Карен Григорян, сотрудники Алексан Ованнисян, Арсен Назарян.
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян отметила важность эффективной деятельности организации, гибкую политику, направленную на стимулирование инвестиций в Армении.
Министр представила особенности работы с сирийскими армянами, опыт и результаты. Она в частности отметила, что на мировой арене нужно озвучить о колоссальной проделанной работе, представить опыт Армении, как образцовую модель страны, принимающей беженцев: «По численности беженцев, принятых на душу населения, после Германии Армения занимает второе место в Европе. А суммы, предоставленные международными структурами, 60 долларов в год на душу, в шесть раз меньше минимального». Министр коснулась также вопросов занятости, профессиональной переподготовки и жилищных проблем сирийских армян.
Роберто Эчанди выразил готовность сотрудничать с Министерством для содействия решению проблем сирийских армян и в иных сферах. Он подчеркнул, что организация преследует цель реализовать новые идеи, привлечь более ценные инвестиции в Армению.
Карен Григорян выдвинул конкретные предложения в плане содействия сирийским армянам. Он отметил важность должного представления на мировой арене проблем сирийских армян, дабы привлечь внимание общественности к Армении.
В ходе беседы были затронуты успехи сирийских армян-предпринимателей, переподготовка специалистов, возможности стимулирования инвестиций в Армении, что поспособствует созданию своеобразной площадки для реализации инициатив и содействия повестке экономического развития Армении.