ԵՌԱԿ-ի նպատակը երիտասարդներին միավորելն է. Հակոբ Անդրեասյան
«Ռամկավար ազատական կուսակցության գաղափարախոսությունը Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողքին լինելն է, քանի որ մեր Հայրենիքն իբրև սրբություն ենք ընդունում: Պետք է բոլորս մեր ուժերը կենտրոնացնելով՝ Հայաստանի զարգացման մեջ մեր ներդրումն ունենանք: Վստահ եմ, որ վարչության նորընտիր անդամներով՝ ատենապետ Սերխիո Նահապետյանի գլխավորությամբ, կշարունակենք նույն ոգով առաջ ընթանալ»,-«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ռամկավար ազատական կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամ Հակոբ Անդրեասյանը և հավելեց, որ Երուսաղեմում ծրագրերը «Հայ երիտասարդաց միության» հետ են իրականացնում, որի նպատակն է Սփյուռքի երիտասարդ սերնդին դեռևս փոքր տարիքից հայեցի դաստիարականություն փոխանցել և նրանց գիտակցության մեջ վառ պահել ազգային արժեքները:
Միության և կուսակցության կազմում ընդհանուր հաշվով 250 անդամ կա ներգրավված: Ակումբում գործում են թատերական խմբակներ, պարախմբեր, իրականացվում են նաև հայապահպանությանն ուղղված տարբեր ձեռնարկներ: Երիտասարդներին քաջալերելու, նրանց հայրենասիրական ոգի տալու համար պարբերաբար ուղարկում են Հայաստան՝ մասնակցելու ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին: Մեկ այլ ծրագրով ևս Հայաստան են գալիս և կամավորական աշխատանքներ կատարում:
Երուսաղեմի հայ համայնքը նույնպես քառօրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված դժվարին իրավիճակից դուս գալու համար զորակցել է Արցախին, որի աշխատանքները համակարգել են միացյալ հանձնախմբի հետ: Դրամահավաքներ են կազմակերպել, հանդիպում-քննարկումներ ծավալել, իսկ երիտասարդներին ընդգծված ուշադրությամբ իրազեկել են ադրբեջանական սանձարձակ գործողությունների մասին:
Հակոբ Անդրեասյանը, կարևորելով ԵՌԱԿ-ի(Երիտասարդ ռամկավար ազատական կուսակցություն) գործունեությունը, հետևյալն ասաց. «ԵՌԱԿ-ը ստեղծվեց բոլոր երիտասարդներին միավորելու համար, պետք է բոլորս ջանքերը կենտրոնացնենք ու ԵՌԱԿ-ի հետ բուռն աշխատանքներ իրականացնենք: Այժմ քայլեր ենք ձեռնարկում համակարգել «Հայ երիտասարդաց միության» և ԵՌԱԿ-ի համատեղ աշխատանքները: Մեծ հույսեր ունենք, որ ԵՌԱԿ-ը շատ երիտասարդներ կբերի Հայաստան»:

Цель МПРА – объединить молодежь: Акоп Андреасян
«�?деология партии Рамкавар-Азатакан – быть рядом с Арменией и армянским народом, поскольку Родину мы воспринимаем как святыню. Мы все должны сконцентрировать свои усилия и внести свой вклад в развитие Армении. Уверен, что с новым составом правления во главе с Серхио Нагапетяном мы продолжим идти вперед прежним духом», – сказал в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» член центрального правления партии Рамкавар-Азатакан Акоп Андреасян, добавив, что в �?ерусалиме программы реализуются с «Армянским молодежным союзом», цель которого – с юных лет давать молодежи Диаспоры армянское воспитание и хранить в ее сознании национальные ценности.
В составе Союза и партии в общей сложности насчитывается 250 членов. В клубе функционируют театральные кружки, танцевальные группы, осуществляются также мероприятия, направленные на сохранение армянства.
Для вдохновения молодежи, придания ей патриотического духа периодически направляют  в Армению для участия в программе Министерства Диаспоры  РА «Ари тун». По другой программе молодежь приезжает в Армению для выполнения волонтерской работы.
Армянская община �?ерусалима также поддержала Арцах для выхода из тяжелой ситуации, сложившейся вследствие четырехдневной войны. Организован сбор средств, развернулись встречи-обсуждения, а молодых с подчеркнутым вниманием информировали о провокационных действиях азербайджанцев.
Акоп Андреасян, отмечая важность деятельности Молодежной партии Рамкавар-Азатакан, сказал следующее: «МПРА создана для объединения молодежи, и все мы должны сосредоточить усилия и осуществлять активную работу. Ныне предпринимаются шаги для координации совместной работы «Армянского молодежного союза» и МПРА. Надеемся, МПРА приведет много молодежи в Армению».