«Կիպրահայեր» կայքի ստեղծման հիմքում Արցախում նոր գյուղ հիմնելու շարժառիթն է եղել
Կիպրոսում գործող «Կիպրահայեր» կայքի ստեղծման հիմքում Արցախում նոր գյուղ հիմնելու շարժառիթն է եղել, որի աշխատանքների իրագործմանը օժանդակելու համար կայքի գլխավոր խմբագիր Սիմոն Այնեջյանը Հայաստանից վերադառնալով՝ կուսակից ընկերների հետ որոշել են դրամահավաք կազմակերպել:
Սկզբում 50 էլեկտրոնային նամակ են ուղարկել տարբեր մարդկանց, որոնց թիվը գնալով հետագայում շատացել է: Հավաքված հանգանակությամբ իրենց մասնակցությունն են ունեցել 1999 թվականին Քաշաթաղի շրջանում Դիցմայրի գյուղը հիմնելուն: Այնուհետև Կիպրոսից կամավորական խմբեր են ուղարկել, որոնք մեկ տարի շարունակ օգնել են շինարարական աշխատանքները կատարելուն, մեկ այլ դրամահավաք էլ կազմակերպել են գյուղում ջրի մատակարարման հարցը կարգավորելու համար:
Հետո արդեն վճռականորեն որոշել են լայնածավալ գործունեություն ծավալելու նպատակով առցանց հարթակ ստեղծել: Այսպիսով, 1999 թվականին «Կիպրահայեր» կայքն այլևս իրականություն դարձավ:
«Երբ կայքը ստեղծման ճանապարհին էր, չէինք կողմնորոշվում, թե ինչ լեզվով գործարկել այն: Չէինք ցանկանում միայն հայերենով լուրեր հրապարակել, քանի որ մեր նպատակը նաև օտար շրջանակներին Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին տեղեկություններ հաղորդելն էր: Որոշեցինք միայն անգլերեն լեզվով նյութերով հանդես գալ՝ չնայած, որ ժամանակի ընթացքում նաև հայերեն հոդվածներ ենք հրապարակում»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Սիմոն Այնեջյանը:
Խմբագրակազմը 6 հոգուց է բաղկացած, ովքեր, ինչպես գլխավոր խմբագիրն է վստահեցնում, սիրով և պատասխանատվության զգացումով են կատարում իրենց աշխատանքը: Կայքում զետեղվում են կիպրահայ համայնքում, Հայաստանում և Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին պատմող նյութեր: Նաև «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության՝ 1981 թվականին հիմնադրված «Արձագանք» շաբաթաթերթի հետ են համագործակցում:
Սիմոն Այնեջյանը կարծում է, որ հայ լրագրողի առաքելությունը՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում, պետք է ոչ միայն հայ հասարակության հիմնախնդիրներին անդրադառնալը լինի, այլ նաև՝ հայկական իրականությունից դուրս լրագրողական գործունեություն ծավալելը, սերտ հարաբերություն ձևավորելը, որի շնորհիվ մեր առջև դրված քաղաքական խնդիրները կհաջողենք լուծել:
Սիմոն Այնեջյանը կարևորում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպվող լրագրողների համահայկական համաժողովները, քանի որ դրանք սփյուռքյան խմբագիրներին և լրագրողներին միմյանց հետ ծանոթանալու, հետագա համագործակցության ուղիներ որոնելու մեծ հնարավորություն են ընձեռում: Առաջին անգամ մասնակցել է Ստեփանակերտում կայացած Լրագրողների համահայկական 5-րդ համաժողովին:
Ամփոփելով հոկտեմբերի 20-ից 24-ը կայացած «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» խորագրով լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի աշխատանքերը՝ Սիմոն Այնեջյանը ընդգծում է այն հանգամանքը, որ մասնակիցների թիվն ու աշխարհագրությունն է մեծացել, մտերմացել է այն մարդկանց հետ, որոնց նախկինում ճանաչել է միայն համացանցային շփման միջոցով: «Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը նաև հույս հայտնեց, որ համաժողովի օրերին համակողմանի քննարկումների արդյունքում հնչած կառուցողական առաջարկներն անպայման թղթից գործի կվերածվեն:

В основе создания сайта «Кипрские армяне» было основание в Арцахе нового села
В основе создания функционирующего на Кипре сайта «Кипрские армяне» было основание в Арцахе нового села, для содействия работам по реализации которого главный редактор сайта Симон Айнеджян по возвращении из Армении вместе с однопартийцами решили организовать сбор средств.
Поначалу разослали разным людям 50 электронных писем, потом число писем возросло. Собранные пожертвования дали им возможность участвовать в 1999 году в закладке в Кашатагском районе села Дицмайр. Затем с Кипра были направлены группы волонтеров, которые на протяжении года помогали в строительных работах, еще один сбор средств организовали для урегулирования вопроса водоснабжения села.
Уже после этого было принято решение создать он-лайн площадку с целью широкомасштабной деятельности. Таким образом в 1999 году сайт «Кипрские армяне» стал реальностью.
«В процессе создания сайта мы не могли определиться, на каком языке задействовать его. Не хотелось давать информацию исключительно на армянском языке, поскольку нашей целью было информирование иностранных кругов об Армении и армянском народе. Решили выступать с материалами только на английском языке, хотя со временем начали публиковать и материалы на армянском», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» Симон Айнеджян.
Редакция состоит из 6 человек, которые, по заверениям главного редактора, с любовью и ответственностью выполняют свою работу. На сайте помещаются материалы, рассказывающие о событиях в армянской общине Кипра, Армении и Арцахе. Сотрудничают также с еженедельной газетой «Ардзаганк» АРФД, основанной в 1981 году.
Симон Айнеджян полагает, что миссия армянского журналиста – и в Армении, и в Диаспоре, – заключается не только в том, чтобы затрагивать проблемы армянского общества, но и вести журналистскую деятельность вне армянских реалий, формировать тесные отношения, что позволит решить стоящие перед нами политические задачи.
Симон Айреджян придает большую важность организуемым Министерством Диаспоры РА Общеармянским форумам журналистов, поскольку они предоставляют редакторам и журналистам Диаспора большие возможности знакомиться друг с другом, находить пути дальнейшего сотрудничества. Впервые он участвовал в состоявшемся в Степанакерте 5-м Общеармянском форуме журналистов.
Обобщая работу 8-го Общеармянского форума журналистов, проходившего 20-24 октября под девизом «Армянская государственность – стержень единства», Симон Эйнеджян подчеркивает то обстоятельство, что возросли численность и география участников. Сам он сблизился с людьми, которых до того знал лишь по общению в �?нтернете. Собеседник «Армяне сегодня» выразил также надежду, что конструктивные предложения, прозвучавшие в ходе всесторонних обсуждения в дни работы форума, непременно будет реализованы.