«Քսանհինգ տարի է՝ Արցախը համայն հայության կիզակետն է դարձել». Ռուբեն Ջանբազյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հոկտեմբերի 20-24-ը կազմակերպած «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի մասնակից, ԱՄՆ-ի «Armenian Weekly» շաբաթաթերթի թղթակից, ՀՅԴ կուսակցության Կանադայի մասնաճյուղի երիտասարդական միության «Արծիվ» պաշտոնաթերթի խմբագիր Ռուբեն Ջանբազյանը նմանօրինակ համաժողովների մասնակցելը նաև Հայաստան այցելու, առ Հայրենիք կարոտն առնելու լավագույն միջոցներից մեկն է համարում:
Երիտասարդ լրագրողը Հայաստանում մասնագիտական մեծամասշտաբ այսպիսի նախաձեռնության առաջին անգամ էր մասնակցում, որի մասին իր կարծիքն ու տեսակետը հայտնեց «Հայերն այսօրի»-ի հետ հարցազրույցի ընթացքում:
– Ռուբե՛ն, լրագրության ասպարեզն ընտրելը նախապատմություն ունի՞, ինչո՞ ւ ընտրեցիք այս մասնագիտությունը:
– Մասնագիտությամբ լրագրող չեմ: Բարձրագույն կրթությունս ստացել եմ իմ ծննդավայր Տորոնտոյի համալսարանի պատմության և միջինարևելյան քաղաքականություն բաժնում:
Համալսարանն ավարտելուց հետո՝ որոշել էի մանկավարժությամբ զբաղվել, և այդպես էլ ստացվեց. երկու տարի Հայոց պատմություն առարկան եմ դասավանդել Տորոնտոյի ամենօրյա հայկական վարժարանում:
Մտադրված չէի լրագրողական ասպարեզ մտնելու: Կարելի է ասել՝ պատահականությամբ, կյանքի բերումով ստացվեց: Իսկ լրագրության հանդեպ սեր արթնացել էր դեռ Երկրորդական վարժարանում սովորելու տարիներին: Այնուհետև լրագրողական առաջին փորձս կատարեցի Կանադայի հայկական «Հորիզոն» շաբաթաթերթում և «Տորոնտոյահայ» ամսագրում:
Ապա մի խումբ երիտասարդներով 2011 թվականին ՀՅԴ Կանադայի երիտասարդական միության «Արծիվ» պաշտոնաթերթը վերահրատարակեցինք. 1991 թվականին բացված թերթի աշխատանքները տարբեր պատճառներով դադարեցված էին:
Հիմա տարվա կտրվածքով 20-24 գունավոր էջերից բաղկացած 4 համար ենք լույս ընծայում: Այնուհետև ՀՅԴ կենտրոնական վարչության կողմից այդ պաշտոնաթերթի խմբագիր նշանակվեցի, որի աշխատանքները մինչև օրս սիրահոժար կատարում եմ:
– Լրագրության ո՞ր ժանրն է Ձեզ հոգեհարազատ, ի՞նչպիսի հրապարակումներով եք հանդես գալիս:
-Սփյուռքում հրատարակվող թերթերն այսօր, ցավոք, այն վիճակում են գտնվում, որ լրագրողները ստիպված են ամենուր լինելու և տարատեսակ իրադարձություններ լուսաբանելու՝ համայնքային անցուդարձ, հայաստանյան կյանք և այլն:
Շատ եմ սիրում քաղաքական դաշտը, հատկապես՝ վերլուծական-քաղաքական լրագրությունը: Ամենօրյա ուշադրությունիցս չի վրիպում Հայաստանում և Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունները, թե ինչ է կատարվում սոցիալ-տնտեսական, մշակութային, կրթական և այլ բնագավառներում: Իհարկե, ակնդետ հետևում եմ նաև սահմանային իրավիճակին:
Կարծում եմ՝ Սփյուռքում ապրող հայորդիները կարոտ են հայկական լուրերը կարդալուն:
-Կա՞ն լրագրողներ, որոնք Ձեզ համար ոգեշնչման աղբյուր են հանդիսանում:
– Այս պահին կոնկրետ որևէ լրագրողի անուն չեմ կարող տալ: Դեռևս փոքրուց մեծ սեր եմ ունեցել ընթերցանության, բանաստեղծություններ գրելու նկատմամբ: Նույնիսկ հայկական վարժարանի տարեգրքում և թերթում են մանկական բանաստեղծություններս տպագրվել: Շատ եմ սիրում հատկապես վիպակներ կարդալ: Ինձ վրա մեծ ազդեցություն է գործել Վիլյամ Սարոյանը, նրա ստեղծագործությունների մեծ սիրահար եմ: Լույս է տեսել նաև իմ հեղինակած «Սարոյանը հայերենով՝ երկու պատմվածք» գիրքը, որը Վիլյամ Սարոյանի պատմվածքների թարգմանությունն է: Պետք է նշեմ, որ Սարոյանի առաջին գրական փորձերը «Armenian Weekly» շաբաթաթերթում են եղել: Եվ հիմա հպարտ եմ և ուրախ, որ աշխատում եմ այն թերթում, որտեղ ժամանակին Վիլյամ Սարոյանն իր գրական փորձերն է կատարել:
