Կայացավ Ասմունքի համահայկական 5-րդ փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական երրորդ փառատոնի շրջանակներում  Շուշիի Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցում տեղի ունեցավ Ասմունքի համահայկական 5-րդ փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի ողջույնի խոսքը ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, որում մասնավորապես ասված էր. «Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ և շնորհավորում Ասմունքի համահայկական հինգերորդ փառատոնին մասնակցելու առիթով, որն այս տարի նվիրված է ՀՀ և ԼՂՀ 25-ամյա հոբելյաններին: 25 տարի շարունակ Հայաստանը, Արցախն ու Սփյուռքը, ձեռք ձեռքի տված, կառուցում, շենացնում են իրենց Հայրենիքը, ստեղծում ամուր և հզոր պետականություն, պայքարում՝ հանուն խաղաղ, լուսավոր, գեղեցիկ ապագայի:
Հատկապես այս օրերին, երբ սահմանում իրադրությունը շարունակում է լարված մնալ, Շուշիում կազմակերպվող ասմունքի փառատոնը յուրատեսակ խորհուրդ է ձեռք բերում: Մենք ոգու ժողովուրդ ենք, և այդ ոգեղենության կրողն է ձեզանից յուրաքանչյուրը: Ձեր ներկայությունն այդտեղ ապացուցում է, որ ցանկացած իրադրության մեջ հայ ժողովուրդն իր երակներում ապրելու և արարելու ուժ է գտնում ու նույնը սերմանում է իր զավակների մեջ:
Փառատոնը նաև հիանալի հնարավորություն է բոլորիդ համար՝ հավաքվելու մեկ հարկի ներքո: Եվ չնայած նրան, որ դուք մշակութային տարբեր միջավայրերից եք գալիս, այս պահին մեկ հավաքականություն եք ու պիտի հնչեցնեք հայ բառն ու բանը, հայրենասիրական պատգամներ փոխանցեք իրար ու վերադառնաք ձեր բնակության երկրները՝ զորացած, էլ ավելի հայացած»:
Բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ ելույթ ունեցան նաև ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտ փոխնախարար Արմեն Սարգսյանը, Շուշիի վարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Կասյանը: Բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արծրուն Ավագյանը, ով գլխավորում է գնահատող հանձնախումբը, բարիերթի մաղթանքին զուգահեռ՝ ներկայացրեց մրցույթի անցկացման կարգն ու գնահատման չափորոշիչները:
Հավելենք, որ փառատոնը կազմակերպվում է «Ավան Շուշի Պլազա» հյուրանոցի, ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության և Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ:
Փառատոնին մասնակցում են 6-18 տարեկան 113 աշակերտ 7 երկրից` Հայաստանից, Արցախից, Իրանից, Լիբանանից, Հոլանդիայից, ՌԴ-ից, Վրաստանից:
Փառատոնը կավարտվի օգոստոսի 5-ին: Փակման արարողության ժամանակ կհայտարարվեն հաղթողների անունները:
Փառատոնի շրջանակներում կկազմակերպվեն նաև այցելություններ Արցախի տեսար­ժան վայրեր, Զոհված ազատամարտիկների թանգարան, Սուրբ Ղազանչեցոց, Գան­ձա­սար և Կանաչ ժամ եկեղեցիներ, Տիգրանակերտ, Հունոտի կիրճ, Տաթևի վանք, Քարահունջ: Կիրականացվեն նաև երեկոյան տոնակատարություններ:

Состоялась торжественная церемония открытия 5-го общеармянского фестиваля декламации
В рамках Третьего общеармянского фестиваля «Моя Армения» 2 августа в школе им.Хачатура Абовяна Шуши состоялась торжественная церемония открытия 5-го общеармянского фестиваля декламации.
Как передает «Армяне сегодня», приветственное послание министра Диаспоры РА огласил начальник Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА Гагик Гянджумян. В послании, в частности, говорится: «Горячо приветствую вас и поздравляю с участием в 5-м общеармянском фестивале декламации, который в этом году посвящен юбилеям 25-летия РА и НКР. Двадцать пять лет подряд Армения, Арцах и Диаспора рука об руку строят, благоустраивают свою Родину, создают  прочную и мощную государственность, борются за мирное, светлое, прекрасное будущее.
Особенно в эти дни, когда ситуация на границе продолжает оставаться напряженной, организуемый в Шуши фестиваль декламации приобретает особый смысл. Мы народ духа, и носителем этой духовности является каждый из вас. Ваше присутствие здесь доказывает, что в любой ситуации армянский народ находит в своих жилах силу жить и созидать и то же прививает своим детям.
Фестиваль также прекрасная возможность для всех вас собраться под одной крышей. �? несмотря на то, что вы приезжаете из различных культурных сфер, в данный момент вы единство, и должны озвучить армянскую речь, передать друг другу патриотические заветы и возвратиться в страны постоянного проживания более сильными и преисполненными армянственностью».
На торжественной церемонии открытия выступили также заместитель министра образования, науки и спорта НКР Армен Саркисян, глава администрации Шуши Владик Касян. Доктор филологических наук, профессор Арцрун Авагян, возглавляющий жюри, представил порядок проведения конкурса и критерии оценки.
Добавим, что фестиваль организуется при сотрудничестве с гостиницей «Аван Шуши Плаза», Министерством образования, науки и спорта НКР и Ереванским государственным университетом.
В фестивале участвуют 113 школьников в возрасте 6-18 лет из 7 стран – Армении, Арцаха, �?рана, Ливана, Голландии, РФ, Грузии.
Фестиваль завершится 5 августа. На церемонии закрытия будут объявлены имена победителей.
В рамках фестиваля будут организованы также экскурсии по достопримечательным местам Арцаха, в Музей павших ополченцев, церкви Сурб Казанчецоц, Гандзасар и Канач жам, в Тигранакерт, ущелье Онут, Татевский монастырь, Караундж. Будут организованы также вечерние празднества.