Քըրք Քըրքորյան. առասպելական գործիչը
Իր ապրած 98 տարիների ընթացքում Քըրք Քըրքորյանը հազվադեպ է հարցազրույցների հրավերներ ընդունել, բայց բոլորովին պատահական 2011 թվականին նա համաձայնեց պատասխանել Bloomberg News-ի 2 լրագրողների հարցերին: Հարցազրույցը հայտնի գործարարի եւ բարերարի հետ եղավ վերջինը: Նա սկսեց ընդհանրապես չհայտնվել տեսախցիկների առաջ, պատսպարվեց իր ստեղծածած աշխարհում, որի մասին սկսեցին նույնիսկ լեգենդներ հյուսել:
Չնայած ունեցած փառքին՝ աշխարհահռչակ հային բնութագրելիս նրան ճանաչողները առաջինը նշում էին բնավորության մեղմությունն ու համբերատարությունը: Այդպես մեղմ ու համբերատար, առանց ավելորդ բծախնդրության՝ նա պատասխանեց լրագրողների հարցերին, գուցե նաեւ լավ իմանալով՝ սա վերջինն է, հաջորդ 5 տարիները կանցնեն առանց լրագրողական տաղտուկ հարցերի, հանրային հետաքրքրությունից այդքան հեռու եւ միաժամանակ դրա մեջ:
Հարցազրույցը անցկացրած լրագրողից մեկը՝ Բեդ Ջինկը, հիշում է. «Մենք հանդիպեցին նրան Թրասքինդս ընկերության գրասենյակում՝ Բեւեռլի Հիլս կառույցում, որտեղ 92 տարեկան Քըրքորյանը ողջունեց մեզ:  Առաջվա նման ակտիվ՝ Քըրքորյանի քայլվածքը կայուն էր ու սահուն: Նա շրջում էր աշխատասենյակում՝ հագին կաշվե բաճկոն՝ մազերի նման ճերմակ: Նա թեթեւությամբ ժպտաց եւ սկսեց մեղմ տոնով խոսել: Իր  ողջ ահռելի հեղինակությամբ, կնքած գործարքների մեծությունից էլ մեծ վեհությամբ ու իր աշխարհով, որ թնդացրել էին Դեթրոյիդը, Լաս Վեգասն ու Հոլիվուդը՝ այդ օրը Քըրքորյանն առանձնակի համեստ էր, իր՝ լրատվամիջոցներից ունեցած ամաչկոտությամբ եւ մի փոքր հոգնած: Նա առավել առույգ դարձավ, երբ սկսեցինք խոսել բոքսից, թռիչքներից եւ իր Լինսի բարեգործական հիմնադրամից»:
Այդ ապրիլին Քըրքորյանը հայտարարել էր, որ հեռանում է MGM Resorts-ի խորհրդից: Այդ որոշմանն էր հանգել, որովհետեւ հոգնել էր բավականին երկար ու հոգնեցուցիչ գործնական հանդիպումներից. «Ես պարզապես չեմ ցանկանում այլեւս վերադառնալ: Ես չեմ վերադառնում»,- ասել էր նա: Նա նաեւ նշել էր, որ վատացել է իր լսողությունը, արդեն 2 տարի է, ինչ հրաժարվել է վարորդական իրավունքից, թողել է թենիսը՝ իր մեծ սերը: «Ես ունեմ նաեւ տեսողական խնդիրներ, երբ հատկապես ուղղաթիռ եմ փորձում վարել: Ես անում եմ ավելին եւ փորձում եմ առողջ  մնալ»,- անկեղծացել էր գործարարը: Բայց այս ամենը նրան խանգարում էր աշխատել ամենօրյա ռեժիմով՝ վազքի մեջ եւ հանդիպումից հանդիպում:
Ֆրանկ Սինատրան. Լեգենդի նվերը՝ լեգենդին
Նրա գրասենյակում մի քանի իրեր դրված էին դեռ վաղուց՝ Բոինգ ինքնաթիռների մոդելները, բռնցքամարտիկ Ջեք Դեմփսեյի նկարը եւ մի նվեր Ֆրանկ Սինատրայից: Վերջինը սակայն դեռ չկար այն ժամանակ, երբ Քըրքորյանը Լաս Վեգասում էր եւ ուներ ընդամենը 2 հասարակ հյուրանոց՝ «Ֆլամենգոն» եւ «Վերջին սահմանը»:
«Ամեն անգամ, երբ նա սկսում էր նույն հեքիաթի նման պատմությունը Սինատրայի եւ Թեդս Թերների մասին, մի պահ փորձում էր կանգնեցնել իրեն՝ ասելով, որ երեւի մեզ համար ձանձրալի է լսել այդ հին պատմությունները»,- հիշում է Bloomberg News-ի լրագրողը:
Սակայն զրույցի մեջ հիմնականում գերակշռում էր արդեն 3 տարի ձգվող ֆինանսական ճգմաժամի թեման: Հարցին, թե արդյոք նրան անհանգստացնում են այս մռայլ ժամանակները, նա ասաց. «Ես սովորաբար չեմ անհանգստանում,- և նստած տեղում շարժվելով՝ շարունակեց,- Երբեմն մի քիչ անհանգստանում էինք, բայց անցանք դրա միջով: Գուցե ոչ այդ աստիճանի, բայց մենք անցել ենք ծանր ժամանակների միջով տարբեր տեղերում եւ 2-3 անգամ»:
Կեսարի պալատը
2008-ից թեւածող համաշխարհային ճգնաժամը համարյա ամբողջությամբ ոչնչացրեց նրա խաղատնային բիզնեսը: Կորցրեց Ford Motor Co-ում ունեցած ներդրումը: «Հիմա գուցե գտնվեն նորագույն տեխնոլոգիաների մեջ մասնագիտացված երիտասարդներ, որոնք կարող են իմանալ ավելին, քան ես գիտեմ հիմա: Նոր ուժեր են պետք` նոր ճգնաժամերը հաղթահարելու համար»,- ասաց Քըրքորյանը:
Լինելով մեծ բարեգործ, հաջողակ անհատականություն եւ գործարար՝ նա իր լավագույն գործը  համարում էր իր առանձնատան հիմնումը: Այն իր մոլորակն էր, որտեղ ապրում, մտածում, բայց չէր ափսոսում նա՝ «Կեսարը»: «Իմ լավագույն գործը այն էր, որ գնեցի 800.000 դոլարով հողամաս Լաս Վեգասում եւ կառուցեցի առանձնատուն, որը անվանում են Կեսարի պալատ»:
Չէր ափսոսում ոչնչի համար. «Ես չեմ կարող հիշել ոչ մի դեպք, որի համար ափսոսում եմ: Երեւի իմ բախտը բերել է»:
