«Երջանիկ են Հայրենիք ունեցողները, ու ես այդ երջանիկներից մեկն եմ». Ռաֆֆի Եդալյան
Հայ ժողովուրդը բոլոր դարերում եղել է աշխարհաճանաչ՝ իր ստեղծած մշակութային անանց արժեքներով, արվեստի գլուխգործոցներով, հոգևոր դաշտի անհատնում գանձերով: Աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի զավակներն այսօր էլ ամենուր այդօրինակ մեծ արժեքների կրողներն են. Սփյուռքի տարբեր հատվածներում ապրող ու ստեղծագործող մեր հայրենակիցները՝ Հայրենիքից հեռու, պահում ու պահպանում են այն թանկ ու նվիրական զգացումը, որը, թերևս չարչրկված, բայց քաղցր մի անուն ունի՝ հայրենասիրություն: Այդպիսի մի հայորդու՝ լիբանանահայ նկարիչ, քանդակագործ Ռաֆֆի Եդալյանի հետ էլ առիթ ունեցա զրուցելու «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում:
-Ռաֆֆի՛, ինչպե՞ս դարձաք գեղանկարիչ, ո՞վ ուղղորդեց Ձեզ, գերդաստանում եղե՞լ են նկարիչներ:
-Իմ մեծ մայրը տաղանդավոր հայուհի է եղել, յուղանկարներ է արել, փորագրություններ է արել փայտի վրա. հիմնականում բնապատկերներ է ստեղծել, կենդանական աշխարհն է պատկերել: Ես նրան չեմ տեսել, սակայն նրանից ժառանգաբար ինձ է փոխանցվել նկարելու շնորհը: Մինչ օրս մեծ մորս աշխատանքներից մեր տանը պահպանվում են որոշ գործեր. դրանք թանկ մասունքներ են: Մեր ընտանիքում նրանից հետո միայն ես եմ արվեստի բնագավառում:
-Կարո՞ղ եք հիշել, թե որ տարիքում եք նկարել առաջին նկարը:
-Դեռևս փոքր տարիքում հայկական թեմաներով մի քանի նկարներ եմ արել, որոնք մինչ օրս պահում եմ: Երևի 10-12 տարեկան էի, երբ ստեղծեցի այդ նկարները: Սփյուռքում ապրողների համար Հայրենիքն առավել մեծ իմաստ ունի, այն մեր արյան մեջ է: Դեռ մանուկ հասակից մենք ապրել ենք Հայրենիքի երազով, կարոտով, և դա է պատճառը, որ վաղ տարիքում անդրադարձել եմ հայրենասիրական թեմաներին:
-Ո՞ւմ եք ցույց տվել Ձեր առաջին նկարը, ո՞վ է եղել առաջին անգամ Ձեզ ոգևորողը, խրախուսողը, Ձեր շնորհը գնահատողը:
-Ծնողներս գիտեին, որ ես տաղանդ ունեմ, սակայն նրանք որոշեցին ինձ ուղարկել կիթառի դասերի: Մեկ ամիս հաճախեցի ու հասկացա, որ դա իմ տեղը չէ: 12 տարեկան էի, դպրոցում ազգությամբ հույն նկարչության ուսուցիչ ունեի, ով, ստանալով ծնողներիս համաձայնությունը, ինձ տանում էր ցուցահանդեսների: Իմ առաջին ցուցահանդեսը 1992-ին դպրոցում եղավ, երբ ես սովորում էի ավարտական դասարանում: Այսպես եմ սկսել իմ ճանապարհը: Հետագայում շատ ցուցահանդեսներ եմ ունեցել Լիբանանում, Լոնդոնում, Արաբական երկրներում. ցավոք, Հայաստանում դեռ չեմ ունեցել ցուցահանդես:
Եղել եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարի մոտ, տիկին Հակոբյանն ինձ առաջարկեց, որ Հայրենիքում ևս ցուցահանդես կազմակերպեմ: Ուրախ կլինեմ, որ Հայաստանում էլ ինձ ճանաչեն: Շատ մրցանակներ եմ ստացել, մասնակցել միջազգային նշանակության մրցույթների: Շնորհակալ եմ ժառանգաբար ինձ փոխանցված այս շնորհի համար, շնորհակալ եմ իմ արվեստը գնահատողներին, սակայն ինձ համար ամենաթանկ մրցանակն իմ գործերն են:
-Ռաֆֆի՛, Դուք նաև քանդակագործ եք. դրանցից որու՞մ եք առավել վարպետացած, հայտնի ու կայացած:
