Հայաստանի և Սփյուռքի միջև կապերն այսքան ամուր չէին լինի, եթե գոյություն չունենար Սփյուռքի նախարարությունը. զրույց-քննարկում Լիբանանում
Դեկտեմբերի 12-ին կազմակերպությամբ ՀԲԸՄ-ի «Խոսնակ» պաշտոնաթերթի, հովանավորությամբ ՀԲԸՄ-ի Լիբանանի շրջանակային հանձնաժողովի և ներկայությամբ Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, ՀԲԸՄ «Դեմիրճյան» կենտրոնում տեղի է ունեցել «Բազմազան զրույց. Հայաստանի անկախության 25 տարիները (իրագործումներ, բացթողումներ, հեռանկարներ)» խորագրով զրույց-քննարկումը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Սամվել Մկրտչյանի, Հայկազյան համալսարանի նախագահ, վերապատվելի Փոլ Հայդոստյանի և «Ազդակ» օրաթերթի տնօրեն և գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանի մասնակցությամբ կայացած զրույցը վարել է «Խոսնակ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Համբիկ Մարտիրոսյանը:
«Հայերն այսօր» պարբերականը, հղում կատարելով Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթին, հայտնում է, որ բացման խոսքում Հովիկ Առաքելյանն անդրադարձել է բարեգործական, մարդասիրական, որբախնամ, ազգանվեր, եկեղեցանվեր ու հայրենանվեր միության` ՀԲԸՄ-ի 100-ամյակին` ներկայացնելով վերջինիս գործունեությունը: Բանախոսն իր խոսքում շեշտել է, որ այսօր էլ` ՀԲԸՄ-ի հիմնադրությունից 110 տարի անց, միության պատասխանատուները գիտակցում են, որ տակավին շատ աշխատանք կա իրականացնելու՝ թե Հայաստանում և թե՛ Սփյուռքում:
Իր խոսքում Համբիկ Մարտիրոսյանը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի անկախության 25-ամյակը նկատել է՝ որպես հույսի ու լույսի տոն, նաև առիթ` հաշվետվության, ինքնասերտողության, ինքնարժևորման և ապագայի հեռանկարների ուրվագծման:
Անկախության արժեքի և կարևորության մասին խոսելով` նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հաստատել է, որ անկախությունը գերագույն արժեք է, Հայաստանի անկախությունը կերտված է ժողովրդի 99 տոկոսի «Այո»-ի հաստատմամբ, որից հետո աշխարհի տարբեր պետություններ ճանաչեցին Հայաստանն իբրև պետություն, որն իր տեղն ու դերն ունեցավ միջազգային տարբեր հարթակներում:
Լիբանանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանը կարևորել է ազգային պետականություն ունենալու անհրաժեշտությունը, որը հնարավորություն է տալիս ինքնուրույն գործել և համապատասխան մակարդակի հարաբերություններ մշակել հարևան պետությունների հետ:
Վերապատվելի Փոլ Հայդոստյանն իր խոսքում նշել է, որ պետականության հետ պետք է վերաբերվել ավելի շոշափելի կերպով, պետք է ընկալել այն և համապատասխան քայլերով հաստատել նրա գոյությունը:
«Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանն էլ շեշտել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած հանրաքվեի ու անկախության հռչակման մասին խոսելիս` հնարավոր չէ չանդրադառնալ Արցախյան ազատագրական պայքարին, որովհետև դրանք գաղափարապես շաղախված են, երկու դեպքում էլ համաժողովրդական շարժումը նկատելի էր, ժողովուրդը համարձակ արտահայտեց իր տեսակետն ու կեցվածքը:
Հայաստանի անկախության առաջին տարիներին վերաբերող հարցին ի պատասխան` նախարար Հակոբյանը լուսարձակի տակ է առել մեր երկրին պատուհասած դժվարությունները՝ երկրաշարժ, Սումգայիթյան ջարդեր, փախստականների խնդիր, կենցաղային դժվարություններ, ճգնաժամային իրավիճակ, Ադրբեջանի կողմից պարտադրված պատերազմ և այլն: Հրանուշ Հակոբյանը հատկապես շեշտել է, որ այդ օրերին Սփյուռքը հասավ Հայաստանին օգնության, կանգնեց նրա կողքին, որպեսզի հայրենիքը շարունակեր ապրել՝ հավելելով, որ Սփյուռքը հանդիսանում է Հայաստանի իրական հարստությունն ու ուժը և հավերժ ներկայություն է հայրենիքի կյանքում:
Վերապատվելի Փոլ Հայդոստյանը նշել է, որ ցուրտ ու մութ տարիներին Հայաստանին ձեռք մեկնեցին սփյուռքահայերը` շեշտելով, որ կարեկցանքից շատ ավելի հեռու անցնելով՝ սփյուռքահայը լծվեց գործի, ինչը և շարունակում է առ այսօր:
Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Սամվել Մկրտչյանը նշել է, որ Անկախությունից հետո անհրաժեշտություն կար նաև փոխելու Խորհրդային Միության մաս կազմած Հայաստանի բնակչության հոգեբանությունը: Նաև շեշտել է, որ Հայաստանը տնտեսական մեծ հարված ստացած ողջունեց անկախությունը, որովհետև իր տնտեսության ավելի քան 40 տոկոսը կորցրեց՝ ունենալով ամենօրյա հաց ապահովելու խնդիր:
Շահան Գանտահարյանն անկախության ձեռքբերման և պետականաշինության մեջ մեծապես կարևորել է բանակի կազմավորումը: Այն Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի գոյատևման երաշխիքն է, որովհետև միայն բանակի շնորհիվ կարելի է հաղթահարել բազում դժվարություններ:
Այնուհետև զրույցի մասնակիցները խոսեցել են 25-ամյա անկախության ձեռքբերումների և նվաճումների մասին, որոնց մեջ նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առանձնացրել է 2 հանրապետություններ ունենալը, մարտունակ ու անպարտ Հայոց բանակը, պետականաշինությունը` սփյուռքահայերի մասնակցությամբ: Նա շեշտել է, որ այսօր չկա բնագավառ, ուր սփյուռքահայերն իրենց ներդրումն ու գործարարությունը չկատարեն: Նախարարն կարևոր է համարել նաև շեշտը դնել հայրենիքին վերաբերող դրական ցուցանիշների վրա, այլ ոչ թե խոսել միայն արձանագրված բացթողումների մասին: Հրանուշ Հակոբյանը նաև հաստատել է, որ այսօր գործադրվում է ամեն ջանք, որպեսզի հայրենիքը քաղաքականապես, տնտեսապես, զբոսաշրջության առումով ավելի բարեփոխվի և կաշառակերության դեմ պայքարելով՝ լինի ավելի հզոր ու համայն հայության իսկական հայրենիքը:
Վերջին հարցը վերաբերում էր Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին և Սփյուռքի նախարարության գործունեությանը:
Վերապատվելի Փոլ Հայդոստյանը անցյալի և ներկայի միջև համեմատություն կատարելով՝ ասել է, որ այսօր առկա է փոխվստահություն, շինիչ փոխհարաբերություններ` հաստատելով, որ Հայաստանի և Սփյուռքի միջև կապերն այսքան ամուր և սահուն չէին լինի, եթե գոյություն չունենար Սփյուռքի նախարարությունը:
Շահան Գանտահարյանն անդրադարձել է նորացված սահմանադրությանը, որի մշակման շարժառիթը քաղաքական է, և որն իր լուրջ ազդեցությունը պիտի ունենա Հայաստանում հավասարակշռված քաղաքական դաշտի ստեղծման վրա:
«Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին անդրադարձել է լրատվական-տեղեկատվական դաշտի դիտանկյունից` դրական նկատելով այն, որ լրջություն ու պատասխանատվություն է տիրում այս ոլորտում: Հատկապես նուրբ իրավիճակներում միշտ ջանք կա հիմնական աղբյուրից քաղելու լուրերը, որպեսզի սայթաքումներից հնարավոր լինի խուսափել:
Շահան Գանտահարյանի պնդմամբ՝ կազմակերպված համահայկական համաժողովները ոչ միայն ծառայում են Հայաստան-Սփյուռք ճանաչողությանը, այլ նաև` Սփյուռք-Սփյուռք: Հայրենիքի և Սփյուռքի հարաբերությունների առումով Շահան Գանտահարյանը կարևոր է  համարել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթում նշված հետևյալ կետը. «Սփյուռք հասկացողության նկատմամբ հայեցակարգային մոտեցման փոփոխություն պետք է լինի»: «Ազդակ»-ի գլխավոր խմբագիրը շեշտել է, որ Սփյուռքին պետք է վերաբերվել համասեփականատիրոջ, իրավունքների և պարտականությունների տիրոջ նման:
Դեսպան Սամվել Մկրտչյանն անդրադարձել է արտագաղթին, շեշտելով, որ հիմնական պատճառները տնտեսական են: Դեսպանը նաև նշել է, որ այս հանգամանքը միայն ժխտական անդրադարձներ չունի, կան նաև դրական կետեր, որովհետև արտերկրում գտնվող հայորդիները ևս մասնակից  են դառնում տնտեսության կայացմանը: Սամվել Մկրտչյանը նաև լուսարձակի տակ է առել սփյուռքահայերի հայրենիք տեղափոխվելու խնդիրը, նրանց ներուժը, փորձառությունն ու կարողությունն ի նպաստ հայրենիքի ներդնելու կարևորությունը, որպեսզի տարբերությունները մեղմանան, երկու հատվածներն առավել ևս ճանաչեն միմյանց, հասկանան և գործակցեն:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր եզրափակիչ խոսքում կարևորել է 5 հիմնական ոլորտները, որոնց շուրջ հայերը պետք է միավորվեն, միասնաբար աշխատեն, որպեսզի հնարավոր լինի առկա մարտահրավերները դիմագրավել և առաջ ընթանալ: Նախարարը մատնանշել է կառավարության նոր համակարգը, տնտեսական բարեփոխումներն ու ներդրումները, որոնց շրջանակներում մեծապես գնահատել է «ԱՌԻ» ծրագիրը: Հրանուշ Հակոբյանը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման խնդիրը, Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման աշխատանքների իրականացումը, արտակարգ իրավիճակներում  հայտնված հայորդիներին՝ վերջին ժամանակաշրջանում` սիրիահայերին և իրաքահայերին, նեցուկ կանգնելը:  Նախարարը կոչ է ուղղել ամեն տեսակ դժվարությունների դեմ պայքարելու համար՝ դառնալ մեկ ուժ և բռունցք, որպեսզի հնարավոր լինի բարձր ու անձեռնմխելի պահել երկու հիմնական արժեքները` հայն ու հայրենիքը:
Այնուհետև զրույցի մասնակիցներին հուշանվերներ են հանձնվել:
Ավարտին սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նախարարության «Պողոս Նուբար» շքանշանով է պարգևատրել ՀԲԸՄ-ի կրթական ոլորտում երկարամյա ծառայություն ունեցած Սիլվա Լիպարիտյանին:

Связи между Арменией и Диаспорой не были бы столь прочными, не будь Министерства Диаспоры: беседа-обсуждение в Ливане
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/12/khosnag_121216.jpg)
В центре «Демирчян» ВАБС 12 декабря по инициативе официальной газеты ВАБС «Хоснак» и под патронатом региональной комиссии ВАБС Ливана, при участии министра Диаспоры РА Грануш Акопян состоялась «Разносторонняя беседа: 25 лет независимости Республики Армения (достижения, упущения, перспективы).
Беседу-обсуждение с участием министра Грануш Акопян, посла РА в Ливане Самвела Мкртчяна, президента университета «Айказян» высокочтимого Пола Айтостяна и директора, главного редактора газеты «Аздак» Шаана Гантааряна вел главный редактор журнала «Хоснак» Амбик Мартиросян.
�?здание «Армяне сегодня» со ссылкой на ливанскую газету «Аздак» сообщает, что во вступительной речи Овик Аракелян коснулся 100-летия благотворительного, гуманитарного, попечительного, патриотичного союза ВАБС, представив деятельность последнего. Докладчик подчеркнул, что и сегодня, спустя 110 лет после основания ВАБС, ответственные сотрудники союза сознают, что предстоит еще много работы как в Армении, так и в Диаспоре.
В своей речи Амбик Мартиросян отметил 25-летие независимости Армении и Нагорного Карабаха как праздник надежды и света, а также повод отчитаться, провести самооценку и очертить контуры будущего.
Говоря о ценности и важности независимости, министр Грануш Акопян акцентировала: независимость – высшая ценность, независимость Армении подтверждена «За» 99 процентов народа, после чего разные страны мира признали Армению как государство, занявшее свое место и роль на различных международных площадках.
Посол РА в Ливане Самвел Мкртчян отметил важность необходимости иметь национальную государственность, что дает возможность действовать самостоятельно и вырабатывать отношения соответствующего уровня с соседними государствами.
Высокочтимый Пол Айтостян в своей речи отметил, что с государственностью нужно обращаться более ощутимым образом, нужно воспринимать ее и соответствующими шагами подтверждать ее существование.
Главный редактор ежедневной газеты «Аздак» Шаан Гантаарян подчеркнул, что, говоря о референдума и провозглашении независимости Армении, невозможно не коснуться Арцахской освободительной борьбы, потому что они идеологически взаимосвязаны, в обоих случаях всенародное движение было очевидно, народ смело высказал свою точку зрения.
