Րաֆֆի Քալֆայան. «Փոխհատուցման գործընթացները կարելի է առաջ մղել` Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումից անկախ»
Եվրոպայի հայերի համագումարի կողմից Գերմանիայի Դույսբուրգ քաղաքում կազմակերպված «ՀԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԱՎԱՐՏԻՆ» եռօրյա գիտահետազոտական խորհրդաժողովի չորրորդ նիստը, որն ուներ «Ցեղասպանություն և պահանջատիրություն, քաղաքա-իրավական դաշտում պահանջատիրության հարցի պարզաբանում և հստակեցում» ընդհանուր խորագիրը, վարում էին դոկտ. Րաֆֆի Բեդիկյանը և Երվանդ Խոսրովյանը: Այս մասին, ըստ «Հայերն այսօր»-ի, հայտնում են Եվրոպայի հայերի համագումարի տեղեկատվական կենտրոնից:
«Հայկական պահանջատիրությունը միջազգային օրենքում» թեմայով ելույթ ունեցավ Ֆրանսիայի հայ իրավաբանների միության համանախագահ իրավաբան տկն. Վերժինի Տյուշեն։ Նա սկզբում անդրադարձ կատարեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների աշխատանքները համակարգող խորհրդին, ապա խոսեց միջազգային զանազան դատարաններում Հայկական հարցն արծարծելու հնարավորությունների և նրանց առջեւ ծառացած դժվարությունների ու արգելքների մասին։
Այնուհետ «Ցեղասպանության փոխհատուցում. իրավական հիմքեր, միջոցներ և մարտահրավերներ» թեմայով ելույթ ունեցավ Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (F.I.D.H.) նախկին նախագահ, իրավաբան, միջազգային օրենքի մասնագետ Րաֆֆի Քալֆայանը, որ մանրամասնորեն բացատրեց միջազգային օրենքում տեղ գտած փոխհատուցման եղանակների, միջոցների, պայմանների և հնարավորությունների մասին:
Րաֆֆի Քալֆայանը խոսեց Թուրքիայից հայապատկան կալվածքների անհատական և հավաքական պահանջատիրության անհրաժեշտության մասին՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ փոխհատուցման գործընթացները կարելի է առաջ մղել՝ Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումից անկախ։ Նա նշեց, որ սույն գործընթացը պահանջում է զգուշություն, խոհեմություն և Հայաստան-Սփյուռք ամբողջական համագործակցություն:
Երկու զեկույցների ավարտին քննարկումներ կատարվեցին հողային և կալվածային պահանջատիրության և ֆինանսական փոխհատուցման իրավական հիմքերի և կարելիությունների մասին:
Հիշեցնենք, որ մարտի 4-6-ը Գերմանիայի Դույսբուրգ քաղաքում Եվրոպայի հայերի համագումարի նախաձեռնությամբ կայացավ՝ հայության հիմնահարցերին նվիրված գիտահետազոտական խորհրդաժողով՝ «ՀԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԱՎԱՐՏԻՆ» ընդհանուր խորագրի ներքո, որում զեկույցով հանդես եկան եվրոպահայ տարբեր համայնքների ներկայացուցիչներ:

Raffi Kalfaian: “The advancement of the reparations process isn’t dependent on Turkey’s official recognition of the Armenian Genocide”
The fourth session of the three-day “ARMENIANS AT THE END OF THE 100TH ANNIVERSARY OF THE ARMENIAN GENOCIDE” workshop organized by the Assembly of Armenians of Europe in the German city of Duisburg was entitled “Genocide and Claims, Clarification and Specification of Claims in the Political and Legal Fields” and was moderated by Dr. Raffi Bedigian and Yervand Khosrovyan, reports the information center of the Assembly of Armenians of Europe, according to Hayern Aysor.
Co-chair of the Armenian Bar Association of France and lawyer Virginie Touche delivered a speech entitled “Armenian Claims in International Law”. In the beginning, Touche touched upon the activities of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France and went on to talk about the opportunities for raising the Armenian Question in various international courts, as well as the barriers and difficulties.
“Reparations for Genocide: Legal Grounds, Measures and Challenges”-this was the title of the speech by former chairman of the International Federation for Human Rights (F.I.D.H.), lawyer and international law expert Raffi Kalfaian, who explained in detail the ways, measures, terms and opportunities for reparation in international law.
Raffi Kalfaian talked about the need for Armenians to individually and collectively claim their properties from Turkey and emphasized that the advancement of the reparations process isn’t dependent on Turkey’s official recognition of the Armenian Genocide. Kalfaian mentioned that this process requires caution, discretion and full cooperation between Armenia and the Diaspora.
The two speeches were followed by discussions on land and property claims, as well as the legal grounds and opportunities for financial reparations.
On March 4-6, the Assembly of Armenians of Europe hosted a workshop, which was devoted to the key issues concerning Armenians and entitled “ARMENIANS AT THE END OF THE 100TH ANNIVERSARY OF THE ARMENIAN GENOCIDE” in the German city of Duisburg. The workshop included speeches by representatives of different Armenian communities across Europe.