-Սկզբում քանդակում էի ինձ համար. գործեր ունեի, որոնք չէի ցուցադրում: Շատ հայտնի արվեստագետներ քաջալերեցին ինձ, որ ես ցուցադրեմ իմ քանդակները, և ես տեսնելով, որ քանդակներիս հանդեպ մեծ է հետաքրքրությունը, սկսեցի դրանք ներառել գեղանկարներիս ցուցահանդեսներում: Ես միշտ ձգտել եմ, որպեսզի մի ցեւցահանդեսում համադրեմ գեղանկարներս ու քանդակներս: Beyrut International Awards Festivals-ի հաղթանշանն իմ աշխատանքն է: Մինչ այսօր աշխարհի չորս կողմերում մրցույթների հաղթողներին իմ պատրաստած հաղթանշանն են տալիս:
–Ի՞նչ նյութի վրա եք քանդակում:
-Սովորաբար ես քարի վրա չեմ քանդակում, այլ՝ փայտի, մետաղի. բրոնզից է իմ գործերի գերակշռող մասը: Քարի վրա արված աշխատանք ունեմ Լիբանանի Զալկայի շրջանի Սուրբ Խաչ եկեղեցում . խորանի վրայի 4 հրեշտակներն եմ քանդակել, եկեղեցու ապակե գունանկարներն են իմը ( վիտրաժներ): Այս փոքրիկ առիթներն ու պահանջները, որ ստեղծվեցին, առիթ դարձան, որպեսզի ես քանդակով ավելի շատ զբաղվեմ: 2015-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով Բեյրութում 4,5 մետր բարձրությամբ կոթող դրեցի, որը խորհրդանշում է լիբանանահայերի երախտագիտությունը Լիբանանին: Ներկայացրել եմ 3 անձով կոմպոզիցիա. մեջտեղում Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայն է՝ տանջված դեմքով, իսկ երկու կողմերում գլուխներն իրար միացրած 2 անձեր են՝ դեպի երկինք, դեպի վեր ձգված. դա խորհրդանիշն է լիբանանահայ և լիբանանցի ժողովրդի:
Այդ երկու կերպարների ձեռքերն, իբրև միասնության ու բարեկամության խորհրդանիշ, իրար են միանում: 2012-ին Հակոբ Մեղապարտի քանդակն եմ արել, որը տեղադրվել է Զմառռի Տիրամոր վանքում. մենք տոնում էինք մեր գրատպության 500-ամյակը. երբ Բենեդիկտոս Պապը Լիբանան այցելեց, ինքն անձամբ օրհնեց և այդ գործիս բացումն արեց: Մեղապարտին ներկայացրել եմ ծնկի եկած, հայացքը՝ վանքին, ձեռքին՝ Ուրբաթագիրքը: Զմառռի վանքում տեղադրել եմ Մարդինի հայոց կաթոլիկ առաջնորդ, Մեծ եղեռնի զոհ, Հռոմի Հովհաննես Պողոս 2-րդ Պապի կողմից Երանելիների շարքին դասված արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի բրոնզե արձանը: Օգոստոսի 7-ին այդ արձանի բացումն է լինելու:
Ես ամենից շատ խոսեցի մի քանի գործերի մասին միայն, սակայն իմ հետաքրքիր գործերից են նաև «Ազատություն»-ը, «Դուդուկը» և շատ այլ աշխատանքներ:
-Ռաֆֆի՛, Հայաստանում որևէ գործ ունե՞ք ցուցադրված:
-2008-ին Հայոց ցեղասպանության հերթական տարելիցի առիթով ինձ խնդրեցին, որ արվեստի մի գործ ներկայացնեմ: «Վերապրող վկաներ» անունով Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտում մի աշխատանք ունեմ. ներկայացրել եմ հայ ժողովուրդը՝ մեծ ու փոքր, մոմերը վառած, եկեղեցու մեջ, եկեղեցու շուրջը հավաքված, իսկ ներքևում մի կտոր տարածք է, ուր ներկայացված է ջարդը: Աշխատել եմ կարմրագույնով, ծիրանագույնով, կրակի գույներով: Լիբանանում՝ Բեյրութում, ամեն ապրիլի 24-ին հավաքվում ենք, այդ ժամանակ բոլոր ներկաներին հայտարարեցի, որ յուրաքանչյուրն իր մատնահետքը պետք է թողնի նկարի վրա….հրա՛շք կատարվեց՝ նկարի վրա դրվեց ճիշտ 301 մատնահետք: Այդ գործն այսօր Երևանում՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարանում է:
–Ի՞նչ առիթով եք Հայաստան եկել. կարոտի թևերո՞վ եք Հայրենիքում…
-Ընտանիքիս հետ պտույտի եմ եկել, 8 և 4 տարեկան զավակներս առաջին անգամ են Հայաստանում և չեն ուզում ետ վերադառնալ: Ես էլ եմ առաջին անգամ Հայրենիքում:
