Գերմանաբնակ թուրք պատգամավոր. «Հունիսի 2-ին Բունդեսթագը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»
Գերմանիայի «Կանաչների» (Die Grüne) կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը համոզմունք է հայտնել, որ Բունդեսթագը հունիսի 2-ին կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: «Deutsche Welle»-ի թուրքական ծառայության փոխանցմամբ՝  Օզդեմիրը թեմային անդրադարձել է DW TV-ի «Conflict Zone» հաղորդման ընթացքում: Նա նշել է, որ իրենք ամեն ինչ անում են, որպեսզի կառավարությունն ընդունի, որ 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում 100 հազարավոր հայերի սպանությունը հենց ցեղասպանություն է եղել:
«Հունիսի 2-ին՝ 100 տարի շարունակ  Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելուց հետո, Գերմանիայի դաշնային խորհրդարանը որոշում պիտի կայացնի այն մասին, որ դա ցեղասպանություն է եղել և Գերմանիան էլ, որպես Օսմանյան կայսրության դաշնակից, նույնպես որոշակի պատասխանատվություն է կրում դրա համար», ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ -ասել է պատգամավորը:
Օզդեմիրը նշել է նաև, որ Ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված բանաձևի նախագիծը մշակվել է «Քրիստոնյա-դեմոկրատական» կուսակցության հետ համատեղ:
Նշենք, որ անցյալ տարի ևս Բունդեսթագի օրակարգ էր բերվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նախատեսող բանաձև, որի ընդունմանը խոչնդոտել էին Գերմանիայի «Քրիստոնեական միություն» (CDU/CSU) և «Սոցիալ -դեմոկրատական» (SPD) կուսակցությունների խորհրդարանական խմբերը:
Հիշեցնենք նաև, որ Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը և խորհրդարանի նախագահ Նորբերթ Լամերտը ղեցասպանության 100-ամյակին նվիրված իրենց ելույթների ժամանակ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանոււթյունը:

Проживающий в Германии турок-депутат: «Второго июня Бундестаг признает Геноцид армян»
Сопредседатель партии «Зеленых» Германии Джем Оздемир выразил уверенность, что Бундестаг второго июня признает Геноцид армян. Как передает турецкая служба «Deutsche Welle» Оздемир коснулся темы в ходе передачи «Conflict Zone» на канале DW TV. Он отметил, что они делают все, чтобы правительство признало: убийство в Османской империи сотен тысяч армян в 1915 году было именно Геноцидом.
«Второго июня, после ста лет отрицания Геноцида армян, Федеральный парламент Германии должен принять решение о том, что это был Геноцид, и что Германия, как союзник Османской империи, также несет за это определенную ответственность», – как передает ermenihaber.am, сказал депутат.
Оздемир отметил также, что проект резолюции о признании Геноцида армян разрабатывался совместно с Христианско-демократической партией.
Отметим, что в прошлом году в повестку Бундестага также была включена резолюция о признании Геноцида армян, принятию которой воспрепятствовали парламентские фракции партий «Христианский союз» и Социал-демократической.
Напомним также, что президент Германии �?оахим Гаук и председатель парламента Норберт Ламмерт в своих речах, посвященных 100-летию Геноцида армян, признали Геноцид армян.