«Դրսում մենք պետք է կարողանանք ստեղծել ու հզորացնել հայկական լոբբին». Սերգեյ Սայադով
«Հայկական աշխարհը համացանցում» երկօրյա գիտաժողովի մասնակից, Ռուսաստանի «Դոնի Նախիջևան հայկական համայնք» կազմակերպության գործադիր տնօրեն, «Հայազգ» հիմնադրամի համացանցային հանրագիտարանի ղեկավար, պատմաբան Սերգեյ Սայադովի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Պարո՛ն Սայադով, համացանցային ոլորտին նվիրված այս համաժողովն ի՞նչ է տալիս մասնակիցներին:
-Ես շատ եմ կարևորում այս գիտաժողովը, որովհետև մենք համացանցային ոլորտում շատ մեծ խնդիրներ ունենք՝ կապված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հետ: Գիտաժողովը հնարավորություն է ընձեռում փորձագիտական վերլուծություններ անել, գնահատականներ տալ համացանցային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը աշխարհի տարբեր երկրներում: Մենք սփռված ժողովուրդ ենք, հայերի մեծ մասն ապրում է Հայաստանի սահմաններից դուրս, ուստի մեզ համար շատ կարևոր է հեռահաղորդակցման, կապի միջոցների դերը շփումների, համագործակցության առումով, տվյալների շտեմարանի և տեղեկատվական բոլոր նախագծերի խորացումն ու զարգացումը:
-Ձեր կարծիքով համացանցը ո՞ր ոլորտում պետք է առավել զարգացում ապրի, որտե՞ղ ենք թերանում:
-Գիտաժողովում խոսվեց այն մասին, որ մենք շատ լրջորեն ետ ենք մնում ներկայիս քաղաքական իրադարձություններին արձագանքելու հարցերում. այդ առումով գիտաժողովի բոլոր մասնակիցները համակարծիք էին: Կամ չենք արձագանքում կամ էլ՝ շատ ուշ ենք արձագանքում՝ ունենալով լավ մասնագետներ: Գործողությունների անհամաձայնությամբ պայմանավորված՝ մենք դանդաղ, ուշ ենք արձագանքում և ժամանակավրեպ է դառնում մեր աշխատանքը: Մենք ոչ միայն պետք է արձագանքենք, այլև՝ առաջ անցնենք, հզորացնենք, առաջարկենք մեր տեսակետները, ներառենք արտերկրի փորձագետների, այդ հարցերով լավագույն մասնագետների կարծիքները: Ես Ռուսաստանում ունեցած իմ զեկույցում ասել եմ, ընդգծել եմ, որ ասենք՝ Արցախի և Ադրբեջանի հետ կապված նորությունների 50%-ից 48%-ը ադրբեջանական կեղծ նորություններ են, և դա շատ է ազդում ռուս ընթերցողի վրա, տպավորվում նրանց պատկերացներում: Չմոռանանք, որ Ռուսաստանում գրեթե 3 միլիոն հայություն է ապրում, և դա ասում է այն մասին, որ մենք պարտություն ենք կրում այնտեղ, որտեղ պետք է կարողանայինք բացառապես հաղթել:
-Շարունակու՞մ եք Ձեր գիտական աշխատանքը թե՞ այս ոլորտում ծավալած գործունեությունը, հասարակական աշխատանքը խանգարում է:
-Ես հասցնում եմ կատարել ինձ վստահված բոլոր աշխատանքները և շարունակում եմ նաև գիտական աշխատանքս. հաջորդ տարի պատրաստվում եմ Երևանի պետական համալսարանում պաշտպանել դոկտորականս՝ պատմության գծով:
–Պարո՛ն Սայադով, որքանո՞վ է հայկական համացանցային դաշտը պաշտպանված արտաքին աշխարհից, հարձակումներից:
