ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ասոցիացիայի (ՃՃՀԱ) ներկայացուցչությունների 3-րդ հանդիպումը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/ճարտարապետ.jpg)
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում, նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանի մասնակցությամբ, տեղի ունեցավ Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության 3-րդ հանդիպումը, որը վարում էր ընկերակցության համանախագահ Գոհար Թութունջյանը: Հեռակապի միջոցով հանդիպմանը մասնակցում էին ընկերակցության Եգիպտոսի, Քաթարի, Թուրքիայի մասնաճյուղերի պատասխանատուները:
Հանդիպման օրակարգում էր Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության և Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը, հանդիպմանը մասնակից մասնաճյուղերի համակարգողների տեղեկատվությունը՝ իրականացված աշխատանքների մասին, ՃՃՀ ընկերակցության նոր լոգոտիպի ներկայացումը և ընթացիկ այլ հարցեր:
Նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ շնորհավորեց ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ և ներկայացրեց 25 տարիների կարևոր ձեռքբերումները: Նա նաև գոհունակություն հայտնեց Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության գործունեության վերաբերյալ, որը 12 երկրներում ունի իր մասնաճյուղերը և ընդգրկուն աշխատանք է տանում սփյուռքահայ ճարտարապետների ներուժը ի նպաստ Հայրենիքի զարգացմանն օգտագործելուն: Հրանուշ Հակոբյանը ջերմորեն ողջունեց Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի ռեկտորի տեղակալ, անվանի շախմատիստ Ռաֆայել Վահանյանին, որի ղեկավարած ուսումնական հաստատության հետ ընկերակցությունն իրականացնելու է համատեղ աշխատանքներ:
Շնորհակալություն հայտնելով Հրանուշ Հակոբյանին հյուրընկալության և իրենց աշխատանքներին աջակցելու համար՝ Գոհար Թութունջյանը ներկայացրեց Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության և Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի միջև ստորագրվող համաձայնության հուշագիրը, որի նպատակն է Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում մասնագիտական ներուժի համախմբումը և դրա արդյունավետ օգտագործումը, մասնագիտական կադրերի պատրաստումը, փորձի, տեղեկատվության փոխանակումը, համատեղ հետազոտական, քարոզչական և այլ կարևոր աշխատանքների իրականացումը:
Հուշագրի ստորագրումից հետո իրենց կատարած աշխատանքները ներկայացրեց ՃՃՀԱ գործադիր տնօրեն Արփինե Դանիելյանը՝ տեղեկացնելով, որ արդեն իսկ ստեղծվել է բավականին հարուստ տեղեկատվական բազա, որը աստիճանաբար ընդլայնվում է մասնաճյուղերի կողմից: Նա նաև տեղեկացրեց, որ առաջիկայում համագործակցության ծրագրեր կիրականցվեն Երևանի ֆրանս-հայկական ինժեներական ինստիտուտի հետ:
Այնուհետև, հեռակապի միջոցով իրենց կատարած աշխատանքների մասին պատմեցին Եգիպտոսի մասնաճյուղի համակարգող Նաիրի Համբիկյանը, Թուրքիայի մասնաճյուղի համակարգող Ժան Գավրիլոֆը, ՃՃՀԱ համանախագահ Վահե Թութունջյանը (Քաթար), ովքեր չափազանց արժեքավոր աշխատանքներ են կատարում իրենց ապրած երկրներում հայկական ճարտարապետական կոթողների և մշակութային ժառանգության այլ նմուշների հավաքագրման և ցուցակագրման հարցում:
Հանդիպման ավարտին ներկայացվեց գեղանկարիչ Գաբրիել Մանուկյանի (Գաբո) էսքիզով պատրաստված Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը խորհրդանշող լոգոտիպը, որի մեծածավալ օրինակները նվիրվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը և Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանին:

В Министерстве Диаспоры РА состоялась 3-я встреча представительств Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров
В Министерстве Диаспоры РА при участии исполняющей обязанности министра Грануш Акопян 23 сентября состоялась 3-я встреча представительств Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров, которую вела сопредседатель ассоциации Гоар Тутунджян. Посредством �?нтернета в ней участвовали ответственные работники филиалов Ассоциации в Египте, Катаре, Турции.
В повестке встречи были подписание меморандума сотрудничества между Общеармянской ассоциацией архитекторов и инженеров и Шушинским технологическим университетом, информация координаторов филиалов, участвующих во встрече о проделанной работе, представление нового логотипа Ассоциации и другие текущие вопросы.
�?сполняющая обязанности министра Грануш Акопян, приветствовав участников встречи, поздравила с 25-летием независимости РА и представила важнейшие достижения 25 лет. Она также выразила удовлетворение деятельностью Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров, имеющей свои филиалы в 12 странах и проводит широкомасштабную работу по привлечению потенциала армянских архитекторов Диаспоры на благо развития Родины. Грануш Акопян горячо приветствовала заместителя ректора Шушинского технологического университета, известного шахматиста Рафаеля Ваганяна, с руководимым которым учебным заведением Ассоциация будет осуществлять совместную работу.
Выразив благодарность Грануш Акопян за прием и содействие их работе, Гоар Тутунджян представила меморандум, подлежащий подписанию между Общеармянской ассоциацией архитекторов и инженеров и Шушинским технологическим университетом, цель которой – сплочение профессионального потенциала в Армении, Арцахе и Диаспоре и его эффективное задействование, подготовка профессиональных кадров, обмен опытом и информацией, совместное проведение исследовательских , агитационных и иных важных работ.
После подписания меморандума выполненную им работу представила исполнительный директор Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров Арпине Даниелян, сообщив, что уже создана достаточно богатая информационная база, которая постепенно расширяется филиалами. Она также сообщила, что в ближайшее время программы сотрудничества будут реализованы с Ереванским франко-армянским инженерным институтом.
Затем о проделанной работе рассказали координатор Египетского филиала Наири Амбикян, координатор Турецкого филиала Жан Гаврилоф, сопредседатель Ассоциации Ваге Тутунджян (Катар), которые осуществляют чрезвычайно ценную работу по сбору и переписи армянской архитектурных памятников и других образцов культурного наследия в странах своего проживания.
В завершение встречи был представлен логотип, символизирующий триединство Армения-Арцах-Диаспора, изготовленный по эскизу художника Габриела Манукяна (Габо). Крупномасштабные образцы логотипа были преподнесены Министерству Диаспоры РА и Шушинскому технологическому университету.