«Արարատը հայի աչքերով» լուսանկարչական շրջիկ ցուցահանդեսը հյուրընկալվեց Շուշիում
Սեպտեմբերի 21-ին Շուշիի արվեստի կենտրոնում «Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ եւ «Շուշիի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի տնօրինության աջակցությամբ բացվեց ՀՀ Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին նվիրված «Արարատը հայի աչքերով» լուսանկարչական շրջիկ ցուցահանդեսը, որի առաջին ցուցադրությունը կայացել էր հունիսին Երեւանում՝ Թեքեյան Կենտրոնում, ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համատեղ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են «Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամից:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Բրազիլիայից եւ ԱՄՆ-ից ազգությամբ հայ լուսանկարիչների 32 աշխատանքներ, որոնք ներկայացնում են հայ ազգի խորհրդանիշ Արարատ լեռը արվեստագետների ամենատարբեր ընկալումներով եւ յուրովի բացահայտում լեռան հմայքը: Հեղինակների շարքում են հայտնի լուսանկարիչներ Անդրանիկ Քոչարը, Սամվել Սեւադա Գրիգորյանը, Արմեն Ենգոյանը, Պողոս Պողոսյանը, Նունե Քարամյանը, Թեդ Անդրեասյանը, Լեւոն Արսենյանցը եւ այլոք:
Ցուցահանդեսը, որին ներկա էին արվեստագետներ, արվեստասերներ, այդ թվում նաեւ դպրոցականներ Բերձորից, մեկնարկեց «Շուշիի թանգարաններ»-ի տնօրեն, արվեստաբան Լուսինե Գալստյանի ողջույնի խոսքով: Շնորհավորելով ներկաներին Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ, տիկ. Գալստյանը ներկայացրեց մասնակից-հեղինակներին եւ ուրախությամբ նշեց, որ խորհրդանշական թեմայով այս ցուցահանդեսը նպաստում է լուսանկարչական արվեստի զարգացմանն ու տարածմանը, էլ ավելի ճանաչելի դարձնելով ժամանակակից արվեստագետներին:
Հայ քանդակագործ Յուրի Հովհաննիսյանի խոսքով Անկախության 25-ամյակի դիտապատկերի վրա ցուցահանդեսի բացումը խորհրդանշական է, քանզի Արարատը նույնացվում է հայի անկախության հետ. այն աստվածային, առեղծվածային էություն ունի եւ գաղտնազերծման կարիք ունի։ Լեռը հայ ժողովրդի գոյության խորհրդանիշն է:
«Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամի համար սա առանձնահատուկ ձեռնարկ է, քանզի այն իրականացվում է մեզ համար շատ նվիրական օր՝ ՀՀ Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին, եւ հատկապես Արցախում՝ նրա մշակութային մայրաքաղաք Շուշիում: Ինչպես ժամանակին Արցախը եղել է հայության իղձերից մեկը, որն այսօր արդեն իրականացված է, այնպես էլ Արարատը իղձ է, որը հուսանք մի օր իրականություն կդառնա», նշեց հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Ծուլիկյանը: Շնորհավորելով ազային տոնի առթիվ, տնօրենը նաեւ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարարությանը, ԼՂՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությանը, «Շուշիի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ին ցուցահանդեսի իրականցմանը մեծապես օժանդակելու համար: Նա հույս հայտնեց որ «Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամի համագործակցությունը այս կառույցների հետ կլինի շարունակական եւ կյանքի կկոչի մշակութային արժեք ունեցող այլ ձեռնարկներ:
«Արարատը հայի աչքերով» ցուցահանդեսը Շուշիի արվեստի կենտրոնում բաց կլինի մինչեւ ս.թ. հոկտեմբերի 10-ը եւ այնուհետեւ կներկայացվի Գյումրիում:

Передвижная фотовыставка «Арарат глазами армян» побывала в Шуши
По инициативе фонда «Центр Текеян» и при содействии дирекции ГНКО «Музей Шуши» в центре искусств Шуши 21 сентября открылась передвижная фотовыставка «Арарат глазами армян», посвященная 25-летию провозглашения независимости РА, первая демонстрация которой состоялась в июне в Ереване, в центре «Текеян», в сотрудничестве с Министерством культуры РА. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из фонда «Центр Текеян».
На выставке демонстрируются 32 работы фотографов армянской национальности из Армении, России, Франции, Бразилии и США, представляющие символ армянской нации гору Арарат в самом различном восприятии деятелей искусства и своеобразно выявляют очарование горы. Среди авторов – известные фотохудожники Андраник Кочар, Самвел Севада Григорян, Армен Енгоян, Погос Погосян, Нуне Карамян, Тед Андреасян, Левон Арсенянц и другие.
Церемония открытия выставки, на которой присутствовали деятели и любители искусства, в том числе школьники из Бердзора, открылась приветственной речью директора «Музеи Шуши», искусствоведа Лусине Галстян. Поздравив присутствующих с праздником Независимости Армении, госпожа Галстян представила авторов-участников и с радостью отметила, что своей символической тематикой эта выставка содействует развитию и распространению фотографического искусства, принося еще большую известность современным деятелям искусства.
По словам армянского скульптора Юрия Ованнисяна, открытие выставки в панораме 25-летия Независимости символично, поскольку Арарат отождествляется с независимостью армянина – он обладает Божественной, легендарной, мифической сущностью и нуждается в расшифровке. Гора является символом существования армянского народа.
Для фонда «Центр Текеян» это особая инициатива, поскольку осуществляется в знаменательные дни празднования 25-летия провозглашения Независимости РА, и особенно в Арцахе – его культурной столице Шуши. Как в свое время Арцах был одной из заветных мечтаний армянства, сегодня уже ставший реальностью, так и Арарат – мечта, которая, надеемся, однажды станет реальностью», – отметил директор фонда Армен Цуликян. Поздравив с национальным праздником, он также выразил благодарность Министерству культура РА, Министерству культуры и по вопросам молодежи НКР, ГНКО «Музеи Шуши» за большую помощь в организации выставки. Он выразил надежду, что сотрудничество фонда «Центр Текеян» с этими структурами будет продолжительным и претворит в жизнь другие инициативы, обладающие культурной ценностью.
Выставка «Арарат глазами армян» в Центре искусств Шуши будет функционировать до 10 октября, после чего будет представлена в Гюмри.