Արգենտինահայ համայնքի հանդիպումները՝ արցախյան խնդրի շուրջ
Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանը «Հայերն այսօրին» գրում է.
Այս օրերին, երբ վերստին պատերազմական իրավիճակ է ստեղծվել ղարաբա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում, աշխարհասփյուռ հայությունը ոտքի է կանգնել՝ պաշտպանելու Արցախում ապրող հայրենակիցների ազատ և անկախ ապրելու իրավունքը:
Արգենտինահայ համայնքը նույնպես իր բոլոր հնարավորությունները ներ է դրել՝ տեղի քաղաքական շրջանակներում հարցը բարձացնելու, որպեսզի վերջիններս  համապատասխան ճնշումներ գործադրեն ադրբեջանական բռնակալ քաղաքականությանը վերջ տալու համար: Գերաշնորհ Գիսակ արքեպս. Մուրադյանի առաջնորդությամբ արգենտինահայ համայնքից կազմված պատվիրակությունը նախ հանդիպում ունեցավ Արգենտինայի արտաքին գործերի նախարար Սուսաննա Մալկոռայի հետ, որին ամփոփ ձևով ներկայացվեց Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը, հատկապես նշելով, որ Ադրբեջանի կողմից դաժանաբար սպանվել են երեխաներ և խաղաղ բնակիչներ: Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակելու հրադադարի պահպանման համար, ինչպես նաև խնդրի մասին տեղեկացնել Միավորված ազգերի կազմակերպությունում Արգենտինայի ներկայացուցչին և Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանին, որն արդեն հանդիպում է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերյան Օհանյանի հետ:
Այնուհետև արգենտինահայ պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև Արգենտինայում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Վիկտոր Կորոնելիի հետ: Վերջինիս մտահոգություն են հայտնել, որ Ադրբեջանը խաղաղ բնակչության դեմ կիրառել է անթույլատրելի զենքեր, որոնք ձեռք է բերում Ռուսաստանից: Դեսպանը, անրադառնալով ստեղծված խնդրին, նշել է, որ իրենց համար հրադադարի հաստատումը կարևոր խնդիր է, քանի որ իրենք եղբայրական հարաբերություններ ունեն արգենտինահայ համայնքի և հայ ժողովուրդի հետ, խոստանալով իրենց մտահոգությունները փոխանցել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը:
Հանդիպումերին զուգահեռ, հարյուրավոր արգենտինահայեր բողոքի երթ են կազմակերպել դեպի ադրբեջանի դեսպանատուն, հաստատելով այն վճռականությունը և դարավոր ճշմարտությունը, որ Արցախը եղել և մնալու է Հայաստանի անբաժան մասը, և իրենք ողջ կարողություններով սատար են կանգնելու իրենց քույրերին և եղբայրներին: Ավարտին համայնքի անունից բողոք նամակ է փոխանցվել Ադրբեջանի դեսպանությանը:

Встречи армянской общины Аргентины по арцахской проблеме
Духовный пастырь церкви Св. Григор Лусаворич Буэнос Айреса вардапет Магакия Амирян пишет в редакцию «Армяне сегодня»:
В эти дни, когда вновь сложилась ситуация войны в зоне Карабахо-азербайджанского конфликта, армяне мира поднялись на ноги в защиту права соотечественников в Арцахе жить свободно и независимо.
Армянская община Аргшентины также приложила все свои возможности к тому, чтобы поднять вопрос в местных политических кругах, дабы  последние оказали соответствующее давление, дабы покончить с азербайджанской  политикой диктатуры. Делегация армянской общины Аргентины во главе с архиепископом Гисаком Мурадяном встретилась с министром иностранных дел Аргентины Сусанной Малкоро. В ходе беседы была обобщенно представлена ситуация в Карабахе, особо было отмечено жестокое убийство детей и мирных жителей азербайджанскими вояками. Министр изъявила готовность содействовать сохранению перемирия, а также информировать представителя Аргентины в ООН и посла Аргентины в Армении, который уже встречался с министром обороны РА Сейраном Оганяном.
Затем армянская община Аргентины встретилась с послом РФ в Аргентине мистеров Виктором Коронели, который выразил озабоченность в связи с применением Азербайджаном против мирного населения запрещенного оружия, приобретаемого у России. Коснувшись сложившейся ситуации, посол отметил, что установление перемирия для них – важная задача, поскольку они находятся в братских отношениях с армянской общиной Аргентины и армянским народом, обещав проинформировать об озабоченности М�?Д России.
Параллельно со встречами сотни армян Аргентины организовали акцию протеста у посольства Азербайджана, подтвердив ту многовековую истину, что Арцах был и остается неотъемлемой частью Армении, и заверив, что они всеми возможными средствами поддержат своих братьев и сестер. По завершении акции посольству Азербайджана от имени общины было вручено письмо протеста.