Отвечая на вопрос о первых годах независимости Армении, министр Акопян высветила испытания и трудности, выпавшие на долю нашей страны – землетрясение, сумгаитские погромы, проблема беженцев, бытовые трудности, кризисная ситуация, навязанная Азербайджаном война и др. Грануш Акопян особо подчеркнула, что в те дни Диаспора подоспела на помощь Армении, встала рядом с ней, чтобы Родина продолжала жить, добавив, что Диаспора является реальным богатством и силой Армении и вечное присутствие в жизни Родины.
Высокочтимый Пол Айтостян отметил, что в холодные и темные годы руку помощи Армении протянули армяне Диаспоры, подчеркнув, что идя далеко за рамки сочувствия, армяне Диаспоры начали действовать, что и продолжается по сей день.
Посол Армении в Ливане Самвел Мкртчян отметил, что после обретения независимости возникла необходимость изменить и психологию населения Армении, составлявшего часть Советского народа. Он также подчеркнул, что Армения приветствовала свою независимость, получив сильный экономический удар: утеряв более 40 процентов своей экономики и оказавшись перед проблемой обеспечения хлеба насущного.
Шаан Гантаарян в обретении независимости и государственном строительстве отметил огромную важность формирования армии, являющейся гарантом существования Армении и Нагорного Карабаха, ибо только благодаря армии возможно преодолеть многочисленные трудности.
Затем участники беседы говорили о достижениях и свершениях 25-летней независимости, среди которых министр Грануш Акопян особо выделила наличие двух республик, боеспособную и непобедимую Армянскую армию, государственное строительство с участием армян Диаспоры. Она подчеркнула, что сегодня нет ни одной сферы, где бы армяне Диаспоры не внесли свой вклад. Важным сочла министр также акцентировать позитивные показатели, касающиеся Родины, а не говорить сугубо о зафиксированных упущениях. Грануш Акопян также подтвердила, что сегодня прилагаются все усилия к тому, чтобы Родина еще более реформировалась политически, экономически и в плане туризма, и, борясь против взяточничества, была более могучей, подлинной родиной всего армянства.
Последний вопрос касался взаимоотношений Армения-Диаспора и деятельности Министерства Диаспоры.
Высокочтимый Пол Айтостян, проводя сравнения между прошлым и настоящим, сказал, что сегодня существует взаимное доверие, конструктивные отношения, подтвердив, что связи между Арменией и Диаспорой не были бы столь прочными, не будь Министерства Диаспоры.
Шаан Гантаарян коснулся реформированной Конституции, движущая сила принятия которой была политической и которая должна оказать серьезное влияние на создание в Армении сбалансированного политического поля.
Главный редактор ежедневной газеты «Аздак» коснулся отношений Армения-Диаспора с точки зрения информационного поля, позитивно оценив то, что на нем царит серьезность и ответственность. В особенно серьезных ситуациях всегда наблюдается стремление черпать информацию из основных источников, дабы избежать возможных накладок.
По утверждению Шаана Гантааряна, организованные общеармянские форумы служат взаимному узнаванию не только Армении-Диаспоры, но и Диаспоры-Диаспоры. В плане взаимоотношений Родин и Диаспоры он счел важным следующий пункт, отмеченный в речи Президента РА Сержа Саргсяна: «В отношении понятия «Диаспора» должны произойти изменения концептуального подхода». Главный редактор «Аздак» подчеркнул, что к Диаспоре следует относиться как к совладельцу.
Посол Самвел Мкртчян коснулся проблемы миграции, отметив, что основные ее причины – экономические. Он подчеркнул, что явление это имеет не только негативные стороны, имеется и позитив, ибо находящиеся за рубежом наши соотечественники также участвуют в развитии экономики. Он говорил о вопросе переезда армян Диаспоры на Родину, важности задействования на благо Родины их потенциала и опыта, дабы смягчить различия, чтобы два сегмента лучше узнали друг друга, понимали и сотрудничали.
В своей заключительной речи министр Диаспоры Грануш Акопян назвала пять важнейших сфер, вокруг которых армяне должны сплотиться, совместно работать, чтобы преодолеть существующие вызовы и идти вперед. Министр отметила новую систему правления, экономические реформы и инвестиции, в числе которых особо оценила проект «АР�?». Она подчеркнула важность мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, реализацию работ по признанию и осуждению Геноцида армян, поддержку соотечественников, оказавшихся в чрезвычайной ситуации – в последний период сирийских и иракских армян.
Министр обратилась с призывом для преодоления любых трудностей стать единой силой и кулаком, дабы держать на высоте две основополагающие ценности – армянина и Родину.
Затем участникам беседы были вручены памятные подарки.
По завершении министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила орденом «Погос Нубар» Сильву Липаритян, имеющую многолетние заслуги в образовательной сфере ВАБС.