Գերմանիայում պետք է հասնենք Հայոց ցեղասպանության ոչ թե ճանաչմանը, այլ դատապարտմանը. ցեղասպանության ճանաչման հանձնախումբ
Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման աշխատանքային հանձնախումբը ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ մի շարք միջոցառումներ է նախանշել:
Հանձնախմբի անդամ Ժիրայր Քոչարյանը հոկտեմբերի 11-ին հրավիրված ասուլիսում ընդգծեց, որ ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված հիմնական քայլերի անհրաժեշտություն կա հատկապես նախքան 100-ամյա տարելիցը, քանի որ դրանից հետո միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացը առավել կդժվարանա:
«Մենք մշտապես համագործակցում ենք գերմանացի քաղաքական գործիչների և մտավորականության հետ, որովհետև այլ քրիստոնյաները նույնպես թուրքական ոճրագործ կառավարության կողմից են «ցեղասպանվել»»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց Բեռլինի համալսարանի դասախոս Ժիրայր Քոչարյանը: Նա նշեց, որ 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ իրենք հերթական անգամ դիմել են գերմանական Բունդեսթագին Հայոց ցեղասպանության մասին 2005 թվականին ընդունված որոշումը վերանայելու համար:
««Հայերի 1915 թվականի հալածանքների և կոտորածների վերհիշում» փաստաթղթում Գերմանական կառավարությունը շեշտը դնում է հայերի և թուրքերի հաշտեցման վրա, կարծես նրանք խռոված են իրարից: Մեզ պետք է, որ ցեղասպանությունը դրվի ոչ թե ճանաչման, այլ դատապարտման կարեւորության վրա»,- ասաց բանախոսը: Այս հարցով հայերը դիմել են Բունդեսթագի չորս կուսակցություններին, որոնք, սակայն, ոչ մի հստակ պատասխան չեն տվել իրենց:
Քոչարյանի գնահատմամբ` Թուրքիան «կրկնահանցագործ է», որովհետև ցեղասպանություն է կատարել ոչ միայն հայերի, այլև` հույների, ասորիների հանդեպ: Հանձախմբի ծրագրերի թվում է նաև նոր գրքերի հրատարակումը, դասախոսությունների անցկացումը: Քոչարյանը տեղեկացրեց, որ շուրջ հինգ տարի բանակցություններից հետո գերմանական կառավարությունը թույլ չի տվել իրենց հանրային որևէ վայրում ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան կառուցել, սակայն թույլտվություն է տվել կառուցել այն Բեռլինի ամենահայտնի գերեզմանոցներից մեկում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք թուրքական լոբբինգի դեմ Հայաստանը կարողանում է պայքարել, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման աշխատանքային հանձնախմբի անդամը պատասխանեց, որ իրականում լոբբինգ իրականացնելիս հայերի հնարավորությունները զիջում են, այդ պատճառով իրենք ընտրել են այլ ժողովուրդների հետ համագործակցելու ուղին:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման աշխատանքային հանձնախումբը գործում է արդեն 15 տարի: Այն ունի տարբեր ազգերի քրիստոնյա անդամներ: Ամեն տարի նախաձեռնում է Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչմանը նվիրված մի շարք միջոցառումներ:

В Германии следует достичь не признания Геноцида армян, а его осуждения: комиссия по признанию Геноцида
Рабочая комиссия по признанию в Германии Геноцида армян наметила ряд мероприятий по подготовке к 100-летию Геноцида армян.
Член комиссии Жирайр Кочарян на созванной 11 октября пресс-конференции отметил наличие необходимости предпринять шаги, направленные на признание Геноцида армян, именно до 100-летней даты, поскольку после этого процесс международного признания и осуждения еще более затруднится.
«Мы постоянно сотрудничаем в политическими деятелями и интеллигенцией Германии, потому что другие христиане также подвергались геноциду со стороны преступного турецкого правительства», – отметил, как передает «Арменпресс», преподаватель Берлинского университета Жирайр Кочарян. Он отметил, что в канун 100-летней годовщины они в очередной раз обратились в Бундестаг Германии для пересмотра решения о Геноциде армян, принятого в 2005 году.
«В документе «Воспоминание о гонениях и истреблении армян в 1915 году» германское правительство ставит акцент на примирении армян и турок, как будто они обижены друг на друга. Нам нужно, чтобы акцент ставился не на признании Геноцида, а его осуждении», – сказал он. По этому вопросу армяне обратились к четырем представленным в Бундестаге партиям, которые, однако, не дали четкого ответа.
По оценке Кочаряна, Турция «рецидивист», поскольку совершила геноцид не только в отношении армян, но и греков, и ассирийцев. В планах комиссии также издание новых книг, проведение лекций. Кочарян сообщил, что после почти пятилетних переговоров германское правительство так и не позволило им установить в каком-либо общественном месте памятник жертвам Геноцида, однако позволило возвести его на одном из самых известных кладбищ Берлина.
Отвечая на вопрос, удается ли Армении бороться против турецкого лоббинга, член рабочей комиссии по признанию Геноцида армян ответил, что в реальности возможности армян в осуществлении лоббинга уступают, именно поэтому они избрали путь сотрудничества с другими народами.
Рабочая комиссия по признанию Геноцида армян функционирует уже 15 лет. В ее составе есть христиане разных национальностей. Ежегодно инициируется ряд мероприятий, посвященных памяти жертв Геноцида.