Զգոնության կոչ` ուղղված համայն հայությանը
«Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական նախաձեռնության մասին իմացա ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» պարբերականից: Սա հենց այն է, որը նպատակ ունի ապահովելու Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության համաչափ զարգացումը, իսկ այն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է օգտագործել հայ ժողովրդի հավաքական ներուժը, նրանց համախմբվածությունը, պետք է ազգը միավորվի մեկ գաղափարի շուրջ, ապահովվի քաղաքացիների անվտանգ ու բարեկեցիկ կյանքը:
Սա զգոնության կոչ եմ համարում` ուղղված համայն հայությանը, և հարցը միանգամայն զգաստացնում է բոլորիս, թե ինչ է անում մեզանից յուրաքանչյուրն այս մի բուռ հողի համար…Բայց ի՞նչ եմ անում ես… Ես` սահամանամերձ դպրոցի ուսուցչուհիս, որ ապրում եմ Մարտակերտում, դասավանդում Արցախյան ազատամարտի նվիրյալ Վլադիմիր Բալայանի անունը կրող միջնակարգ դպրոցում:
Մեր սահմանամերձ բնակավայրում այսպես գոյատևելու ապրելակերպը այդ մենք չենք ընտրել, այստեղ բոլորս էլ մեծից փոքր նվիրյալներ ենք: Ապրելու իրավունքը սահմանի մոտ վերաճում է, ինչ գնով էլ լինի, կյանքը փրկելու ճակատագրական մտասևեռման, մարդագիտության մեջ մի նոր մարդ է ծնվում, որ համառորեն կառչում է նաև հողից, որ փրկի այն, ազատ ապրելու իրավունքը գերխնդիր է դառնում այստեղ: Սահմանին մոտ հողի` արկերից ճաքճքած հառաչանքներն են մեզ հասնում, և զգում ենք, որ այդ պահին մարդը հերոսանում է ոչ միայն պատերազմի առաջին գծում, այլ իր հարազատ հողի վրա, և մարդու մեջ խոսում է հողի ձայնը:
Երբեմն քայլերս ինձ տանում են մեր բնակելի շենքի նկուղը, որ ապաստարան է կոչվում, գարշահոտ կա այնտեղ, բորբոսնած պատեր, անչափելի խոնավություն, նույնիսկ կրծողներ, բայց մթության մեջ պատերն եմ խարխափում, որ գտնեմ այն լույսը, որ պահում է մեզ այստեղ: Իսկ դպրոցում պատերազմ տեսած երեխաներ են իմ առջև, իսկ նրանց հետ երբեմն հոգու ալեբախություն եմ ապրում…
Երբ կրակոցներն ուժգնանում են, իմ գրական հերոսներին զուգահեռվում են նոր օրերի զինվորների իրական կերպարները, մայրական թեմաս վերջանում է նրանց տունդարձին սպասող մայրերի աղոթքով, սիրային քնարերգության վերլուծությունն ամբողջանում է զինվորին ուղղված սիրո հուզառատ խոսքերով… Այդ պահերին ուզում եմ գրկել մի բառ, որ ինքնին լույս է արձակում, և ամեն անգամ հուզախռով հոգիս ամուր գրկում է մի լուսավոր կյանք, որ պատնեշ դարձնի սահմանից եկող կրակոցներին…
Սերնդի ճակատագրի համար մտահոգ` ամեն անգամ նորից ու նորից համոզվում եմ, որ անկոտրում է կամքը հայի, հավատով լեցուն ու հաստատակամ և միայն հող հայրենիի նկատմամբ անսահման սիրո զգացողություն ունեցող սերունդը կարող էր այսպես գրել. «Շատ բան չեմ հասկանում ռազմական արվեստից, բայց լավ եմ ճանաչում մարդկային ազնիվ հոգին ու անսասան կամքը: Մենք բոլորս, անկախ մեր սեռից, երդվյալ զինվորներն ենք այս սուրբ հողի, մեր ընկերներից շատերն էլ այսօր մեզ հետ կլինեին, եթե կյանքը նրանց համար, որպես արժեք, ավելի բարձր լիներ, քան զոհվելը հայրենիքի համար: Ես մտքով անգամ չեմ կարող ինձ պատկերացնել առանց հայրենիքի, Արցախ աշխարհի սահմաններն ամեն օր հայ զինվորի արյամբ են գծվում, ու այդ գիծը պահելն ու պահպանելը մեր բոլորիս սրբազան պարտքն է»: /Ջավադյան Վարդուհի/
Թեթևանում է հոգիս, ուրեմն հայրենասիրության զգացումն ուղեկցում է սերունդներին` որպես անմնացորդ նվիրում, որպես ազգային տեսակը չկորցնելու հոգեկան կերտվածք: Իսկ մենք` Արցախի սահմանամերձ բնակավայրում ապրողներս, որ ընտրել ենք այս դժվարին ճանապարհը, ապրելու ու հարատևելու պատգամը մեր հոգում` համայն հայության միասնությունն ենք ուզում, ատում ենք այս չարաղետ պատերազմը և խաղաղություն ենք երազում:

Call for alertness to all Armenians around the world
