Վիրահայոց թեմում հավուր պատշաճի նշվեց Սուրբ թարգմանիչ վարդապետների տոնը
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու տոնացույցով հոկտեմբերի 12-ին նշվեց Սուրբ թարգմանիչ Վարդապետներ Սահակ Պարթևի,Մեսրոպ Մաշտոցի և նրանց աշակերտների տոնը: Այն հայ ժողովրդի նվիրական և սիրված ազգային –եկեղեցական տոներից է:
Թարգմանչաց տոնը Վիրահայոց թեմում նշվեց հավուր պատշաճի: Այս տոնին էր նվիրված ճանաչված դաշնակահար, Թբիլիսիի նախկին բնակիչ, այժմ Գերմանիայում գործող Մամիկոն Նահապետովի դաշնամուրային երաժշտության համերգը, որը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 11-ին: Իսկ հոկտեմբերի 12-ին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, մատուցվեց Սուրբ Պատարագ: Պատարագիչն էր Սբ. Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցու լուսարարապետ Տ. Հուսիկ քհն. Հարությունյանը: Հատկանշական է, որ ի թիվս բազում հավատացյալների, Սբ. Պատարագին ներկա էին «Սբ. Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի երեխաները և «Սբ. Գրիգոր Նարեկացի» մեկօրյա վարժարանի սաները:

В армянской епархии Грузии на должном уровне отметили праздник Сурб таргманич вардапетов (Святых переводчиков)
По календарю Святой Армянской Апостольской церкви 12 октября отмечался праздник Святых переводчиков вардапетов Саака Партева, Месропа Маштоца и их учеников. Это один из священных и любимых армянским народом национально-церковных праздников.
Таргманчац тон в Армянской епархии Грузии отмечался на должном уровне. Этому празднику был посвящен концерт фортепианной музыки известного пианиста, бывшего жителя Тбилиси, ныне проживающего в Германии Мамикона Нагапетова, состоявшийся 11 октября. А 12 октября в церкви Сурб Эчмиадзин Тбилиси под председательством предстоятеля армянской епархии Грузии Благообразного епископа Вазгена Мирзаханяна состоялась Священная Литургия.  Ее отслужил ключарь кафедральной церкви Сурб Геворг иерей Усик Арутюнян. Примечательно, что среди многочисленных верующих на Священной Литургии присутствовали воспитанники дошкольного учреждения «Сурб Мовсес Хоренаци» и учащиеся однодневной гимназии «Сурб Григор Нарекица».