ՀԲԸՄ Մանուկյան-Դեմիրճյան վարժարանի սաները միացել են «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» շարժմանը
Կալիֆորնիայի ՀԲԸՄ Մանուկյան-Դեմիրճյան վարժարանի սաները ամեն տարի իրենց երկշաբաթյա հանգիստն են անցկանում Հայաստանում՝ այցելելով հայրենի բնօրրանի տեսարժան վայրերը, ինչպես նաև իրականացնելով կամավորական աշխատանք: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացրեց դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցչուհի, «Օգնենք մարդկությանը արվեստի միջոցով» խմբակի խորհրդատու Աննա Եարալեանը:
Ապրիլին տեղի ունեցած քառօրյա պատերազմը ցնցեց ողջ հայությանը, այդ թվում՝ Մանուկյան-Դեմիրճյան վարժարանի աշակերտությանը: Դպրոցի «Օգնենք մարդկությանը արվեստի միջոցով» խմբակի աշակերտների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ դրամահավաքը, որի հասույթը տրամադրվեց քառօրյա պատերազմի ընթացքում զոհված և վիրավորված զինվորների ընտանիքներին:
Հայաստան այցելության ընթացքում աշակերտները այցելեցին հերոսների ընտանիքներին՝ տարբեր միջոցառումների արդյունքում գոյացած 6200 դոլար գումարը նրանց հանձնելու նպատակով: Մանուկյան-Դեմիրճյան դպրոցի սաների համար կյանքի դասեր պարունակող ու պարտավորեցնող այս այցելությունները երկուստեք շատ հուզիչ էին:
Դրամահավաքի ծրագիրը մեծ խանդավառությամբ ընդունվեց դպրոցի ղեկավարության կողմից, որոշվեց մյուս տարի ևս իրականացնել նման ծրագիր «Օգնենք սիրիահայությանը» խորագրի ներքո:
«Օգնենք մարդկությանը արվեստի միջոցով» խմբակի համանախագահներն են Ալեքսանդրա և Լիլիա Եարալեանները, իսկ փոխնախագահները՝ Էլիզաբեթ Չոլաքեանը և Նաթալի Մոմճեանը:

Воспитанники гимназии «Манукян-Демирчян» ВАБС присоединились к движению «Что ты делаешь для Карабаха»
Воспитанники гимназии «Манукян-Демирчян» ВАБС Калифорнии ежегодно проводят свой двухнедельный отдых в Армении, посещая достопримечательности Родины, а также осуществляя волонтерские работы. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила преподаватель армянского языка школы, советник кружка «Поможем человечеству посредством искусства» Анна Еаралян.
Апрельская четырехдневная война потрясла все армянство, в том числе и учащихся гимназии «Манукян-Демирчян». По инициативе членов школьного кружка «Поможем человечеству посредством искусства» состоялся сбор пожертвований, и собранные деньги были переданы семьям военнослужащих, погибших и раненых в те дни.
В ходе визита в Армению школьники посетили семьи героев, передали им сумму в 6200 долларов, собранную в ходе различных мероприятий. Эти посещения, содержащие для учащихся важные и обязывающие уроки жизни, были обоюдно очень эмоциональными.
Программа сбора пожертвований с большим воодушевлением была принята руководством школы – было решено в будущем году также осуществить подобную программу под девизом «Поможем сирийскому армянству».
Сопредседателями кружка «Поможем человечеству посредством искусства» являются Александра и Лилия Еараляны, а вице-председателями – Элизабет Чолакян и Натали Момджян.