-Կա անվտանգության երկու տեսակ՝ հոգեբանական անվտանգություն և ֆիզիկական: Այն ազգի համար, որի մեծ մասն ապրում է օտարության մեջ, շատ կարևոր է հոգեբանական անվտանգությունը, այն է՝ պահպանել ինքնությունը, կապը Հայրենիքի հետ , սակայն պակաս կարևոր չէ ֆիզիկական անվտանգությունը. հիշենք ապրիլյան դեպքերը: Անհրաժեշտ է թե պետական,՛թե՛ դիվանագիտական մակարդակով այնպիսի քաղաքականություն վարենք, որն առաջին հերթին համընկնի մեր՝ հայ ժողովրդի շահերին: Քաղաքականության մեջ շատ կարևոր է ուժի գործոնը. մենք չունենք այդպիսի գործոն, սակայն ունենք լոբբի, այսպես կոչված՝ հինգերորդ իշխանություն, ճակատ, որը ձևավորված չէ: Հայկական լոբբի կա միայն Ամերիկայում, որը երբեմն զիջում է ուրիշներին, իսկ Ռուսաստանում մենք չկարողացանք ձևավորել հայկական լոբբի, այն չի ձևավորվել նաև ուրիշ երկրներում…
-Ո՞րն է դրա պատճառը…
-Գուցե պարադոքս թվա իմ ասածը, սակայն մենք կարիք ունենք քարոզչության նախարարության, վարչության (անվանումն, իհարկե, պայմանական է). ինչ-որ ձևաչափով պետք է ունենանք այդպիսի կառույց՝ թեկուզ՝ ինստիտուտ անվանմամբ: Հայաստանում պետք է տարվի այդ քարոզչությունը, իսկ առաջին հերթին պետք է ամենայն մանրամասնությամբ ծանոթ լինեն, թե ինչ է կատարվում դրսում, և այդ ամենը պետք է արտացոլվի համացանցում: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2015թ. ապրիլի 24-ին մենք Դոնի Ռոստովում նախադեպը չունեցող շատ մեծ միջոցառում կազմակերպեցինք, որին մոտ 15 հազար մարդ էր ներկա. մենք կարողացանք Դոնի Ռոստովում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի բացմանը հրավիրել տեղի իշխանական բոլոր թևերին, Դոնի Ռոստովի մարզի խորհրդարանը 1 րոպե լռությամբ հարգեց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, անգամ ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչները ծաղկեպսակ խոնարհեցին այդ հուշարձանի մոտ. այդ ամենը գաղափարական ճիշտ և նպատակասլաց աշխատանքի արդյունք էր. ո՞վ իմացավ այդ մասին…Այսինքն՝ քարոզչական աշխատանքը շատ կարևոր է: 10 տարի ես սիրով զբաղված եմ «Հայ ազգ» նախագծով, կարծում եմ՝ այն գործիք է, միջոց է, որը ես առաջարկում եմ ակտիվորեն օգտագործել ու դրա համար ոչինչ չեմ ակնկալում. ես ոչինչ չեմ խնդրում, ես առաջարկում եմ: Այսքա՛նը: Սպասե՛նք հաջորդ գիտաժողովին:
-Շնորհակալությու՛ն, պարոն Սայադով: Հաջողություն եմ մաղթում Ձեր ծավալած բազմաբովանդակ ու հայրենանվեր գործունեությանն ու նորանոր նվաճումներ մաղթում գիտության բնագավառում:

«Мы должны суметь создать и усилить за рубежом армянское лобби»: Сергей Саядов
С участником двухдневного симпозиума «Армянский мир в �?нтернете», исполнительным директором Российской организации «Армянская община Нахичевана на Дону», руководителем �?нтернет-энциклопедии фонда «Айазг», историком  Сергеем Саядовым побеседовал корреспондент «Армяне сегодня».
– Господин Саядов, что дает участникам этот симпозиум, посвященный сфере �?нтернета?
