Շնորհակալություն ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին այս նախաձեռնության Համար. ՌԱԿ «Միրաք»
ՌԱԿ-ի «Միրաք» պատանեկան-ուսանողական շարժման վարչությունը, մեծապես գնահատելով ՀՀ սփյուռքի նախարար տիկ. Հրանուշ Հակոբյանի` հանուն Արցախի մեկնարկած ողջունելի նախաձեռնությունը, արձագանգեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու՛ ի՞նչ են անում Ղարաբաղի համար» համահայկական կոչին և որոշում կայացրեց միանալ շարժմանը:
Արցախի և նրա ժողովրդի տնտեսական և հասարակական պայմանների բարելավմանը նվիրված շարժման շրջանակներում իրականացնելիք գործունեությունների որպես սկիզբ` «Միրաք»-ի վարչությունն իր անդամների հետ կազմակերպեց այցելություն «Եռաբլուլ» պանթեոն:
ՌԱԿ-ի պատանեկան-ուսանողական շարժման անդամները նոյեմբերի 20-ին նախ հավաքվեցին Թեքեյան կենտրոնում, ուր շարժման պատասխանատու, ՌԱԿ կենտրոնական վարչության անդամ Ալեքսան Գարադանյանը միրաքյանականներին պատմեց նախարարության այս ողջունելի նախաձեռնության մասին, որից հետո պատանիները մեկնեցին «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու իրենց կյանքը հայրենիքի անկախության համար զոհաբերած հայորդիների հիշատակին:
Միրաքյանականները հավաքվելով «Նահատակաց հուշակոթողի»-ի առջև՝ բարձրացրեցին «Դու՛ ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժման պաստառները և մեծ ոգեշնչությամբ երգեցին Թեքեյանի քայլերգը: Այնուհետև նրանք շրջայց կատարելով «Եռաբլուր» պանթեոնում, այցելեցին Զորավար Անդրանիկի, Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զոհված ազատամարտիկների և ԱՍԱԼԱ-ի մարտիկների շիրիմներին:
«Միրաք»-ի անդամներին ուղեկցում էին ՌԱԿ-ի կենտրոնական վարչության փոխատենապետ Լևոն Բըլըխյանն ու Սիլվա Բըլըխյանը:
Լևոն Բըլըխյանը կանգ առնելով ՌԱԿ-ի պատվավոր անդամներ Արամայիս Օհանյանի և Հրաչ Լուսինյանի շիրմաքարերի առջև՝ անդամներին ամփոփ բացատրություն տվեց նրանց մասին: Այնուհետև պատանիները խոր երկյուղածությամբ այցելեցին Արցախի ապրիլյան պատերազմի նահատակ-հերոսների գերեզմաններին և խունկ վառեցին Արցախի պաշտպանության բանակի կրտսեր սերժանտ, Մարտակերտում հերոսաբար զոհված Ռոբերտ Աբաջյանի շիրիմին, որը հետմահու արժանացել էր «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը և «Ոսկե արծիվ» շքանշանին:

ADLP “Mirak”: “We thank RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan for this initiative”
Praising the commendable initiative of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan for Artsakh, the board of the “Mirak” Youth-Student Movement of the Armenian Democratic-Liberal Party (Ramgavar) (ADLP) responded to the call of the RA Ministry of Diaspora (“What are YOU doing for Karabakh?”) and made a decision to join the movement.
The board and members of “Mirak” Youth-Student Movement organized a visit to Yerablour Military Pantheon as the beginning of the events to be held as part of the movement devoted to the improvement of social and economic conditions of Artsakh and the people of Artsakh.
On November 20, the members of the Movement gathered at Tekeyan Center where the Movement’s representative, member of the ADLP Central Committee Alexan Karadanian told the members of the Movement about this commendable initiative. Afterwards, they headed towards Yerablour Military Pantheon to pay tribute to the sons of the Armenian nation who sacrificed their lives for Armenian independence.
Gathering in front of the Martyrs’ Monument, they raised the signs of the movement “What are YOU doing for Karabakh?” and sang the marching song of Tekeyan with great motivation. Afterwards, they toured the pantheon and visited the tombs of Warrior Andranik, Commander Vazgen Sargsyan, deceased freedom fighters and the fighters of ASALA.
The members of “Mirak” were accompanied by vice-chairman of the ADLP Central Committee Levon Bilikhian and Silva Bilikhian.
Stopping in front of the tombs of honorable members of the ADLP Aramayis Ohanyan and Hrach Lusinyan, Levon Bilikhian briefly explained to the members about them. Later, the youth visited the tombs of the martyr/heroes of the Artsakh war in April and burned incense near the tomb of junior sergeant of the Defense Army of Artsakh Robert Abajyan, who died heroically in Martakert and was posthumously awarded with the highest title of “Hero of Artsakh” and the Golden Eagle Order.