Ալմելոյում թուրքական համայնքն աղմուկ է բարձրացրել հայկական եկեղեցու մոտ տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի դեմ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/12/HAAGA.png)
Հոլանդիայի Ալմելո քաղաքում մեկնարկեց Հաագայի Թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինի դատավարությունը։ Առաջին այս նիստում դատախազն ընթերցեց պարոն Աշկինի դեմ հարուցված քրեական գործով մեղադրական ճառը, այնուհետև դատավորը քննարկեց դատավարության հետագա գործընթացը։ Որոշվեց, որ գործն ըստ էության քննելու համար դատարանի հաջորդ նիստը կկայանա 2017 թ. մարտի 3-ին։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են «Աբովյան» մշակութային միությունից:
Ինչպես հայտնի է, 2014 թվականի հունիսի 1-ին Ալմելո քաղաքում տեղի է ունեցել թուրքական հանրահավաք, որը ուղղված էր Ալմելոյի Հայ Առաքելական եկեղեցու հողամասում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալի դեմ։ Հոլանդահայ կազմակերպությունները, մասնավորապես Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON) և Հոլանդիայի Հայ Դատի հանձնախումբը գանգատ էին ներկայացրել հանրահավաքի ընթացքում կատարված հակահայ հայտարարությունների դեմ։
Ըստ դատախազության, քրեական մեղադրանքներ են հարուցվել պարոն Աշկինի դեմ, որը ներկայացել էր իր փաստաբան Պլասմանի հետ, որովհետև հանրահավաքի ժամանակ նա վանկարկել է հայերի դեմ խտրական կարգախոս`«Ղարաբաղը կլինի հայերի գերեզմանը»: Այս կարգախոսով նա բռնություն է հրահրել և վիրավորել է մի խումբ մարդկանց, քանի որ նրանք ծագումով հայ են:
Առաջիկա ամիսներին փորձագետները դատարանին կտրամադրեն գրավոր խորհուրդ մի շարք հարցերի մասին: Դատախազությունը ներկայացրել է հոլանդացի թուրքագետ, պրոֆեսոր Էրիկ Յան Ցյուրխերին որպես փորձագետ, իսկ դատապրտյալ կողմն առաջարկել է ներգրվել թուրք պատմաբան Արմանդ Սաղին, որպես այսպես կոչված, «մեկնաբանող-փորձագետ»։
Նիստի ավարտին Աշկինի փաստաբանը լրատվամիջոցներին հայտնեց, որ իր պաշտպանյալը խոստովանել է, որ ինքն իրոք վանկարկել է «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը» կարգախոսը, սակայն համարում է, որ պատժելի ոչինչ չի արել։ Նա նշեց, որ այստեղ խոսքը որոշակի տարածաշրջանի մասին է, որտեղ այժմ իրավիճակն այնպես է, որ հնարավոր է բռնկվի պատերազմ և լինի արնահեղություն։
Հոլանդահայ Կազմակերպությունների Ֆեդերացիայի (FAON) նախագահ Մաթո Հախվերդյանը լրատվամիջոցներին հայտնեց, որ պարոն Աշկինի արտահայտությունները հանդիսանում են իրական սպառնալիք, բռնության կոչ են բոլոր հայերի նկատմամբ, թե Ղարաբաղում և թե այլուր, ինչը երկյուղալի է։
Ինչպես հայտնի է, թե անցյալում և թե մեր օրերում հայերը բազմիցս դարձել են թուրքական և ադրբեջանական բռնությունների զոհ` իրենց ազգային պատկանելիության պատճառով։ Բացի 1915 թ. հայոց ցեղասպանության ժամանակ զոհված 1,5 միլիոն հայերից, բազմաթիվ հայեր զոհվել են 1988 թվականին ադրբեջանական Սումգաիթ քաղաքում կազմակերպված ջարդերի հետևանքով, իսկ 2004 թ. Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների մասնակից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնի հարվածներով դաժանորեն սպանել է ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը:

Турецкая община в Алмело подняла шумиху по поводу мемориального комплекса памяти жертв Геноцида армян, установленного около армянской церкви
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/12/HAAGA.png)
В Голландском городе Алмело начался судебный процесс над председателем турко-азербайджанского культурного союза Гааги �?льхамом Ашкином. На первом заседании прокурор огласил обвинение уголовного дела в отношении Ашкина, затем судья обсудил дальнейший ход процесса. Решено, что следующее заседание для расследования дела в сущности состоится 3 марта 2017 года. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из культурного союза «Абовян».
Как известно, 1 июня 2014 года в городе Алмело состоялся турецкий митинг, направленный против мемориального комплекса памяти жертв Геноцида армян, установленного на территории Армянской Апостольской церкви. Армянские организации Голландии, в частности, Федерация армянских организаций Голландии (FAON) и комиссия Ай-Дат Голландии представили иск против антиармянских заявлений, прозвучавших на митинге.
Согласно прокуратуре, уголовные обвинения выдвинуты против Ашкина, который явился со своим адвокатом Пласманом. На митинге он скандировал дискриминационный призыв против армян: «Карабах станет могилой армян», провоцировал насилие и оскорбил группу людей – армян по происхождению.
В ближайшие месяцы эксперты представят суду ряд рекомендаций по ряду вопросов. Прокуратура представила голландского тюрколога профессора Эрика Яна Цюрхера в качестве эксперта, а сторона-ответчик привлекла турецкого историука Арманда Саги.
По завершении заседания адвокат Ашкина сообщил представителям СМ�?, что его подзащитный, признался, что действительно скандировал призыв «Карабах станет могилой армян», однако считает, что ничего предосудительного не совершил. Он отметил, что речь идет об определенном регионе, где ситуация сегодня такова, что возможна вспышка войны и кровопролитие.
Председатель Федерации армянских организаций Голландии Мато Ахвердян сообщил СМ�?, что высказывания Ашкина являются подлинной угрозой, призывом к насилию в отношении всех армян – и в Карабахе, и повсюду.
Как известно, и в прошлом, и в наши дни армяне неоднократно становились жертвой турко-азербайджанского насилия по причине своей национальной принадлежности. Помимо 1,5 миллионов армян, погибших во время Геноцида 1915 года, многие армяне погибли во время погромов в Азербайджанском городе Сумгаит в 1988 году, а в 2004 году участвующий в курсах НАТО в Будапеште армянский офицер Гурген Маргарян был жестоко зарублен топором во время сна азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым.