ՀՀ Նախագահը հանձնել է մերօրյա հերոսներին հետմահու շնորհված պետական բարձրագույն պարգևները
Հանրապետության տոնի կապակցությամբ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում 2016 թվականի ընթացքում մարտական և ոչ մարտական պայմաններում զոհված զինծառայողների, կամավորների, աշխարհազորայինների և պահեստազորայինների ընտանիքների անդամներին հանձնել է Հայրենիքի առջև իրենց ծառայողական պարտքը կատարելիս անձնվիրաբար զոհված մերօրյա հերոսներին հետմահու շնորհված պետական բարձրագույն պարգևները և իր խոսքում ընդգծել, որ երախտապարտ սերունդները մշտապես հիշելու են նրանց, ինչպես մենք ենք այսօր հիշում գրեթե հարյուր տարի առաջ նահատակված քաջերին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը պետական բարձրագույն պարգևների հանձնման ժամանակ
Վեհափա՛ռ Տեր,
Որպես կանոն նման դեպքերում ես իմ խոսքը սկսում եմ «Սիրելի՛ պարգևատրվողներ» արտահայտությամբ: Բայց այսօր առանձնահատուկ դեպք է: Մեր սիրելի և ամենաթանկ պարգևատրվողները մեզ հետ չեն: Նրանք պարգևատրվում են հետմահու: Պիտի խոստովանեմ, որ հոգեբանորեն սա ամենածանր պարտականություններից է, որ ես պարբերաբար կատարում եմ:
Մեր հերոս որդիներն ու եղբայրներն ընկան հանուն իրենց հարազատների, հանուն մեզ բոլորիս, հանուն Հայաստանի և հայության խաղաղ ու հավերժ ընթացքի: Ճակատագրական պահին նրանք կատարեցին իրենց ընտրությունը: Նրանք ընտրեցին ազատությունն ու արժանապատվությունը: Նրանցից շատերը երիտասարդ էին, շատ երիտասարդ: Բայց նրանց ընտրությունն ու վարքը հասուն էին այնքան, որ ավելի հասուն դարձրեցին մի ամբողջ հասարակություն: Նրանք մի քանի օրում աշակերտից դարձան ուսուցիչներ և դարձան Հայոց անկախության նոր սերնդի ջահակիրներ: Նրանք սահմանեցին բարոյական այնպիսի բարձրագույն նշաձող, որ այսուհետ անհնար է լինելու շրջանցել: Նրանք իրենց կյանքով ու սխրանքով մարմնավորում են Հայաստանի քաղաքացու և հայ զինվորի պատվի վարքականոնը, որ այսուհետ անհնար է լինելու շրջանցել: Անհնար է լինելու, որովհետև նրանք ներկա են այստեղ, ներկա են մեր մեջ և մեր շուրջը: Ավելի ներկա են և ավելի մեծ գործ են անում, քան առանձին «ներկա» ստացողներ: Այդ պատճառով էլ թույլ տվեք, այնուամենայնիվ դիմել նրանց և ասել.
Սիրելի՛ պարգևատրվողներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու առթիվ: Նաև շնորհավորում եմ ձեզ Հանրապետության տոնի կապակցությամբ: 1918 թվականի հերոսամարտերում ընկան ձեզ նման քաջեր, որպեսզի հայությունը ապրի, որպեսզի Հայաստանը լինի: Եվ Հայաստանը կայացավ: Մեզ համար դուք նույն Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսներն եք: Հարյուր տարի հետո էլ երախտապարտ սերունդները ձեզ հիշելու են, ինչպես մենք ենք այսօր հիշում գրեթե հարյուր տարի առաջ նահատակված քաջերին:
Ննջե՛ք խաղաղությամբ և հաստատ իմացե՛ք, որ մենք ձեզնով ենք ազգ, ձեզնով ենք երկիր և նույնիսկ ձեզնով ենք մարդ: Դա գիտակցում է և չի մոռանալու մեր ժողովրդի յուրաքանչյուր սերունդ: Դուք մեզ թողեցիք մեծ ցավ, բայց նաև մեծ հպարտություն և պատգամ: Մենք խոնարհվում ենք ձեր արածի առջև և խոստանում ենք, որ ձեր չարած բարի գործերը մենք անելու ենք կրկնապատկված ջանքով:
Արարողության կապակցությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր Հայրապետական պատգամն է բերել ներկաներին և աղոթք հնչեցրել:
Միջոցառման ավարտին Հանրապետության Նախագահը խնդրանքով դիմել է արարողության մասնակիցներին:
«Վեհափա՛ռ Տեր,
Այս դահլիճում ներկա երիտասարդ զինվորականները Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի և մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտի կուրսանտներ են: Ես հատուկ խնդրել եմ նրանց, որպեսզի գան այս դահլիճ ոչ միայն նրա համար, որ մասնակցեն պարգևատրման արարողությանը, այլ որպեսզի արարողությունից անմիջապես հետո մոտենան, ծանոթանան ձեզ հետ, կապ հաստատեն և իրենց ծառայության ողջ ընթացքում փորձեն լինել ձեր կողքին, ձեր ընտանիքների կողքին, հանդիսանան կապող օղակ ձեր ընտանիքների և հայկական բանակի միջև:
Սպայի համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի լինի մեր հերոս զոհված զինվորների ընտանիքների կողքին, որպեսզի հասկանա որդեկորույս ծնողի ցավը, հասկանա ընտանիքի որդու գինը, հասկանա զինվորի արժեքը: Այն զինվորի, որի հրամանատարն է լինելու որոշ ժամանակ հետո, նրանց առաջնորդելու է զորանոցներում, մարտական դիրքերում, որի համար պատասխանատու է լինելու և պատասխանատու է լինելու նրան կոփելու, մարտական պատրաստությունը բարձրացնելու և նրա հետ միասին հայրենիքը պաշտպանելու համար:
