«Սիրիահայերը դարձել են մեր հասարակության լիիրավ անդամ». Հրանուշ Հակոբյան | Hayern Aysor
Մայիսի 5-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ողջունելով ներկաներին` Սփյուռքի նախարարը ցավով նշեց, որ նախորդ նիստից հետո ընկած ժամանակահատվածում տասնյակ զոհեր ենք ունեցել Սիրիայում, և ծանր կորուստներ Ղարաբաղյան մարտական գործողությունների ընթացքում:
Նիստն սկսելուց առաջ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի առաջարկով ներկաները 1 րոպե լռությամբ հարգեցին վերջին օրերին Սիրիայում և Լեռնային Ղարաբաղում զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակը:
Երևանաբնակ սիրիահայերի սոցիալական աջակցության ծրագրերի մասին զեկուցումով հանդես եկավ Երևանի քաղաքապետարանի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը: Նա հանգամանորեն ներկայացրեց 2012- 2016թթ. երևանաբնակ սիրիահայերի սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Սփյուռքի նախարարը գոհունակությամբ նշեց, որ զեկուցումը բավականին տպավորիչ էր և կարևորեց սիրիահայերի հարցերով զբաղվող բոլոր կազմակերպությունների համաձայնեցված, նպատակային և արդյուանավետ  աշխատանքը:
Սիրիահայերի հիմնախնդիրների  լուծման ուղղությամբ 2015 թվականին կատարված և 2016 թվականին նախատեսվող աշխատանքային ծրագրերը ներկայացրին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրենի խորհրդական Աիդա Խաչիկյանը, ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (UNICEF) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայը, ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետի տեղակալ Լիլյա Նիկոյանը, «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ –ի սիրիահայերի աջակցության ծրագրերի ղեկավար Լուսինե Ստեփանյանը:
Ամփոփելով նիստը՝ Սփյուռքի նախարարը շնորհակալություն հայտնեց սիրիահայերի հարցերով զբաղվող կազմակերպություններին, արժևորեց Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի կաթողիկեների առաջնորդ Ռաֆայել արք. Մինասյանի հոգածությունը սիրիական պատերազմի առաջին օրերից մեր հայրենակիցներին պատսպարելու, նրանց ինտեգրման, սոցիալական խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ կատարած աշխատանքը:
Անդրադառնալով սիրիահայ երեխաների ամառային հանգիստը կազմակերպելու հարցերին՝ նախարարը կոչ արեց գերատեսչություններին, հասարակական և բարեգործական կազմակերպություններին քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ և հնարավություններ ստեղծել երեխաներին ճամբարներում տեղավորելու համար:
Նախարարը նշեց, որ հունիսի 22-24-ը Հայաստանում հյուրընկալվելու է Հռոմի Պապը, նախատեսվում է նաև հանդիպում սիրիահայերի հետ և պետք է հավուր պատշաճի կազկերպել այդ հանդիպումը:
Նիստի վերջում նախարարը նշեց. «ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Նյու Յորքում հանդիպումներ եմ ունեցել փախստականների և միգրանտների հարցերով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականի տեղակալ Ֆ. Հոչիլդի և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցով գերագույն հանձնակատարի Նյու Յորքի գրասենյակի տնօրեն Ն. Քելիի հետ, և պետք է ձեզ փոխանցեմ նրանց գոհունակությունը Հայաստանում սիրիահայերի խնդիրերի լուծման ուղղությամբ տարված աշխատանքների վերաբերյալ: Հայաստանը համարվում է փախստականներ ընդունող երկրի լավագույն օրինակ: Հայաստանը որպես դրական օրինակ ներկայացվելու է ՄԱԿ–ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստում: Մենք պետք է շարունակենք նույն ձևաչափով առավել արդյունավետ աշխատել: Սիրիահայերը դարձել են մեր հասարակության լիիրավ անդամ և պետք նրանց ուժերը, գիտելիքները, հմտություններն օգտագործենք Հայաստանի զարգացման, սոցիալ-տնտեսական խնդիրները հաղթահարելու գործում»:

«Сирийские армяне стали полноправными членами нашего общества»: Грануш Акопян
Под руководством министра Диаспоры РА Грануш Акопян 5 мая состоялось очередное заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры с сожалением отметила, что в период, прошедший после предыдущего заседания, десятки человек погибли в Сирии, тяжелые утраты – в ходе карабахских боевых действий.
До начала заседания по предложению Грануш Акопян присутствующие минутой молчания почтили память наших соотечественников, погибших в последние дни в Сирии и Нагорном Карабахе.
С докладом о программах социального содействия проживающим в Ереване сирийским армянам выступила начальник управления социального обеспечения мэрии Еревана Рузанна Закарян. Она подробно представила работу, проделанную в 2012-2016гг. по решению социальных проблем сирийских армян, проживающих в Ереване.
Министр Диаспоры с удовлетворением отметила, что доклад был достаточно впечатляющим и отметила важность согласованной, целенаправленной и эффективной работы всех организаций, занимающихся вопросами сирийских армян.
Рабочие программы по решению проблем сирийских армян, выполненные в 2015г. и намеченные на 2016г. представили советник исполнительного директора Общеармянского фонда «Айастан» Аида Хачикян, представитель армянского офиса детского фонда ООН (UNICEF) Таня Радочай, заместитель начальника управления современного искусства Министерства культуры РА Лилия Никоян, руководитель программ содействия сирийским армянам благотворительной ОО «Армянский Каритас» Лусине Степанян.
Подводя итоги заседания, министр Диаспоры выразила благодарность всем организациям, занимающимся проблемами сирийских армян, высоко оценила заботу лидера католиков Армении, Грузии, России и Восточной Европы архиепископа Рафаеля Минасяна, его работу по предоставлению приюта, интеграции, решению социальных проблем наших соотечественников с первых же дней Сирийской войны.
Коснувшись вопроса организации летнего отдыха детей сирийских армян, министр призвала ведомства, общественные и благотворительные организации предпринять шаги в этом направлении и создать возможности для отправки детей в лагеря.
Министр отметила, что 22-24 июня в Армении будет находиться Папа Римский, планируется также встреча с сирийскими армянами, и нужно на должном уровне организовать эту встречу.
В завершение заседания министр отметила: «В рамках рабочего визита в США у меня были в Нью-Йорке встречи с заместителем специального советника Генерального секретаря ООН по вопросам беженцев и мигрантов Ф.Хочилдом и директором Нью-Йоркского офиса Верховного комиссара ООН по дела беженцев Н.Келли, и должна передать вам их удовлетворение работами, проведенными по решению в Армении проблем сирийских армян. Армения считается лучшим примером страны, принимающей беженцев. В качестве положительного примера Армения будет представлена на заседании Генеральной ассамблеи ООН. Сирийские армяне стали полноправными членами нашего общества, и нужно использовать их силы, знания, навыки для развития Армении, преодоления социально-экономических проблем».