-Ռուբե՛ն, այժմ խոսենք Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի մասին: Ձեր առաջի՞ն մասնակցությունն էր:
-Այո, առաջին անգամ էի մասնակցում: Կարծում եմ՝ համաժողովի կարևոր ազդակն այն է, որ ծավալված քննարկումների ընթացքում կարողանում ենք վեր հանել հարցեր՝ դրանք հետագայում միասին կյանքի կոչելու համար:
Շատ կարևոր է նաև տարբեր երկրներից եկած խմբագիրների և լրագրողների հետ ծանոթությունների հաստատումը: Մինչ այդ միմյանց չճանաչելով՝ համացանցային շփումներով էինք սահմանափակվում, իսկ հիմա անձնապես հանդիպելու հնարավորություն ունենք:
Շատ կարևոր են այդ կապերի ստեղծումն ու պահպանումը ոչ միայն Հայաստան-Սփյուռք, այլև՝ Սփյուռք-Սփյուռքի կապերի ամրապնդման տեսանկյունից:
-Համաժողովի՝ «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» խորագիրն ի՞նչ խորհուրդ ունի Ձեզ համար:
-Հետևյալ կերպ կբացատրեմ խորագրի իմաստը: Այն ազգը, որը պետականություն ունի, այդ պետությունը, ինքնաբերաբար, իր կենտրոնն է դառնում: Եթե մենք Սփյուռքում Հայաստանը չդիտարկենք որպես մեր պետություն ու վերջին հանգրվան, ապա Սփյուռքի կյանքը կարճ և ժամանակավոր կլինի. ես միշտ կրկնում եմ այս միտքը: Սփյուռքը 70 տարի որպես հայապահպան և հայրենասիրություն սերմանող կենտրոն ապրեց, բայց երբ Հայաստանը անկախացավ, այդ դաշտը մի փոքր փոխվեց:
Հստակ է, որ Սփյուռքում գոյատևելու են այն համայնքները, որոնք Հայաստանի հետ ամենօրյա կապի մեջ են: Կանադայի «Հորիզոն» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Վահագն Կարակաշյանը համաժողովի իր ելույթի ընթացքում նույնպես անդրադարձավ այս գաղափարին: Սփյուռքում ձուլման վտանգը ամեն օր ենք զգում: Ամեն անգամ, երբ Հայաստան ենք գալիս, մենք լիցքավորվում ենք հայկական հողից ու ջրից և նորից մեր բնակության երկրներ վերադառնում:
Գովելի է, որ համաժողովը կազմակերպվեց նաև Արցախում, ինչը մեծ խորհուրդ ունի: Արցախում լինելը միշտ էլ տարբեր հայրենասիրական զգացողություններ է առաջացնում, որովհետև Արցախի ազատագրումը մեր նորագույն պատմության մեծ նվաճումն է: Քսանհինգ տարի է արդեն՝ Արցախը համայն հայության կիզակետն է դարձել: Ինձ վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել Արցախյան ազատամարտի պատմությունը, ինչը և փաստում է, որ Արցախի հողը հայ ժողովրդի համար մնում է Հայրենիք և հայկական տարածք: Անգամ քառօրյա պատերազմը մեզ ծնկի չբերեց:
Սփյուռքը երբեք չի մոռանում Արցախի մասին, մենք երկու պետություններն իրարից չենք տարբերում: Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը մեր մտքում մշտավառ է: Ահա սա է խորագրի խորհուրդն ինձ համար:

«Двадцать пять лет Арцах является эпицентром всего армянства»: Рубен Джанбазян
Участник организованного Министерством Диаспоры РА 20-24 октября 8-го общеармянского форума журналистов, проходившего под девизом «Армянская государственность – стержень единства», корреспондент еженедельника «Armenian Weekly» США, редактор официальной газеты «Арцив» Молодежного союза Канадского филиала АРФД Рубен Джанбазян считает участие в подобных форумах, посещение Армении наилучшим средством утоления тоски по Родине.
Молодой журналист впервые участвовал в столь масштабном профессиональном мероприятии в Армении, своим мнением и взглядами о котором поделился в интервью «Армяне сегодня».
