ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժիկ Սրապիոնյանը մասնակցեց Մայրենիին նվիրված միջոցառմանը
Փետրվարի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ Երևանի Հովհաննես Իսակովի անվան հ.132 դպրոցում տեղի ունեցավ Մայրենիին նվիրված միջոցառում, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, քաղաքապետարանի կրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, մտավորականներ, ուսուցիչներ, հյուրեր:
Ցուցադրվեցին Մայրենիին նվիրված գրական-երաժշտական կոմպոզիցիաներ, փոքրիկ բեմականացումներ, այդ թվում՝ «Արի տուն» ծրագրի մասին:Դերակատար աշակերտները հրաշալի արևմտահայերենով  ներկայացրին Սփյուռքում ապրող հայ ընտանիքի ոգևորությունը՝ «Արի տուն» ծրագրի մասին լսելուց հետո. ընտանիքի մեծ մայրը որոշում է թոռնիկի հետ գալ Հայրենիք, որպեսզի պատանին մասնակցի ծրագրին ու ծանոթանա Հայաստանի տեսարժան վայրերին, հայկական առօրյային, նիստուկացին և այլն:
Ընթերցվեցին Ավետիք Իսահակյանի, Վահան Տերյանի, Պարույր Սևակի, Հովհաննես Շիրազի ստեղծագործություններն ու նամակները՝ նվիրված Հայոց լեզվին:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը մասնակիցներին փոխանցեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը:Նա մասնավորապես նշեց. «Այս բեմում խնկարկված մայրենին իսկապես հույս է ներշնչում, որ մեր լեզվի պահպանությունն ամուր ձեռքերում է:Մենք պարտավոր ենք պահպանել մեր լեզուն հեռուստատեսությամբ, վիրտուալ աշխարհում, առօրյա կյանքում: Մեր լեզվի պահպանությունը ռազմավարական նշանակություն ունի, ուստի ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ, մշտապես հետևում է հայոց լեզվի պահապանների՝ մեր մանկավարժների, հեռուստամեկնաբանների, ընտանիքներում հնարավորինս անաղարտ հայերենով հաղորդակցվող հայ մայրերի հաջողություններին և այսօր մենք պարգևներ կհանձնենք նրանց»:
Մայրենի լեզվի անաղարտության պահպանման, զարգացման և տարածման գործում նշանակալի ավանդի, ընտանիքում Մայրենին պահպանելու և զավակներին փոխանցելու համար, ինչպես նաև «Մայրենի լեզվի օր» տոնի կապակցությամբ հիմնական դպրոցների աշակերտների մայրերի մրցույթի հաղթողներ Արմինե Ասատրյանը (Մ. Մեծարենցի անվ. հ. 146 դպրոց), Լուսինե Մուրադյանը («Վարդանանց ասպետներ» հ.106 դպրոց), Քրիստինե Մնացականյանը (Սիամանթոյի անվան հ.162 դպրոց, Աննա Հովհաննիսյանը (հ. 75), ասմունքող Գայանե Սամվելյանը և Հայկական երկրորդ հեռուստաալիքի մարզական մեկնաբան Հարություն Մինասյանը պարգևատրվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրերով:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության խրախուսական մրցանակներով՝ նախարարության պատվերով և հովանավորությամբ հրատարակված գրքերով, պարգևատրվեցին հայոց լեզվին լավ տիրապետող և հայերենը հնարավորինս անաղարտ օգտագործող դպրոցականները:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանն իր խոսքում նշեց, որ նոր սերունդն ընթերցասեր է, և այդ մասին են վկայում Հայաստանի գրադարանների և գրախանութների աշխատակիցները:
Միջոցառման ավարտին բեմում կանգնած և դահլիճում նստած աշակերտները առանձնակի ոգեշնչմամբ խոստացան և բարձրաձայն երդվեցին մաքուր, անաղարտ պահել Մեսրոպ Մաշտոցի հանճարով ստեղծված և դարերով ավանդված մեր ոսկեղենիկ հայերենը:

Заместитель министра Диаспоры РА Сержик Срапионян принял участие в мероприятии, посвященном родному языку
По инициативе Министерства Диаспоры РА и Ереванской мэрии 19 февраля в Ереванской школе №132 им.Ованеса �?сакова состоялось мероприятие, посвященное родному языку, в котором приняли участие заместитель министра Диаспоры РА Сержик Срапионян, вице-мэр Еревана Арам Сукиасян, начальник Управления образования мэрии Гаяне Согомонян, начальник Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА Гагик Гянджумян, представители интеллигенции, педагоги, гости.
Были продемонстрированы литературно-музыкальные композиции, посвященные родному языку, маленькие сценки, в том числе о программе «Ари тун». Учащиеся-актеры на прекрасном западноармянском языке представили воодушевление живущей в Диаспоре армянской семье, узнавшей о программе «Ари тун»: бабушка решает приехать с внуком на Родину, чтобы юноша участвовал в программе и познакомился с достопримечательностями  Армении, армянским будням, бытом и т. д.
Были прочитаны произведения и письма Аветика �?саакяна, Ваана Теряна, Паруйра Севака, Ованеса Шираза, посвященные армянскому языку.
Приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян участникам передал заместитель министра Серж Срапионян. Он в частности отметил: «Прозвучавший с этой сцены родной язык действительно внушает надежду на то, что сохранность нашего языка в надежных руках. Мы обязаны сохранить наш язык на телевидении, в виртуальном мире, обыденной жизни. Сохранение нашего языка имеет стратегическое значение, посему Министерство Диаспоры РА во главе с министром Грануш Акопян постоянно следит за успехами хранителей армянского языка – нашими педагогами, телекомментаторами, армянскими матерями, по возможности на чистом армянском языке общающимися в семье, и сегодня мы вручим им награды».
За значительный вклад в сохранение чистоты родного языка, его развитие и распространение, сохранение в семьях родного языка и передачу его детям, а также в связи с праздником День родного языка победители конкурса матерей учащихся основных школ Армине Асатрян  (школа №146 им. М.Мецаренца), Лусине Мурадян (школа №106 «Вардананц аспетнер»), Кристине Мнацаканян (школа №162 им. Сиаманто), Анна Ованнисян (школа №75), декламатор Гаяне Самвелян и спортивный комментатор 2-го армянского телеканала Арутюн Минасян награждены Почетными грамотами Министерства Диаспоры РА.
Поощрительными призами Министерства Диаспоры РА – книгами, изданными по заказу и при спонсорстве Министерства, награждены школьники, хорошо владеющие армянским языком.
Вице-мэр Еревана Арам Сукиасян в своей речи отметил, что новое поколение любит читать, и об этом свидетельствуют работники библиотек и книжных магазинов Армении.
В завершение мероприятия стоящие на сцене и сидящие в зале учащиеся с особым воодушевлением обещали и громко поклялись сохранять в чистоте созданный гением Месропа Маштоца и освященный веками наш прекрасный армянский язык.