Մտորումներ` Հայաստանի անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ. ԱՀԱԸ
Սեպտեմբերի 21-ին մենք նշում ենք մեր հայրենիքի անկախության 25-ամյակը: Մենք ուրախ և հպարտ ենք մեր հայրենիքով: Այն աշխարհով մեկ սփռված բոլոր հայերի հպարտությունն է, հայ ժողովրդի դարերի ցանկությունը, աղոթքն ու երազանքը:
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության Հայաստանի մասնաճյուղի աշխատակիցների և կամավորների անունից շնորհավորում եմ բոլորիս՝ մեր անկախության կապակցությամբ: Շնորհավորանքներին զուգահեռ՝ հրավիրում եմ մտածել մեր երկրի անկախության ընթացքի մասին:
«Դե յուրե» անկախությունը տեղի է ունենում, երբ մի ժողովուրդ հռչակում է իր անկախությունը և իր տարածքի վրա իշխանություն է ձեռք բերում:
Սակայն «դե ֆակտո» անկախությունը ձեռք է բերվում աստիճանաբար, տասնյակ տարիների ընթացքում, երբ պետությունը հզորանում է տնտեսական, ռազմավարական և քաղաքական ոլորտներում՝ աստիճանաբար դուրս գալով այլ պետությունների ազդեցությունից:
Սա նման է անհատի անկախությանը: Անչափահաս երեխան կախված է իր ծնողներից՝ թե «դե յուրե», և թե «դե ֆակտո»: Երբ երեխան չափահաս է դառնում, օրենքի տեսանկյունից անկախ է: Սակայն «դե ֆակտո»տեսանկյունից` նա իր անկախությունը աստիճանաբար է ձեռք բերում, տարիների ընթացքում, երբ ուսում է ստանում, աշխատանքով եկամուտ ապահովում և ամենակարևորը՝ իր ազնվությամբ, հասունությամբ և իմաստությամբ ծնողների ու շրջապատի վստահությանն ու հարգանքին է արժանանում:
Հայաստանի մեր ներկայիս պետությունը 25 տարեկան է: Սա շատ կարճ ժամանակ է պատմության տեսանկյունից: Նորակազմ մեր պետությունը շատ առաջընթաց և աճ է արձանագրել անցած 25 տարիների ընթացքում, որի համար մենք Աստծուն փառք ենք տալիս:
Միաժամանակ գիտակցում ենք, որ մեր առջև դեռ երկար ճանապարհ կա՝ որպես երկիր զարգանալու, հասունանալու և կայանալու համար: Որպես երկիր և պետություն զարգանալու և կայանալու պարտականությունը յուրաքանչյուր քաղաքացու ուսերի վրա է: Պետությունը ժողովուրդն է:
Երկիրը զարգանում է և բարգավաճում, երբ յուրաքանչյուր բնակիչ՝ լինի հասարակ քաղաքացի, թե բարձր պաշտոնյա, կատարում է իր քաղաքացիական պարտականությունները և ղեկավարվում է սիրո, ազնվության և արդարության քրիստոնեական սկզբունքներով:
Մեր «դե ֆակտո» անկախությունը մեր ուժեղ և կայացած լինելու մեջ է:
Իմ շնորհավորական խոսքերին կցանկանամ ավելացնել հետևյալ մաղթանքը. թող Աստված օրհնի մեր հայրենիքը, որ այն շարունակի զարգանալ և ուժեղանալ՝ դրանով է՛լ ավելի ամրապնդելով իր անկախությունը:

Размышления по поводу 25-летия независимости Армении: АЕАА
Двадцать первого сентября мы отмечаем 25-летие независимости нашей Родины. Мы радуемся и гордимся нашей Родиной. Она – гордость всех армян, разбросанных по всему миру, вековечная мечта, молитва и желание армянского народа.
От имени сотрудников и волонтеров отделения Армянской Евангелистской ассоциации Америки в Армении поздравляю всех нас с годовщиной нашей независимости. Наряду с поздравлениями, призываю подумать о ходе независимости нашей страны.
«Де юре» независимость имеется, когда народ провозглашает свою независимость и обретает власть на своей территории.
Однако «де факто» независимость обретается постепенно, на протяжении десятков лет, когда государство обретает мощь в экономической, стратегической и политической сферах, постепенно уходя от влияния других государств.
Это похоже на независимость личности. Несовершеннолетний ребенок зависит от своих родителей как «де юре» так и «де факто». Когда ребенок достигает совершеннолетия, с точки зрения закона он независим. Однако с точки зрения «де факто» он обретает свою независимость постепенно, в течение лет, когда получает образование, работой обеспечивает доход, и самое главное, своей честностью, зрелостью и мудростью пользуется доверием и уважением родителей и окружающих.
Нашему нынешнему Армянскому государству исполнилось 25 лет. Это очень короткий срок с точки зрения истории. Наше новообразованное государство зарегистрировало прогресс и рост в течение минувших 25 лет, за что возносим хвалу Богу.
В то же время сознаем, что нам предстоит еще длинный путь, чтобы развиться, созреть и состояться как страна. Обязанность развиваться и состояться как страна возложена на каждого гражданина. Государство – это народ. Страна развивается и процветает, когда каждый житель, рядовой гражданин или высокопоставленный чиновник выполняет свой гражданский долг и руководствуется христианскими принципами любви, честности и справедливости.
Наша «де факто» независимость состоит в том, чтобы мы были сильными и состоявшимися. К словам поздравления хочу присоединить следующее пожелание: пусть Бог благословит нашу Родину, чтобы она продолжала развиваться и усиливаться, тем самым еще более укрепляя свою независимость.