«Կիպրահայեր» կայքի ստեղծման հիմքում Արցախում նոր գյուղ հիմնելու շարժառիթն է եղել
Կիպրոսում գործող «Կիպրահայեր» կայքի ստեղծման հիմքում Արցախում նոր գյուղ հիմնելու շարժառիթն է եղել, որի աշխատանքների իրագործմանը օժանդակելու համար կայքի գլխավոր խմբագիր Սիմոն Այնեջյանը Հայաստանից վերադառնալով՝ կուսակից ընկերների հետ որոշել են դրամահավաք կազմակերպել:
Սկզբում 50 էլեկտրոնային նամակ են ուղարկել տարբեր մարդկանց, որոնց թիվը գնալով հետագայում շատացել է: Հավաքված հանգանակությամբ իրենց մասնակցությունն են ունեցել 1999 թվականին Քաշաթաղի շրջանում Դիցմայրի գյուղը հիմնելուն: Այնուհետև Կիպրոսից կամավորական խմբեր են ուղարկել, որոնք մեկ տարի շարունակ օգնել են շինարարական աշխատանքները կատարելուն, մեկ այլ դրամահավաք էլ կազմակերպել են գյուղում ջրի մատակարարման հարցը կարգավորելու համար:
Հետո արդեն վճռականորեն որոշել են լայնածավալ գործունեություն ծավալելու նպատակով առցանց հարթակ ստեղծել: Այսպիսով, 1999 թվականին «Կիպրահայեր» կայքն այլևս իրականություն դարձավ:
«Երբ կայքը ստեղծման ճանապարհին էր, չէինք կողմնորոշվում, թե ինչ լեզվով գործարկել այն: Չէինք ցանկանում միայն հայերենով լուրեր հրապարակել, քանի որ մեր նպատակը նաև օտար շրջանակներին Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին տեղեկություններ հաղորդելն էր: Որոշեցինք միայն անգլերեն լեզվով նյութերով հանդես գալ՝ չնայած, որ ժամանակի ընթացքում նաև հայերեն հոդվածներ ենք հրապարակում»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Սիմոն Այնեջյանը:
Խմբագրակազմը 6 հոգուց է բաղկացած, ովքեր, ինչպես գլխավոր խմբագիրն է վստահեցնում, սիրով և պատասխանատվության զգացումով են կատարում իրենց աշխատանքը: Կայքում զետեղվում են կիպրահայ համայնքում, Հայաստանում և Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին պատմող նյութեր: Նաև «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության՝ 1981 թվականին հիմնադրված «Արձագանք» շաբաթաթերթի հետ են համագործակցում:
Սիմոն Այնեջյանը կարծում է, որ հայ լրագրողի առաքելությունը՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում, պետք է ոչ միայն հայ հասարակության հիմնախնդիրներին անդրադառնալը լինի, այլ նաև՝ հայկական իրականությունից դուրս լրագրողական գործունեություն ծավալելը, սերտ հարաբերություն ձևավորելը, որի շնորհիվ մեր առջև դրված քաղաքական խնդիրները կհաջողենք լուծել:
Սիմոն Այնեջյանը կարևորում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպվող լրագրողների համահայկական համաժողովները, քանի որ դրանք սփյուռքյան խմբագիրներին և լրագրողներին միմյանց հետ ծանոթանալու, հետագա համագործակցության ուղիներ որոնելու մեծ հնարավորություն են ընձեռում: Առաջին անգամ մասնակցել է Ստեփանակերտում կայացած Լրագրողների համահայկական 5-րդ համաժողովին:
Ամփոփելով հոկտեմբերի 20-ից 24-ը կայացած «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» խորագրով լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի աշխատանքերը՝ Սիմոն Այնեջյանը ընդգծում է այն հանգամանքը, որ մասնակիցների թիվն ու աշխարհագրությունն է մեծացել, մտերմացել է այն մարդկանց հետ, որոնց նախկինում ճանաչել է միայն համացանցային շփման միջոցով: «Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը նաև հույս հայտնեց, որ համաժողովի օրերին համակողմանի քննարկումների արդյունքում հնչած կառուցողական առաջարկներն անպայման թղթից գործի կվերածվեն:

Motive behind creation of Gibrahayer website was the establishment of a new village in Artsakh
The motive behind the creation of the Gibrahayer (Cypriot-Armenians) website in Cyprus was the establishment of a new village in Artsakh. After visiting Armenia to assist in the establishment of the village, the website’s editor-in-chief Simon Aynedjian and his partisans decided to organize a fundraiser.
In the beginning, they sent 50 e-mails to different people, and the number grew. The funds helped them take part in the establishment of the Ditsmayri village in the Kashatagh region in 1999. Afterwards, they sent groups of volunteers who helped build the village for a year. They organized another fundraiser to solve the problem with water supply in the village.
Later, they decided to create a website in order to carry out large-scale activities, and in 1999, they launched the Gibrahayer website.
“When we were creating the website, we couldn’t decide on the language. We didn’t want to post news only in Armenian since our goal was to provide foreigners with information about Armenia and the Armenian people. We decided to post articles only in English, even though we also post articles in Armenian,” Simon Aynedjian said in an interview with Hayern Aysor.
The editorial staff consists of six employees who, as the editor-in-chief says, perform their duties with pleasure and with a sense of responsibility. The website features news about the Armenian community of Cyprus and the events taking place in Armenia and Artsakh. The website also collaborates with Artsakank Weekly, which was established by the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun in 1981.
Simon Aynedjian believes that the mission of an Armenian journalist in Armenia and abroad must be to not only address the major issues of the Armenians, but also carry out journalistic activities abroad and establish close relations that will help Armenians meet the political objectives that are set forth.
Simon Aynedjian attaches importance to the pan-Armenian forums of journalists organized by the RA Ministry of Diaspora since they provide Diaspora Armenian editors and journalists with the great opportunity to meet each other and seek paths for future cooperation. The first time Aynedjian participated in the forum was during the 5th Pan-Armenian Forum of Journalists held in Stepanakert.
Summing up the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists that was held on 20-24 October under the title “Armenian Statehood: Axis of Unity”, Simon Aynedjian emphasized the fact that there were more participants from different countries and that he established close ties with the people whom he had only known on the Internet. Hayern Aysor’s interlocutor also voiced hope that the constructive proposals made during the forum would be implemented.