«Հետայսու ամերիկյան օրացույցում ապրիլի 24-ը հիշատակի օր է նշվելու».Գլենդելի կրթական խորհրդի անդամ
«Հայերն այսօրը» զրուցել է Գլենդելի կրթական խորհրդի անդամ Արմինե Կարապետյանի հետ՝ պարզելու օվկիանոսից անդին ծավալվող աշխատանքերի մասին, որի կիզակետում սփյուռքահայ երեխաներին Հայաստանի շուրջ համախմբելը և Մայրենիին անդավաճան պահելն է:
-Տիկի՛ն Արմինե, Գլենդելի կրթական խորհրդի գործունեության նպատակը ո՞րն է:
– Նախ ասեմ, որ կրթական խորհուրդը 5 անդամներից է բաղկացած, որոնցից մեկն էլ ես եմ: Այս տարի ամենայն հավանականությամբ՝ խորհրդի նախագահն եմ դառնալու:
Մենք վեր ենք բարձրացնում դպրոցական բոլոր հարցերն ու առաջացած խնդիրներին լուծում տալիս, ինչպես նաև՝ կրթական որոշումներ ենք կայացնում: Դպրոցների կողմից նոր ձեռնարկ կամ ծրագիր իրականացնելու դեպքում, մենք պետք է տեղյակ լինենք, նույնիսկ կարող ենք փոփոխություններ կատարել:
Գլենդելի կրթական խորհուրդը միակն է Ամերիկայում, որի ջանքերի շնորհիվ ամեն տարի ապրիլի 24-ին բոլոր դպրոցները փակ են լինում:
Այս տարի նաև մի բանաձև ստորագրեցինք և հետայսու ամերիկյան օրացույցում ապրիլի 24-ը որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր է նշվելու: Միչիգանի նահանգն էլ ամերիկյան կրթական ծրագրերում Հայոց ցեղասպանության թեման ներառելու օրինագիծը վավերացրեց:
– Հայաշատ Գլենդելում հայ աշակերտների թիվը որքա՞ն է: Նրանց հայեցի կրթություն տալու ուղղությամբ ի՞նչ ծրագրեր եք իրականացնում:
-Գլենդելում շուրջ 26 հազար աշակերտ է սովորում, նրանց շուրջ 40 տոկոսը հայեր են:
Իհարկե, նրանց Մայրենին սովորեցնելը և Հայրենիքի հետ կապն ամուր պահելը բոլորիս մտահոգությունն է:
Ունենք «Duel immersion» կամ «Flag Program» կոչվող հատուկ ծրագիրը, որի շրջանակներում բոլոր առարկաները դասաժամի կեսը հայերեն, իսկ մյուս կեսը՝ անգլերեն են դասավանդվում: Այսինքն՝ միաժամանակ երկու լեզուներով աշակերտները հիմնարար գիտելիքներ են ստանում: Անշուշտ, հայերեն լավ սովորելուն առանձնակի մոտեցում է ցուցաբերվում:
Արդյունքն ուշացնել չի տալիս. աշակերտները դասերից հետո սկսում են բարելավել հայոց լեզվի իմացության մակարդակը և զարգացնել բառապաշարը: Փաստը ցույց է տալիս, որ այս միջոցով նրանք ավելի լավ են ըմբռնում իրենց հաղորդվող տեղեկատվությունը:
– Իսկ ի՞նչը հիմք հանդիսացավ նմանօրինակ ծրագիր ստեղծելու համար:
-Մի քանի տարի առաջ դպրոցներում աշակերտների թիվը քիչ էր: Հավանաբար նոր աշակերտներ հավաքելու նպատակով ստեղծվեց այս ծրագիրը՝ արժանանալով մարդկանց բուռն արձագանքին:
Հիմա արդեն կարող ենք վստահ ասել, որ այս ծրագրով հետաքրքրված են ոչ միայն Գլենդելի, այլև Ամերիկայի շատ ուրիշ քաղաքների աշակերտներ:
-Տիկի՛ն Արմինե, այնուամենայնիվ, ամերիկաբնակ հայ երիտասարդներն այսօր որքանո՞վ են պահպանում հետաքրքրությունը Մայրենիի հանդեպ և սերն առ Հայրենիք:
–Կարծում եմ՝ այս հարցում մեծ դերակատարում ունեն սփյուռքահայ երիտասարդների ընտանիքները, հատկապես՝ ծնողները: Նրանք առաջին հերթին պետք է իրենց երեխաների ապագայի մասին մտածեն, հայրենասիրական ոգով դաստիարակեն՝ թույլ չտալով ձուլվելու օտար միջավայրին:
Իհարկե, Գլենդելի հայկական համայնքը նույնպես կազմակերպված և լայնածավալ աշխատանքներ է իրականացնում այս ուղղությամբ:
Գործում եմ հայկական պարի և երգի խմբեր, որտեղ պատանիներն ու աղջիկները հաճախելով՝ կարողանում են հաղորդակցվել հայկական մշակութային արժեքներին:
Մենք նույնպես տարբեր կրթական հաստատությունների հետ համագործակցելով՝ հայապահպանական ծրագրեր, ամառային ճամբարներ ենք կազմակերպում:
Օրինակ, ամենահաջող ծրագրերից էր՝ ապրիլին Գլենդելի գրադարանում բացված Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված հայ-ամերիկյան “Armenia An Open Wound” ժամանակավոր ցուցահանդեսին Գլենդելի Դավթյան և Մարիամյան կրթական հաստատության շուրջ 600 աշակերտների մասնակցությունը:
Ճանաչողական էքսկուրսիա կատարելով գրադարան՝ նրանք ներկայացված ցուցապաստառների միջոցով ծանոթացան Հայոց ցեղասպանության արյունալի էջերին:
–Հայաստանի հետ կապված ի՞նչ ծրագրեր, գաղափարներ ունեք, որոնք կարելի է գործի վերածել:
–Մեր գործունեության ընթացքում միշտ մտածում ենք Հայաստանի հետ համագործակցության մեջ գտնվել և համատեղ ուժերով տարբեր ծրագրեր իրականացնել:
Երբ այս տարի Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ ամուսնուս՝ Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ Վարդան Կարապետյանի հետ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին հանդիպեցինք, նրան առաջարկեցինք Հայաստանի և Ամերիկայի հայ աշակերտների միջև կապը սերտացնելու, ընկերային հարաբերություններ ձևավորելու և աշակերտական փոխայցելություններ կազմակերպելու համար համագործակցության ծրագրեր մշակել: Շատ ենք ուզում նաև հաջորդ տարվա ամռանը վերապատրաստման նպատակով ուսուցիչներ գործուղել Հայաստան:
Հրանուշ Հակոբյանը մեծ սիրով ընդունեց առաջարկը և պատրաստակամություն հայտնեց միասնաբար իրականացնել ազգանվեր գաղափարը: Նա նաև հավելեց, որ ծրագիրը կյանքի կոչելով՝ այն Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման տեսանկյունից յուրօրինակ կամուրջ կհանդիսանա, հատկապես որ խոսքը հայ երիտասարդներին է վերաբերում:

