ՀԲԸՄ Մանուկյան-Դեմիրճյան վարժարանի սաները միացել են «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժմանը
Կալիֆորնիայի ՀԲԸՄ Մանուկյան-Դեմիրճյան վարժարանի սաները ամեն տարի իրենց երկշաբաթյա հանգիստն են անցկանում Հայաստանում՝ այցելելով հայրենի բնօրրանի տեսարժան վայրերը, ինչպես նաև իրականացնելով կամավորական աշխատանք: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացրեց դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցչուհի, «Օգնենք մարդկությանը արվեստի միջոցով» խմբակի խորհրդատու Աննա Եարալեանը:
Ապրիլին տեղի ունեցած քառօրյա պատերազմը ցնցեց ողջ հայությանը, այդ թվում՝ Մանուկյան-Դեմիրճյան վարժարանի աշակերտությանը: Դպրոցի «Օգնենք մարդկությանը արվեստի միջոցով» խմբակի աշակերտների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ դրամահավաքը, որի հասույթը տրամադրվեց քառօրյա պատերազմի ընթացքում զոհված և վիրավորված զինվորների ընտանիքներին:
Հայաստան այցելության ընթացքում աշակերտները այցելեցին հերոսների ընտանիքներին՝ տարբեր միջոցառումների արդյունքում գոյացած 6200 դոլար գումարը նրանց հանձնելու նպատակով: Մանուկյան-Դեմիրճյան դպրոցի սաների համար կյանքի դասեր պարունակող ու պարտավորեցնող այս այցելությունները երկուստեք շատ հուզիչ էին:
Դրամահավաքի ծրագիրը մեծ խանդավառությամբ ընդունվեց դպրոցի ղեկավարության կողմից, որոշվեց մյուս տարի ևս իրականացնել նման ծրագիր «Օգնենք սիրիահայությանը» խորագրի ներքո:
«Օգնենք մարդկությանը արվեստի միջոցով» խմբակի համանախագահներն են Ալեքսանդրա և Լիլիա Եարալեանները, իսկ փոխնախագահները՝ Էլիզաբեթ Չոլաքեանը և Նաթալի Մոմճեանը:

Students of AGBU Manoogian-Demirdjian School join “What are YOU doing for Karabakh?” movement
Every year, students of the AGBU Manoogian-Demirdjian School of California spend their two-week vacation in Armenia, volunteering and sightseeing across the country. This is what the School’s Armenian language teacher, consultant of the Helping Mankind through Art Club Anna Yaralian told Hayern Aysor.
The Four-Day Artsakh War in April shocked all Armenians, including the students of the Manoogian-Demirdjian School. The members of the Helping Mankind through Art Club organized a fundraiser and sent all proceeds to the families of soldiers killed or wounded during the Four-Day Artsakh War.
During the visit to Armenia, the students visited the families of the heroes to transfer the $6,200 that they had raised during various events. These visits were touching, binding and served as life lessons for the students of the Manoogian-Demirdjian School.
The School’s administration was very excited about the fundraising program and decided to carry out a similar program under the title “Helping Syrian-Armenians” next year.
The co-chairs of the Helping Mankind through Art Club are Alexandra and Lilia Yaralian, and the vice-presidents are Elizabeth Cholakian and Natalie Momjian.