Մտորումներ` Հայաստանի անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ. ԱՀԱԸ
Սեպտեմբերի 21-ին մենք նշում ենք մեր հայրենիքի անկախության 25-ամյակը: Մենք ուրախ և հպարտ ենք մեր հայրենիքով: Այն աշխարհով մեկ սփռված բոլոր հայերի հպարտությունն է, հայ ժողովրդի դարերի ցանկությունը, աղոթքն ու երազանքը:
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության Հայաստանի մասնաճյուղի աշխատակիցների և կամավորների անունից շնորհավորում եմ բոլորիս՝ մեր անկախության կապակցությամբ: Շնորհավորանքներին զուգահեռ՝ հրավիրում եմ մտածել մեր երկրի անկախության ընթացքի մասին:
«Դե յուրե» անկախությունը տեղի է ունենում, երբ մի ժողովուրդ հռչակում է իր անկախությունը և իր տարածքի վրա իշխանություն է ձեռք բերում:
Սակայն «դե ֆակտո» անկախությունը ձեռք է բերվում աստիճանաբար, տասնյակ տարիների ընթացքում, երբ պետությունը հզորանում է տնտեսական, ռազմավարական և քաղաքական ոլորտներում՝ աստիճանաբար դուրս գալով այլ պետությունների ազդեցությունից:
Սա նման է անհատի անկախությանը: Անչափահաս երեխան կախված է իր ծնողներից՝ թե «դե յուրե», և թե «դե ֆակտո»: Երբ երեխան չափահաս է դառնում, օրենքի տեսանկյունից անկախ է: Սակայն «դե ֆակտո»տեսանկյունից` նա իր անկախությունը աստիճանաբար է ձեռք բերում, տարիների ընթացքում, երբ ուսում է ստանում, աշխատանքով եկամուտ ապահովում և ամենակարևորը՝ իր ազնվությամբ, հասունությամբ և իմաստությամբ ծնողների ու շրջապատի վստահությանն ու հարգանքին է արժանանում:
Հայաստանի մեր ներկայիս պետությունը 25 տարեկան է: Սա շատ կարճ ժամանակ է պատմության տեսանկյունից: Նորակազմ մեր պետությունը շատ առաջընթաց և աճ է արձանագրել անցած 25 տարիների ընթացքում, որի համար մենք Աստծուն փառք ենք տալիս:
Միաժամանակ գիտակցում ենք, որ մեր առջև դեռ երկար ճանապարհ կա՝ որպես երկիր զարգանալու, հասունանալու և կայանալու համար: Որպես երկիր և պետություն զարգանալու և կայանալու պարտականությունը յուրաքանչյուր քաղաքացու ուսերի վրա է: Պետությունը ժողովուրդն է:
Երկիրը զարգանում է և բարգավաճում, երբ յուրաքանչյուր բնակիչ՝ լինի հասարակ քաղաքացի, թե բարձր պաշտոնյա, կատարում է իր քաղաքացիական պարտականությունները և ղեկավարվում է սիրո, ազնվության և արդարության քրիստոնեական սկզբունքներով:
Մեր «դե ֆակտո» անկախությունը մեր ուժեղ և կայացած լինելու մեջ է:
Իմ շնորհավորական խոսքերին կցանկանամ ավելացնել հետևյալ մաղթանքը. թող Աստված օրհնի մեր հայրենիքը, որ այն շարունակի զարգանալ և ուժեղանալ՝ դրանով է՛լ ավելի ամրապնդելով իր անկախությունը:

Armenian Missionary Association of America: Thoughts about the 25th anniversary of Armenia’s Independence
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/HaroutNercessian-1-1.jpg)
On September 21, we are celebrating the 25th anniversary of independence of our homeland. We are happy for and proud of our homeland. It is the pride of all Armenians scattered across the globe, the centuries-old desire, prayer and dream of the Armenian nation.
On behalf of the employees and volunteers of the Armenia Chapter of the Armenian Missionary Association of America, I congratulate us all on the anniversary of our independence. Alongside that, I would like for us to consider the future of our country’s independence.
De jure independence is when a nation declares its independence and gains power within the territory of its country.
However, de facto independence is gained step-by-step and throughout decades as a state becomes strong in economic, political and strategic sectors and takes steps to be out of the influence of other states.
This is like the independence of an individual. A minor is dependent on his parents, be it de jure or de facto. When a child becomes an adult, he is independent from the legal perspective. However, de facto, he gains independence step-by-step, studying, ensuring his income and, most importantly, receiving the respect and confidence from his parents and the people around him due to his sincerity, maturity and wisdom.
Modern-day Armenia is 25 years old. This is a very short time from the historical perspective. Our newly established state has made great progress over the past 25 years, for which we thank God.
At the same time, we are aware that we still have a long way to go to grow, become mature and become established as a country. It is the duty of each and every citizen to help Armenia grow and develop as a state and as a country. The people are the state.
A country grows and prospers when every resident, be it an average citizen or high-ranking official, performs his civil duties and is guided by the Christian principles of love, sincerity and justice.
Our de facto independence lies in our strength and development.
In closing, I would like to add the following: May God bless our homeland so that it continues to grow and develop and reinforce its independence!