– Я придаю очень большое значение этому симпозиуму, потому что у нас есть очень большие проблемы с �?нтернетом, связанные с информационными технологиями. Симпозиум предоставил возможность осуществлять экспертный анализ, дать оценки развитию �?нтернет информационных технологий в разных странах  мира. Мы народ, разбросанный по всему миру, большая часть армян живет за пределами Армении, так что для нас очень важна роль телекоммуникаций, средств связи в плане сотрудничества, общения, углубления и развития базы данных, всех  информационных проектов.
– В какой сфере, по Вашему мнению, �?нтернет должен пережить наибольшее развитие, в чем мы отстаем?
– На симпозиуме зашла речь о том, что мы очень серьезно отстаем в вопросах реакции на современные политические проблемы: в этом плане все участники симпозиума были едины во мнении. Либо не реагируем, либо реагируем поздно, имея хороших специалистов. В силу несогласованности действий мы медленно, поздно реагируем, и наша работа становится запоздалой. Мы не только должны реагировать, но и опережать, предлагать свои точки зрения, задействовать мнения иностранных экспертов, лучших специалистов по этим вопросам. В России в своем докладе я сказал, что 48-50 процентов новостей, связанных с Арцахом и Азербайджаном, являются азербайцджанской фальшивкой, и это очень влияет на русского читателя, запечатляется в его воображении. Не будем забывать, что в России проживает около 3 миллионов армян, и это свидетельствует о том, что мы там терпим поражение, тогда как могли бы исключительно побеждать.
– Вы продолжаете свою научную деятельность, или работа в этой сфере, общественные дела мешают?
– Я успеваю выполнять все доверенные мне работы и продолжаю также научную деятельность, в будущем году собираюсь защитить в Ереванском государственном университете докторскую диссертацию по истории.
– Господин Саядов, насколько защищено армянское �?нтернет-пространство от внешнего мира, атак?
– Существует два типа безопасности – психологическая и физическая. Для нации, большая часть которой проживает на чужбине, очень важна психологическая безопасность – сохранение идентичности, связь с Родиной, однако не менее важна и физическая безопасность: вспомним апрельские события. Необходима такая политика как на государственном, так и дипломатическом уровне, которая прежде всего совпадает с интересами армянского народа. В политике крайне важен фактор силы: у нас нет подобного фактора, однако есть лобби, так называемая пятая власть, фронт, который не сформирован. Армянское лобби имеется только в Америке, которое порой уступает другим, а в России мы не сумели сформировать армянское лобби, оно не сформировано и в других странах…
– В чем причина этого?..
– Возможно, мысль моя покажется парадоксальной, но мы нуждаемся в министерстве, управлении пропаганды (название, конечно, условно),  в каком-то формате должны иметь подобную структуру, хот бы именуемую институт. В Армении должна вестись эта пропаганда, а в первую очередь мы должны во всех подробностях знать, что происходит за рубежом, и все это должно отражаться в �?нтернете. В связи со 100-летием Геноцида армян 24 апреля 2015 года мы в Ростове на Дону организовали крупное, беспрецедентное мероприятие, на котором присутствовали около 15 тысяч человек: мы сумели пригласить на открытие в Ростове на Дону памятника, посвященного жертвам Геноцида армян, все ветви местных властей, парламент области минутой молчания почтил память жертв Геноцида армян, даже представители азербайджанской общины возложили венок к памятнику. Все это стало результатом  верной и целенаправленной идеологической работы, но кто об этом узнал?.. То есть пропагандистская работа очень важна. 10 лет я охотно занимаюсь проектом «Айазг», полагаю, это инструмент, средство, которое предлагаю активно использовать и ничего не ожидаю взамен, ничего не прошу – я предлагаю. Вот и все. Дождемся следующего симпозиума.
– Спасибо, господин Саядов. Желаю успехов в Вашей разнообразной и патриотичной деятельности, а также новых достижений в области науки.