-Ի՞նչ հիշարժան դեպք կարող եք հիշել Ձեր ստեղծագործական կյանքից:
-2015թ, երբ Վատիկանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առիթով պատարագ մատուցվեց, ինձ խնդրեցին, որ Մալոյանի գեղանկարը ցուցադրեմ, ես դրա մանրակերտը նվիրեցի ֆրանցիսկոս Պապին. Վատիկանն այդ գեղանկարից դրոշմաթուղթ տպագրեց:
-Ի՞նչ հետաքրքիր ծրագրեր ունեք առաջիկայում:
-Նախապատրաստվում եմ մի քանի ցուցահանդես կազմակերպել Լիբանանում:
–Ու՞մ գործերն եք բարձր գնահատում հայաստանյան նկարիչներից ու քանդակագործներից:
-Երվանդ Քոչարի, Սարյանի, Մինասի, Կալենցի:
-Լիբանանից դուրս ՝ ուրիշ ո՞ր երկրում կապրեիք:
-Եթե մի օր որոշեմ դուրս գալ Լիբանանից, ապա միայն կապրեմ Հայաստանում: Շատ գեղեցիկ է մեր երկիրը, մենք պետք է իմանանք Հայրենիքի արժեքը. երջանի՛կ են Հայրենիք ունեցողները, և ես նրանցից մեկն եմ:
…Ու ես հրաժեշտ եմ տալիս այդ երջանիկ ու տաղանդավոր երիտասարդին հպարտության այնպիսի զգացումով, որով համակված ես լինում հայ մարդու այդօրինակ տեսակին հանդիպելիս:

«Счастливы люди, имеющие Родину, и я один из таких счастливчиков»: Раффи Едалян
Армянский народ во все века славился непреходящими культурными ценностями, шедеврами искусства, духовными сокровищами. Сыны  армянского народа и сегодня по всему миру являются носителями этих ценностей: живущие и творящие в разных сегментах Диаспоры наши соотечественники вдали от Родины бережно хранят то ценное, священное чувство, которое называется патриотизмом. С одним из таких патриотичных армян, ливанским армянином, художником, скульптором   Раффи Едаляном мне довелось побеседовать в редакции «Армяне сегодня».
– Раффи, как Вы стали художником, кто наставил Вас на этот путь, в семье были художники?
– Моя бабушка была талантливой армянкой, рисовала маслом, вырезала на дереве: в основном создавала натюрморты, изображала животный мир. Я не видел ее, но по наследству от нее мне передался этот дар. До сих пор некоторые работы моей бабушки хранятся в доме. В семье после нее только я пошел в мир искусства.
– Можете вспомнить, в каком возрасте нарисовали свою первую картину?
– Еще в юном возрасте нарисовал несколько картине на армянские темы – они до сих пор хранятся у меня. Наверное, мне было лет 10-12, когда нарисовал эти картины. Для живущих в Диаспоре армян Родина обладает более широким смыслом – она у нас в крови. Еще детьми мы жили мечтами о Родине, в тоске. �? в этом причина, что уже в раннем возрасте я обратился к патриотической теме.
– Кому Вы показали свою первую картину, кто первым  воодушевил Вас, оценил?
– Родители знали, что у меня есть талант, однако решили отправить меня на уроки игры на гитаре. Месяц походил, и понял, что это не мое. Мне было 12 лет, в школе у нас был учитель рисования, грек по национальности, который, с согласия моих родителей, водил меня на выставки. Моя первая выставка открылась в 1992 году в школе, когда я учился в выпускном классе. Так начался мой путь. Впоследствии было много выставок – в Ливане, Лондоне, Арабских странах. В Армении, увы, пока не было.