Խնդրում եմ՝ այս արարողությունից անմիջապես հետո փորձեք օգտվել այս հնարավորությունից: Ինչ-որ տեղ ես նաև հույս եմ փայփայում, որ նրանք կարող են որոշ չափով ձեզ սփոփել: Շնորհակալ եմ»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Today, on the occasion of Republic Day, President Serzh Sargsyan handed to the family members of the servicemen who died in year 2016 in combat and non-combat conditions, volunteers, members of the home guard and reservists the highest state decorations which have been awarded posthumously to the modern-day heroes who fell valiantly while executing their patriotic duties. The ceremony took place at the Presidential Palace. President Serzh Sargsyan underscored in his speech that the young generation will remember them forever, just as we remember today the brave who fell one hundred years ago, as reported the press service of the RA President.
President Serzh Sargsyan’s message at the award ceremony
Ladies and Gentlemen:
As a rule, in situations like this, I start my speech with the words “Dear Awardees”. Today however is different. Our precious and beloved awardees are not with us. They are being awarded posthumously. I have to confess that psychologically this is the most difficult duty which I have to perform from time to time.
Our heroic sons and brothers fell for their beloved ones, for us all, for Armenia, for the peaceful and eternal existence of the Armenian nation. At the fateful moment, they’ve made their choice. They have chosen freedom and dignity. Many of them very young, way too young, but their choice and deeds were so mature that they have made our entire society more mature. In a couple of days, they changed from students into tutors and became the torchbearers of the new generation born by independent Armenia. They have raised the bar of decency so high that it will be impossible to get around. Their life and heroism embody the code of honor of the citizen of Armenia and of the Armenian soldier which will be impossible to get around. It will be impossible because their right here, with us, among us. They are present and they are doing a greater job than some of those physically “present”. For that very reason, allow me nevertheless to address them and to say:
Dear Awardees,
I congratulate you on receiving high state awards. I also congratulate you on the occasion of the Republic Day. Heroes just like you fell in the battles of 1918, so that the Armenian nation could live, so that Armenia could exist. And Armenia lives. For us, you are the same heroes as those of Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakilisa. One hundred years later, young generations will remember you, just as we remember today the brave who fell almost one hundred years before.
Rest in peace and rest assured that we are a nation because of you, we are a state because of you, and we are decent people because of you. Every generation will know and will not forget it. You’ve left us with great pain, but also with great pride and bequest. We bow to your deeds and promise that we will spare no effort to do all the good that you didn’t get time to do.
On the occasion of the event, His Holiness Catholicos of All Armenians Garegin II gave his patriarchal blessings to the present and offered a prayer.
At the conclusion of the event, the President of Armenia made an appeal to the attendees.
“Your Holiness,
Young servicemen present here are cadets from the RA Ministry of Defense, Vazgen Sarkissian Military Insitute, and Marshal Armenak Khanperiants Military Aviation Institute. I asked them to come here to be present at the ceremony award but not only for that. I also want them to approach you right after the ceremony, get acquainted with you, to connect with you and throughout their army duty to be with you, next to your families, thus becoming a link between your families and the Armenian Army.
It is very important for the army officer to stand by the families of our fallen heroes, to understand the pain of parents who’ve lost their sons, to understand the significance of sons, to appreciate the importance of soldiers – of those very soldiers whose commander he will be very soon, whom he will lead in training and on combat positions, whom he will be responsible for, also responsible for making them stronger, to make them more combat ready, to defend together with them our Fatherland.
I ask you right after the ceremony to use this opportunity. I also have a little hope that they will be able to console you, even if just a tiny bit. Thank you,” said President Serzh Sargsyan.