Գրող, հրապարակախոս Զորի Բալայանը ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը հանձնեց հրեա գրող Յաիր Աուրոնի «Անընդունելի անտարբերություն. Սիոնիզմը և Հայոց ցեղասպանությունը» գրքի 500 օրինակ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/11/as.jpg)
Նոյեմբերի 8-ին, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մասնակցությամբ, գրող, հրապարակախոս Զորի Բալայանը ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը հանձնեց հրեա գրող Յաիր Աուրոնի «Անընդունելի անտարբերություն. Սիոնիզմը և Հայոց ցեղասպանությունը» գրքի 500 օրինակ` Սփյուռքի համայնքներում տարածելու նպատակով:
Հրեա գրող Յաիր Աուրոնի գլխավոր նպատակն է եղել այս գրքով ընթերցողին ներկայացնել փաստեր հայ ժողովրդի ցեղասպանության վերաբերյալ, Պաղեստինի հրեական համայնքի և սիոնիզմի առաջնորդների վերաբերմունքը 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային ոչնչացման մասին:
Ներկայացնելով Յաիր Աուրոնի «Անընդունելի անտարբերություն. Սիոնիզմը և Հայոց ցեղասպանությունը» հետազոտությունը` ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ չնայած գիրքն ընթերցողի ձեռքերում է դեռևս 1990-ական թթ. վերջերից, սակայն հայերեն թարգմանվել է միայն 2013թ. գրող, հրապարակախոս Զորի Բալայանի ջանքերով:
Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, գիրքը լավագույն նվեր է մեր ժողովրդին: Հայ համայնքներում նույնպես գործում են Ցեղասպանության տարելիցի աշխատանքները համակարգող հանձնախմբեր, որոնք Հայրենիքից սպասում են ազդակների: Այդպիսի մի ազդակ է այս հետազոտությունը:
Գիրքն արժեքավոր է առաջին հերթին նրա համար, որ գրվել է Ցեղասպանություն տեսած հրեա ժողովրդի ներկայացուցչի կողմից, եբրայերեն լեզվով, այնուհետև թարգմանվել է անգլերեն և ռուսերեն:
Նախարարը բարձր գնահատեց Զորի Բալայանի կողմից հեղինակած գրքի նախաբանը, ինչպես նաև «Ամարաս» հրատարակչության տնօրեն Արկադի Ասրյանի` գրքի ձևավորումը բարձր մակարդակով կատարելու գործը:
Յաիր Աուրոնը Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող փաստերի ուսումնասիրմանը նվիրել է ավելի քան 10 տարի` բացահայտելով իր համար անկանխատեսելի փաստեր: Հեղինակը հույս ուներ գտնել միջազգային հանրության մեծ կարեկցանք հայերի տառապանքի նկատմամբ: Փոխարենը գտել է անընդունելի անտարբերություն:
Այս իմաստով մեծ աշխատանք կա կատարելու գիրքը միջազգային հանրությանը ներկայացնելու գործում: Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց նաև հետազոտության` թուրքերեն և արևմտահայերեն լեզուներով թարգմանելը:
«Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել նաև Կարեն Բաղդասարովին` գիրքը հայերեն և ռուսերեն լեզուներով թարգմանելու և տպագրելու գործը հովանավորելու համար, ինչպես նաև գրքի հայերեն թարգմանիչ Աննա Սաֆարյանին` լավագույն թարգմանության համար», – հավելեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Ներկայացնելով հետազոտության բովանդակությունը` Զորի Բալայանը նշեց, որ գիրքը բաժանվել է զորամասերում, գրադարաններում, 50 օրինակ արդեն ուղարկվել է Արցախ, ինչպես նաև գրքի օրինակներ են տրվել ԱԳՆ-ին` հայկական դեսպանատներին բաժանելու նպատակով:
Գրողը նշեց, որ Յաիր Աուրոնն այս գրքի լույսընծայումից հետո շարունակել է հավաքել և արդեն ձեռքի տակ ունի հազարավոր փաստաթղթեր Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաև հրեական Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության համեմատականության վերաբերյալ և կարող է ևս մի գիրք հրատարակել:
Այնուհետև հանդես եկավ Հայաստանում հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը: Հրեա ներկայացուցիչը, սեփական ժողովրդի փորձից ելնելով, հավաստիացրեց, որ միայն տպագրությունը բավարար չէ. անհրաժեշտ է ամեն տեղ տարածել, ամենուրեք խոսել գրքի մասին:
Գրքի առաջաբանում Յաիր Աուրոնը նշում է,որ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հետազոտությունն ավելի շատ պետք էր հրեա, քան հայ ժողովրդին՝ հավելելով. «Ես համոզված եմ, որ ժխտելով այլ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը՝ մենք պղծում ենք մեր սեփական Հոլոքոստի ժառանգությունը: Ահա թե ինչու էի ամենից ավելի ցանկանում գիրքս թարգմանված տեսնել հայերեն, քան որևէ այլ լեզվով: Այժմ դա իրականացած հույս է, նույնիսկ` երազանք»:

Писатель, публицист Зорий Балаян передал Министерству Диаспоры РА 500 экземпляров книги еврейского писателя Яира Аурона «Неприемлемое безразличие: Сионизм и Геноцид армян»
При участии министра Диаспоры РА Грануш Акопян 8 ноября писатель, публицист Зорий Балаян передал Министерству Диаспоры РА 500 экземпляров книги еврейского писателя Яира Аурона «Неприемлемое безразличие: Сионизм и Геноцид армян» с целью распространения в армянских общинах Диаспоры.
Главной целью еврейского писателя Яира Аурона было представить этой книгой читателю факты, касающиеся Геноцида армянского народа, отношение еврейской общины Палестины и лидеров Сионизма к массовому истреблению армян в начале XX века в Османской империи.
Представляя исследование Яира Аурона «Неприемлемое безразличие: Сионизм и Геноцид армян», министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что хотя книга находится на руках у читателей еще с конца 1990-х годов, однако на армянский переведена только в 2013 году усилиями писателя, публициста Зория Балаяна.
Грануш Акопян подчеркнула, что в канун 100-летия Геноцида армян книга – лучший подарок нашему народу. В армянских общинах также функционируют комиссии, координирующие работу к годовщине Геноцида, которые ожидают импульсов от Родины. Одним из таких импульсов является и данное исследование.
Книга в первую очередь ценна тем, что написана представителем испытавшего геноцид еврейского народа, на иврите, затем переведена на английский и русский языки.
Министр высоко оценила предисловие книги, написанное Зорием Балаяном, а также высокохудожественное оформление книги, выполненное директором издательства «Амарас» Аркадием Асряном.
�?сследованию фактов Геноцида армян Яир Аурон посвятил более 10 лет, выявив непредсказуемые для себя факты. Автор надеялся найти большое сочувствие мировой общественности к мучениям армян. Взамен нашел неприемлемое безразличие.
В этом плане предстоит большая работа по представлению книги мировой общественности. Грануш Акопян отметила также важность перевода исследования на турецкий и западноармянский языки.
«Хочу выразить благодарность также Карену Багдасарову за спонсирование перевода книги на армянский и русский языки и издание, а также Анне Сафарян – переводчику книги на армянский язык за прекрасный перевод», – добавила министр Диаспоры РА.
Представляя содержание исследования, Зорий Балаян отметил, что книга распределена в воинские части, библиотеки, 50 экземпляров уже отправлено в Арцах, а также экземпляры книги вручены М�?Д с целью пересылки в армянские посольства.
Писатель отметил, что Яир Аурон после издания этой книги продолжил собирать и уже имеет под рукой тысячи документов о Геноциде армян, а также относительно сопоставления Геноцида армян и Холокоста евреев и может издать еще одну книгу.
Затем выступила председатель еврейской общины Армении Римма Варжапетян. �?сходя из собственного опыта, она заверила, что одного лишь издания недостаточно – необходимо повсюду распространять, везде говорить о книге.
В предисловии к книге Яир Аурон пишет, что исследование, посвященное Геноциду армян, больше было нужно еврейскому, чем армянскому народу, добавляя: «Я убежден, что отрицая геноцид, осуществленный в отношении другого народа, мы оскверняем наследие нашего собственного Холокоста. Вот почему мне больше всего хотелось видеть мою книгу переведенной на армянский язык, чем какой либо другой. Ныне это воплотившаяся надежда, даже мечта».