I found out about the “What are YOU doing for Karabakh?” pan-Armenian movement from Hayern Aysor electronic newspaper of the RA Ministry of Diaspora. This is exactly what is aimed at ensuring proportionate development of the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate, and to ensure that, it is necessary to use the collective potential of the Armenian people and take advantage of their unity. The nation needs to unite around one idea, and the safety and welfare of citizens need to be ensured.
I consider this a call for alertness to all Armenians around the world, and the question sounds the alarm about what we Armenians are doing for this piece of land…But what am I doing? I live in Martakert and teach at the middle school named after devoted fighter of the Artsakh war Vladimir Balayan.
We didn’t choose to live by surviving in our bordering settlement. People of all ages of this settlement are dedicated individuals. The right to live becomes more significant near the border. No matter what the price is, people are persistently clung to the land in order to save it, and the right to live freely becomes a key objective.  We hear the mines blow up near the border and feel that, at that moment, a person becomes a hero not only on the frontline, but also on his native land, and the “sound” of the land is heard within a person.
Sometimes my steps take me to the basement of our residential building that is referred to as a shelter. It smells horrible in there. The walls are moldy, it is very humid, and there are even rats, but I touch the walls in darkness to find the light that keeps us here. I see children who have seen war at school, and sometimes I have soul-stirring emotions…
When the shootings become louder, the real images of the soldiers of our days become the literary heroes I know, the discussion on the topic of motherhood ends with the prayer of a mother waiting for her son to come home, and the analysis of a love story becomes complete with the touching words about the love for a soldier…At those moments, I want to “hug” a word that itself radiates, and every time, my emotional soul “hugs” a bright life that will become a barrier between me and the shootings heard from the other side of the border…
Although I am concerned about the destiny of our generation, I become more and more convinced that the will of an Armenian is unbreakable. The representative of a generation full of faith, persistent and with an infinite love for the homeland could write the following: “I don’t know a lot about the art of the military, but I know very well about the sincere spirit and unwavering will of a human being. All of us, regardless of gender, are sworn-in soldiers of this sacred land. Most of our friends could have been with us today, if their lives were a higher value than dying for the homeland. I can’t even picture myself without a homeland. The borders of Artsakh are being demarcated with the blood that Armenian soldiers shed every day, and it is our sacred duty to maintain and protect that border.” (Varduhi Javadyan)
My soul is at ease. So, these generations have the feeling of patriotism and are unconditionally dedicated. We the people living in the bordering settlement of Artsakh who have chosen this difficult path to live forever on this land want to see all Armenians united as one. We hate this disastrous war and dream of peace.