«Ձեր յուրաքանչյուր հնչյունն արձագանքելու է 10 միլիոն հայության հոգում». տեսանյութ
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանy, ավանդույթի համաձայն, ընդունեց «Մանկական Եվրատեսիլ-2016» երգի միջազգային մրցույթին Հայաստանը ներկայացնող Մերի Վարդանյանին ու Անահիտ Ադամյանին և Եվրատեսիլի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար  Գոհար  Գասպարյանին:
Այս տարի փոքրիկ եգչուհիները մրցույթին կներկայացնեն Նիկ Եգիբյանի եւ Ավետ Բարսեղյանի հեղինակած «Տարբեր» երգը: Ներկայացված տասնյակ երգերից Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական խմբի որոշմամբ «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի համար ընտրվել է հատկապես այս երգը, որն ի հայտ է բերում երկու պատանի երգչուհիների ոճային տարբերություններն ու պայքարը: Երգն ավարտվում է ժպիտով ու սիրով և դառնում է նրանց միասնականության առանցքը:
Ողջունելով շնորհալի երգչուհիներին՝ Հրանուշ Հակոբյանը ջերմորեն շնորհավորեց նրանց՝  նշելով. «Նման հեղինակավոր մրցույթին մասնակցելն արդեն իսկ հաղթանակ է և ես շնորհավորում եմ ձեզ՝ այդ առթիվ: Ակնհայտ է, որ դուք իսկապես շնորհալի եք, ունեք տաղանդ ու բեմական կեցվածք և ուզում եմ վստահ լինել, որ բեմում կկարողանաք այնպես երգել, որ բոլորը հիանան Հայաստանի ներկայացուցիչներով:  Պետք է հիշեք, որ ձեր  հաջողությանը սրտատրոփ սպասելու են ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի բոլոր անկյուններում, որտեղ որ հայ կա, որ ձեր յուրաքանչյուր հնչյունն արձագանքելու է 10 միլիոն հայության հոգիներում»:
Նախարարն իր խոսքում բարձր գնահատեց ինչպես Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության դերը, այնպես էլ Գոհար Գասպարյանի ջանքերը՝ «Եվրատեսիլ»- ում Հայաստանը պատշաճ ներկայացնելու գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարին ջերմ ընդունելության համար՝ «Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանն ասաց. «Շատ լավ է, որ կան ավանդույթներ և այդ ավանդույթները պահպանվում են: Ամեն անգամ, երբ մրցույթի մեկնելուց առաջ մենք գալիս ենք սփյուռքի նախարարություն՝ կարծես ուժ ենք առնում Ձեր խոսքերից ու  քաջալերանքից: Այդ ամենը պարտավորեցնող է, և մենք ամեն ջանք կգործադրենք արդարացնելու Ձեր սպասումները»:
Այնուհետև, գեղեցիկ կատարումներով, խելացի և հուզիչ խոսքով հանդես եկան Մերի Վարդանյանն ու Անահիտ Ադամյանը:
Հանդիպման ավարտին Հրանուշ Հակոբյանը նրանց ծաղիկներ ու գրքեր նվիրեց՝ մաղթելով հաղթական վերադարձ Մալթայի մայրաքաղաք Վալետտայից, որտեղ նոյեմբերի 20-ին կկայանա «Մանկական Եվրատեսիլ-2016»-ը:

«Каждый ваш звук отзовется в душах 10 миллионов армян» (видеоматериал)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 8 ноября, по установившейся традиции, приняла Мери Варданян и Анаит Адамян, которые будут представлять Армению на международном конкурсе песни «Детское Евровидение-2016», а также руководителя армянской делегации на «Евровидении» Гоар Гаспарян.
В этом году маленькие певицы представят на конкурсе песню «Разные» Ника Егибяна и Авета Барсегяна. �?з выдвинутых десятков песен решением творческой группы Общественного телевидения для «Детского Евровидения» отобрана именно эта песня, выявляющая стилевое различие и борьбу двух юных певиц. Песня завершается улыбкой и любовью, становясь стержнем их единства.
Приветствовав одаренных певиц, Грануш Акопян горячо поздравила их, отметив: «Участие в столь представительном конкурсе – уже победа, и я поздравляю вас в этой связи. Очевидно, что вы действительно одаренны, обладаете талантом и сценическими данными, и хочу быть уверена, что сумеете спеть на сцене так, чтобы все восхищались представителями Армении. Вы должны помнить, что вашего успеха с дрожью в сердце будут ждать не только в Армении, но и во всех уголках мира, где есть армяне, что каждый ваш звук отзовется в душах 10 миллионов армян».
Министр высоко оценила как роль Общественного телевидения Армении, так и усилия Гоар Гаспарян в деле представления Армении на «Евровидении» на должном уровне.
Выразив благодарность министру Диаспоры РА за теплый прием, руководитель армянской делегации на «Евровидении» Гоар Гаспарян сказала: «Очень хорошо, что есть традиции, и эти традиции сохраняются. Каждый ращз, когда перед отъездом мы приходим в Министерство Диаспоры – будто черпаем силы из Ваших слов и поощрения. Все это обязывает, и мы приложим все усилия, чтобы оправдать Ваши ожидания».
Затем с прекрасным исполнением, умными и волнующими словами выступили Мери Варданян и Анаит Адамян.
В завершение встречи Грануш Акопян преподнесла им цветы и книги, пожелав победного возвращения из столицы Мальты Валетты, где 20 ноября состоится «Детское Евровидение-2016».