Րաֆֆի5
Я побывал  у министра Диаспоры РА, госпожа Акопян предложила мне организовать выставку и на Родине. Буду рад, если меня узнают и в Армении. Получал много призов, участвовал в международных конкурсах. Благодарен за этот дар, перешедший мне по наследству, всем, кто ценит мое искусство, но самым дорогим призом для меня служат мои работы.
– Раффи, Вы также скульптор: в каком из видов искусства Вы более состоялись, стали известны?
– Поначалу лепил для себя – были работы, которые не демонстрировал. Меня воодушевили многие известные деятели искусства, чтобы продемонстрировал мои скульптуры, и видя большой интерес к ним, начал включать их в свои художественные выставки. Я всегда стремился сочетать в одной выставке художественные полотна и скульптуры. Знак лауреата Beyrut international world  festival – моя работа, до сего дня по всему миру победителям этого конкурса вручается мой знак.
– На каком материале работаете?
– Как правило, я не делаю резьбу на камне – предпочитаю дерево, металл, бронзу. Мои работы на камне имеются в церкви Сурб Хач района Залка Ливана – вырезал на алтаре четырех ангелов, церковные витражи тоже мои. Такие небольшие работы послужили поводом к тому, что я стал больше заниматься скульптурой. В 2015 году, в связи со 100-летием Геноцида армян, в Бейруте установил памятник высотой 4,5 метра, символизирующую признательность армян Ливану. Представил композицию из трех лиц: в середине спасшийся  от Геноцида армянин с измученным лицом, а по бокам, соединив головы, две личности, смотрящие в небо: это символизирует ливанских армян и ливанский народ.
Րաֆֆի8 Րաֆֆի6
Руки этих двух образов, как символ единства и дружбы, соединяются. В 2012 году сделал скульптуру Акопа Мегапарта, установленную в Зммарском монастыре: мы праздновали 500-летие нашего книгопечатания, когда Ливан посетил Папа Бенедикт и лично благословил и совершил открытие моей работы. Мегапарта изобразил коленопреклоненным, устремившим взгляд на монастырь, в руках – Урбатагирк. В Зммарском монастыре установил также бронзовый памятник армянского католического лидера Мардина, жертву Геноцида армян, причисленного Папой Римским �?оанном Павлом II к лику Блаженных  архиепископа �?гнатиоса Малояна. 7 августа состоится открытие этого памятника.
Я говорил лишь о нескольких работах, однако среди самых интересных моих работ – «Азатутюн», «Дудук» и другие.
Րաֆֆի11 Րաֆֆի10
– Раффи, в Армении какие либо работы демонстрировались?
– В 2008-м по случаю очередной годовщины Геноцида армян меня попросили представить одну работу. Сейчас одна моя работа находится в Музее-институте Геноцида армян – она называется «Пережившие свидетели»: я представил армянский народ, больших и маленьких, с зажженными свечами, собравшихся вокруг церкви, а внизу небольшое пространство, где изображен Геноцид. Работал красным, абрикосовым, огненным цветами.  В Бейруте 24 апреля каждого года мы собираемся, тогда я всех присутствующих попросил оставить на картине отпечатки пальцев… �? о чудо – на картине появился 301 отпечаток пальцев. Эта работа сегодня в Ереване, в Музее-институте Геноцида армян.
Րաֆֆի7
– По какому поводу сейчас в Ереване, ностальгия привела?..
– Приехал с семьей путешествовать, мои дети 8 и 4-летнего возраста в Армении впервые и не хотят возвращаться. Я и сам в Армении впервые.
– Какой либо памятный случай из Вашей творческой биографии можете вспомнить?
– В 2015 году, когда в Ватикане по случаю 100-летия Геноцида армян была отслужена Литургия, меня попросили показать картину Малояна, я  преподнес ее миниатюру Папе Франциску: Ватикан с этой картины отпечатал марку.
Րաֆֆի1Րաֆֆի2
– Какие интересные планы имеются у Вас на будущее?
– Готовлюсь организовать несколько выставок в Ливане.
– Чьи работы Вы высоко цените из художников и  скульпторов Армении?
– Ерванада Кочара, Сарьяна, Минаса, Каленца.
– В каких странах жили за пределами Ливана?
– Если однажды решу покинуть Ливан, то непременно буду жить в Армении. Наша страна очень красивая, мы должны знать ее ценность: счастливы люди, имеющие Родину, и я один из таких счастливчиков
… Я прощаюсь с этим счастливым и талантливым молодым человеком с чувством гордости, какое охватывает тебя при встрече с армянами такого типа.