Հասարակ ու հանգիստ, աշխարհահռչակ ու մարդասեր, Սինատրայի նվերով ապրող ու Կեսարի պալատին հասած. այդպիսին էր Քըրքորյանը:

Керк Кркорян: легендарный деятель
За свои прожитые 98 лет Керк Кркорян редко принимал приглашение на интервью, но совершенно случайно в 2011 году он согласился ответить на вопросы двух журналистов Bloomberg News. �?нтервью с известным бизнесменом и благотворителем оказалось последним. Он начал вообще не появляться перед телекамерами, уединился в созданном им мире, о котором начали даже плести легенды.
Несмотря на заслуженную известность, характеризуя всемирно известного армянина, знающие его прежде всего отмечали мягкость характера и терпеливость. Так же мягко и терпеливо, без излишней придирчивости он отвечал на вопросы журналистов, возможно, прекрасно сознавая, что это последнее: последующие пять лет пройдут без назойливых журналистских расспросов, вдали от общественного интереса, и в то же время в нем.
Один из проводивших интервью журналистов, Бед Джинк, вспоминает: «Мы встретились с ним в офисе компании Траскиндс, в здании Беверли Хилс, где 92-летний Кркорян приветствовал нас. По-прежнему активный, походка его была четкой и плавной. Он ходил по кабинету, в белоснежном, как и волосы, кожаном пиджаке. Он слегка улыбнулся и заговорил мягким тоном. При всем своем колоссальном авторитете, величие, превышающем масштабы заключенных сделок и своем мире, потрясшем Детройт, Лас Вегас и Голливуд, в тот день Кркорян был особенно скромен, с присущим ему стеснением перед СМ�? и выглядел немного уставшим. Он оживился, когда разговор зашел о боксе, полетах и его благотворительном фонде «Линси».
В апреле того же года Кркорян заявил, что покидает совет MGM Resorts. Он устал он достаточно утомительных деловых встреч: «Я просто не хочу более возвращаться. Я не вернусь», – сказал он, подчеркнув, что ухудшился слух, уже два года перестал водить машину, забросил теннис – свою великую любовь. «У меня также имеются проблемы со зрением, особенно когда пытаюсь водить вертолет. Делаю большее и пытаюсь сохранить здоровье» – разоткровенничался бизнесмен. Но все это мешало ему работать в будничном режиме – на бегу, со встречи на встречу.
Френк Синатра: Дар легенды легенде
В его кабинете стояли несколько предметов – модели самолета «Боинг», портрет боксера Джека Демпси, а также один подарок Френка Синатры. Последнего, однако, еще не было в то время, когда Кркорян имел в Лас Вегасе всего две обычных гостиницы – «Фламенго» и «Последний рубеж».
«Каждый раз, когда он начинал одну и ту же, похожую на сказку, историю о Синатре и Тедсе Тернере, на мгновение пытался остановиться, говоря, что нам, наверное, утомительно слушать эти давние истории», – вспоминает журналист Bloomberg News.
В беседе, однако, преобладала в основном тема финансового кризиса, длившегося уже три года. На вопрос, не беспокоят ли его эти мрачные времена, он сказал: «Я как правило не беспокоюсь, – и, продолжил. – Порой немного беспокоились, но прошли и через это. Возможно, не до такой степени, но мы пережили тяжелые времена в разных местах, 2-3 раза».
Дворец Цезаря
Разразившийся с 2008 года мировой кризис почти полностью уничтожил его игорный бизнес. Он утерял инвестиции, вложенные в Ford Motor Co. «Ныне, возможно, найдутся молодые люди, специализирующиеся в новейших технологиях, которые могут знать больше, чем знаю я. Чтобы преодолеть новые кризисы, нужно новые силы», – сказал Кркорян.
Будучи великим благотворителем, успешной личностью и бизнесменом, своим лучшим делом он считал закладку своего особняка. Это была его планета, где он жил, размышлял, но не сожалел о своем «Цезаре». «Моей главной сделкой была покупка в Лас Вегасе земельного участка за 800 тысяч долларов, строительство особняка, который называю «Дворец Цезаря».
Он ни о чем не сожалел: «Не могу вспомнить случай, о котором сожалел бы. Наверное, мне повезло».
Обычный и спокойный, всемирно известный и дружелюбный, живущий подарком Синатры и достигший «Дворца Цезаря» – таков был Кркорян.