«Отныне 24 апреля в американском календаре будет отмечаться как день поминовения»: член образовательного совета Глендейла
«Армяне сегодня» побеседовала с членом образовательного совета Глендейла Армине Гарпетян, чтобы выяснить: какая работа проводится по ту сторону океана для того, чтобы сплотить армянских детей Диаспоры вокруг Армении и сохранить их верность родному языку.
– Госпожа Армине, какова цель деятельности образовательного совета Глендейла?
– Прежде замечу, что образовательный совет состоит из 5 человек, одной из которых являюсь я. В этом году, по всей вероятности, стану председателем совета. Мы вскрываем все школьные вопросы и решаем возникающие проблемы, а также принимаем образовательные решения. В случае реализации школой нового пособия или программы, мы должны быть в курсе, можем даже вносить коррективы.
Образовательный совет Глендейла единственный в США, благодаря усилиям которого ежегодно 24 апреля все школы бывают закрыты.
В этом году также подписали резолюцию, и отныне 24 апреля в американском календаре будет отмечаться как день поминовения Геноцида армян. А штат Мичиган утвердил законопроект о включении в американские образовательные программы темы Геноцида армян.
– Каково число армянских учеников в армянонаселенном Глендейле? Какие реализуете программы по их армянскому образованию?
– В Глендейле обучаются около 26 тысяч учеников, около 40 процентов их армяне. Конечно, обучение их армянскому языку и укрепление связи с Родиной – забота всех нас. У нас есть специальная программа, называемая «Duel immersion» или «Flag Program», в рамках которой половина урока по всем предметам преподается на армянском, другая половина – английском языке. То есть одновременно на двух языках ученики получают фундаментальные знания. Конечно, хорошему изучению армянского уделяется особое внимание.
Рещультат не заставляет себя ждать: учащиеся после уроков начинают улучшать знание армянского языка, развивать словарный запас. Факты показывают, что таким образом они лучше воспринимают передаваемые им сведения.
– Что же послужило основой для создания такой программы?
– Несколько лет назад число учеников в школах было невелико. С целью вероятного привлечения новых учеников была создана эта программа, удостоившаяся бурной реакции людей.
Сейчас уже можно с уверенностью сказать, что в этой программе заинтересованы ученики не только Глендейла, но и многих других городов Америки.
– Госпожа Армине, тем не менее, проживающие в Америке молодые армяне в какой мере сохраняют интерес в родному языку и любовь к Родине?
– Полагаю, в этом вопросе большую роль играют семьи молодых армян, особенно родители. Они в первую очередь должны думать о будущем своих детей, воспитывать в духе патриотизма, не позволяя ассимилироваться в чужой среде.
Конечно, армянская община Глендейла также ведет организованную и широкомасштабную работу в этом плане. Функционируют кружки армянской песни и танца, посещая которые, юноши и девушки приобщаются к армянским культурным ценностям.
Сотрудничая также с различными образовательными учреждениями, мы организуем программы по сохранению армянства, летние лагеря.
Например, одной из удачных программ стало участие около 600 учащихся образовательного учреждения «Давтян и Мариамян» Глендейла в открытой в апреле в библиотеке Глендейла армяно-американской временной выставке “Armenia An Open Wound”, посвященной 101-й годовщине Геноцида армян.
Совершая ознакомительную экскурсию в библиотеку, они посредством представленных плакатов знакомились с кровавыми страницами Геноцида армян.
– Какие имеются программы, идеи, связанные с Арменией, которые можно превратить в конкретные дела?
– В своей деятельности мы всегда думаем о сотрудничестве с Арменией и реализации совместными усилиями различных программ.
Во время визита в Армению в этом году мы с супругом, членом городского совета Глендейла Варданом Гарпетяном встертились с министом Диаспоры РА Грануш Акопян, предложили ей разработать программы сотрудничества для укрепления связей между школьниками Армении и Америки, формирования между ними дружеских отношений и организации взаимных визитов. Очень хотим летом будущего года командировать в Армению учителей для переподготовки.
Грануш Акопян охотно приняла предложение и изъявила готовность совместно реализовать патриотическую идею. Она также добавила, что претворение программы в жизнь, с точки зрения укрепления связей Армения-Диаспора, послужит своеобразным мостом, особенно с учетом того, что речь идет об армянской молодежи.