– Рубен, выбор Вами стези журналистики имеет предысторию – почему выбрали эту специальность?
– По специальности я не журналист. Высшее образование получил на отделении истории и средневесточной политики университета в моем родном городе Торонто.
По окончании университета решил заняться педагогической деятельностью, и так и получилось: два года преподавал предмет Армянская история в ежедневной армянской гимназии Торонто.
Намерения выходить на журналистскую стезю не было. Можно сказать, это произошло случайно, по стечению обстоятельств. А любовь к журналистике пробудилась еще в годы учебы в гимназии второй ступени. Затем предпринял первые опыты журналистики в канадском армянском еженедельнике «Горизонт» и журнале «Армяне Торонто».
Затем группой молодых людей в 2011 году переиздали официальную газету «Арцив» Молодежного союза АРФД Канады.
Сейчас в годовом разрезе выпускаем 4 красочных цветных 20-24-страничных номера. Затем центральным правлением АРФД я был назначен редактором этой официальной газеты, обязанности которого по сей день охотно выполняю.
– Какой из жанров журналистики ближе всего Вам по духу, с какими публикациями выступаете?
– �?здающиеся в Диаспоре газеты сегодня, увы, находятся в таком положении, что журналисты вынуждены бывать всюду и освещать разнообразные события – общинные мероприятия, жизнь в Армении и др.
Очень люблю политическую тематику, особенно аналитическую политическую журналистику. �?з повседневного внимания не выпадают события в Армении и Арцахе, что происходит в социально-экономической, образовательной, культурной и других областях. Конечно, внимательно слежу и за ситуацией на границе.
Думаю, армяне, живущие в Диаспоре, нуждаются в информации об Армении.
– Есть журналисты, которые служат для Вас источником вдохновения?
– В данный момент имя какого-либо журналиста не могу назвать. Еще с детства питал большую любовь к чтению, любил сочинять стихи. Мои детские стихи даже публиковались в ежегоднике и газете армянской гимназии. Большое влияние оказал на меня Вильям Сароян – я большой поклонник его творчества. Вышла в свет написанная мною книга «Сароян на армянском: два рассказа» – перевод рассказов Вильяма Сарояна. Должен отметить, что первые литературные опыты Сарояна были в еженедельнике «Armenian Weekly». Я теперь горжусь и радуюсь, что работаю в газете, где в свое время публиковались первые литературные опыты Сарояна.
– Рубен, поговорим теперь о 8-м общеармянском форуме журналистов. Это было Ваше первое участие?
– Да, впервые участвовал. Думаю, важным мессиджем форума было то, что в ходе развернувшихся обсуждений нам удалось поднять вопросы с тем, чтобы впоследствии претворить их в жизнь.
Очень важно также знакомство с редакторами и журналистами, приехавшими из разных стран. Не будучи прежде знакомы, мы ограничивались общением в �?нтернете, теперь же имеем возможность встречаться лично. Очено важным считаю создание и сохранение этих связей в аспекте укрепления связей не только Армения-Диаспора, но и Диаспора-Диаспора.
– Какой смысл вкладываете Вы в девиз форума «Армянская государственность – стержень единства»?
– Смысл девиза я бы объяснил следующим образом: нация, имеющая государственность, это государство автоматически становится ее центром. Если мы в Диаспоре не будем рассматривать Армению как наше государство и последнее пристанище, то жизнь Диаспоры станет короткой и временной: я всегда повторяю эту мысль. Диаспора 70 лет прожила как центр сохранения армянства и прививающий патриотизм, но когда Армения обрела независимость, это поле несколько изменилось.
Однозначно, что в Диаспоре жизнеспособны общины, находящиеся в каждодневной связи с Арменией. Главный редактор канадского еженедельника «Горизонт» Ваагн Карагашян в завершение своего выступления также коснулся этой идеи.
Угрозу ассимиляции мы в Диаспоре испытываем каждодневно. Каждый раз, приезжая в Армению, мы получаем заряд от армянской земли и воды, и возвращаемся в страны проживания.
Похвально, что форум проходил также в Арцахе, что имеет огромное значение. Посещение Арцаха всегда вызывает различные патриотические чувства – ведь освобождение Арцаха величайшее достижение нашей новейшей истории. Уже двадцать пять лет Арцах является эпицентром всего армянства. Очень сильно повлияла на меня история освобождения Арцаха, которая констатирует: земля Арцаха остается для армянства Родиной и армянской территорией. Нас не поставила на колени даже апрельская четырехдневная война.
Диаспора никогда не забывает об Арцахе, мы не дифференцируем два наших государства. Триединство Армения-Арцах-Диаспора всегда в центре нашего внимания. Таков в моем восприятии смысл девиза форума.