ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Լիբանան
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը դեկտեմբերի 10-13-ը աշխատանքային այցով մեկնել է Լիբանան:
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարը կհանդիպի Լիբանանի խորհրդարանի հայ պատգամավորների, նախարար Արթուր Նազարյանի, ՀՅԴ, ՍԴՀԿ, ՌԱԿ կուսակցապետերի հետ: Կկայանա ՀՀ նոր կառավարության ծրագրի և առաջնահերթությունների քննարկում:
Այնուհետև Սփյուռքի նախարարը կայցելի ՀԲԸՄ տիկնանց հանձնախմբի կողմից իրականացվող Հայկական ավանդական սուրբծննդյան տոնավաճառ:
Նույն օրը Հրանուշ Հակոբյանը կմասնակցի «Հայաստանը Լիբանանի սրտում» միջոցառմանը՝ նվիրված Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների Անկախության 25-ամյակին:
Դեկտեմբերի 11-ին Սփյուռքի նախարարը ներկա կգտնվի Գերսամ Ահարոնյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հանդիսությանը:
Այնուհետև կմասնակցի Քրիստոնեական Ջանից ամառային կենտրոնում կազմակերպված հանդիպում-քննարկմանը:
Օրվա ավարտին Հրանուշ Հակոբյանը ներկա կգտնվի օպերային երգչուհի Լեոնորայի (Արևիկ Թանաշյան) մենահամերգին:
Դեկտեմբերի 12-ին Հրանուշ Հակոբյանը կայցելի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետին:
Լիբանանում ՀՀ դեսպանատանը կմասնակցի ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից ներկայացված լուսանկարների ցուցահանդեսին` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձին:
Ցուցահանդեսի ավարտին Հ. Հակոբյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության պարգևներ, մեդալներ և 2015թ. Համահայկական մրցանակաբաշխության մրցանակներ կհանձնի Լիբանանի հայ համայնքի, կառույցների ներկայացուցիչներին։
Հրանուշ Հակոբյանը կմասնակցի Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի արդյունքների ամփոփմանը, որի ավարտին տեղի կունենա «Ազդակ», «Արարատ», «Զարթոնք» օրաթերթերի հարցազրույցը նախարարի հետ:
Երեկոյան Հրանուշ Հակոբյանը կմասնակցի «Բազմաձայն զրույց. Հայաստանի անկախության 25 տարիները (իրագործումներ, բացթողումներ, հեռանկարներ)» ձեռնարկին։
Դեկտեմբերի 13-ին Հրանուշ Հակոբյանը Բեյրութի Հայ կաթողիկե «Սուրբ Խաչ-Հարպոյան» բարձրագույն վարժարանումկմասնակցի ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դուն ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժմանը նվիրված հատուկ միջոցառմանը:
Այնուհետև Սփյուռքի նախարարը կհանդիպի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Եկեղեցու Ամենապատիվ Տեր Գրիգոր Պետրոս Ի Կաթողիկոս Պատրիարքի հետ:
Նույն օրը Հրանուշ Հակոբյանը կայցելի Հայ Կաթողիկե Քույրերի Հռիփսիմեանց վարժարան, ծաղկեպսակ կզետեղի վարժարանի բակում տեղադրված խաչքարի առջև, հանդիպում կունենա ուսուցչական կազմի և աշակերտների հետ:
Երեկոյան նախատեսված է Սփյուռքի նախարարի այցելությունը Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության «Լևոն Շանթ» կենտրոն:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян с рабочим визитом отбыла в Ливан
Как передает «Армяне сегодня», министр Диаспоры РА Грануш Акопян 10-13 декабря с рабочим визитом отбыла в Ливан
Министр Диаспоры РА 10 декабря встретится с армянами-депутатами парламента Ливана, министром Артуром Назаряном, партиями АРФД, СДПГ, ПРА. Состоится обсуждение новой программы и приоритетов правительства.
Затем министр Диаспоры РА посетит организованную женской комиссией ВАБС традиционную армянскую рождественскую ярмарку.
В тот же день Грануш Акопян примет участие в мероприятии «Армения в сердце Ливана, посвященном 25-летию независимости Армении и Арцаха.
11 декабря министр Диаспоры будет присутствовать на празднестве, посвященном 100-летию Герасима Агароняна.
Затем примет участие во встрече-обсуждении, организованном в летнем центре Христианского Джана.
В конце дня Грануш Акопян будет присутствовать на сольном концерте оперной певицы Леоноры (Аревик Танашян).
Двенадцатого декабря Грануш Акопян посетит Его Святейшество Верховного Патриарха Арама I.
В посольстве РА в Ливане она примет участие в организованной Министерством Диаспоры РА фотовыставке, посвященной 25-й годовщине независимости Республики Армения. По завершении ее Г.Акопян вручит награды Министерства Диаспоры РА, медали и призы Общеармянского конкурса 2015 года представителям армянской общины, структур Ливана.
Грануш Акопян примет участие в подведении итогов 8-го Общеармянского форума журналистов, по окончании которого даст интервью ежедневным газетам «Аздак», «Арарат», «Зартонк».
Вечером Грануш Акопян примет участие в мероприятии «Многоголосая беседа: 25 лет независимости Армении (свершения, упущения, перспективы).
Грануш Акопян 13 декабря в Армянской Католической высшей гимназии « Сурб Хач-Арпоян» Бейрута примет участие в специальном мероприятии, посвященном движению Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Карабаха».
Затем министр Диаспоры встретится с Высокочтимым Католикосом Патриархом Армянской Католической церкви Дома Киликийского Григором Петросом XI.
В тот же день Грануш Акопян посетит гимназию «Рипсимеанц» Армянских Католических сестер, возложит венок к установленному во дворе гимназии хачкару, встретится с педагогическим коллективом и учащимися.
Вечером запланировано посещение министром Диаспоры центра «Левон Шант» Всеобщего армянского образовательного и культурного союза.