Պատմական տարածքների վերադարձը Ցեղասպանության հետևանքների վերացման տարբերակներից է. հետազոտություն
Պատմական Հայաստանի տարածքների կամ դրանց մի մասի վերադարձը մեր երկրին Ցեղասպանության հետևանքների վերացման տարբերակներից է:
Այս մասին են վկայում Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի աշխատանքային թիմի «Հայոց ցեղասպանության երևույթի ընկալման առանձնահատկությունները և հոգեբանական-աշխարհայացքային անդրադարձները հանրային կարծիքում» թեմայով սոցիալական հետազոտության արդյունքները:
«Հետազոտությունն իրականացվել է 2015 թ. մարտի 15-ից ապրիլի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում, 560 երևանցիներ են մասնակցել: Հետազոտության նպատակն է եղել վեր հանել Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից ծրագրված և իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստի կապակցությամբ հանրային կարծիքում առկա տրամադրությունների ու դիրքորոշումների, դրա հետևանքների մեղմման և վերացման քայլերի վերաբերյալ կարծիքների ասպեկտները»,-«Արմենպրեսի» փոխանցմամբ՝ փետրվարի 3-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց Փիլիսոփայականգիտությունների թեկնածուդոցենտհետազոտական թիմի ղեկավար ՀովհաննեսՀովհաննիսյանը:
Ստացված տվյալների հիման վրա պատրաստվել է վերլուծություն, որը օգտակար կարող է լինել մասնագետների, պետական կառույցների համար:
«Ըստ հետազոտության` Ցեղասպանությունը հարցվողների շրջանում ափսոսանքի և կորստյան ցավի, այն կազմակերպողների և իրականացնողների նկատմամբ ատելության, պահանջատիրության և հատուցման համար պայքարելու զգացողություններ է առաջացնում»,-նշեց Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Ցեղասպանությունների հետևանքների վերացման տարբերակների մեջ հարցվածները նշել են պատմական Հայաստանի տարածքների կամ մի մասի վերադարձը, հայերի նկատմամբ իրականացրած Ցեղասպանության փաստի ճանաչումը և դատապարտումը Թուրքիայի կողմից, զոհերի, նրանց հարազատների և ժառանգների վերաբնակեցումը պատմական հայրենիքում, ԼՂՀ ճանաչումը Թուրքիայի կողմից, Ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին նյութական և դրամական փոխհատուցում տրամադրելը և այլն:
Բացի այդ, ըստ հարցման տվյալների` Հայաստանի ու նրա խնդիրների նկատմամբ դրական վերաբերմունք են ցուցաբերում Ֆրանսիան, ՌԴ-ն, Հունաստանը, ՄԱԿ-ը, Իտալիան: Բացասաբար տրամադրված երկրներն են Ադրբեջանը, Թուրքիան, «Իսլամական Պետությունը»:

Возврат исторических территорий – один из вариантов устранения последствий Геноцида армян: исследование
Возврат исторических территорий или часть их нашей стране – один из вариантов устранения последствий Геноцида армян. Об этом свидетельствуют результаты социологического исследования на тему «Особенности восприятия явления Геноцид армян и психолого-мировоззренческие реакции в общественном мнении», проведенного рабочей группой Армянского государственного педагогического университета им.Х.Абовяна.
«�?сследование проводилось в период с 15 марта по 15 апреля 2015 года, в нем приняли участие 560 ереванцев. Целью исследования было выявить аспекты мнений относительно настроений и позиций в общественном мнении по факту Геноцида армян, запланированного и осуществленного властями Османской империи, шагов по смягчению и устранению его последствий», – как передает «Арменпресс», отметил на встрече с журналистами 3 февраля кандидат философских наук, доцент, руководитель команды исследователей Ованес Ованнисян.
На основе полученных данных подготовлен анализ, который может быть полезным для специалистов, государственных структур.
«Согласно исследованию, Геноцид вызывает среди респондентов чувство сожаления и боли утрат, ненависти к его организаторам и исполнителям, требования и борьбы за возмездие», – отметил Ованес Ованнисян.
Среди вариантов устранения последствий геноцидов респонденты отметили возвращение территории �?сторической Армении или ее части, признание и осуждение Турцией факта Геноцида армян, заселение родственников и наследников жертв Геноцида на исторической Родине, признание Турцией НКР, предоставление материальной и финансовой компенсации наследникам жертв Геноцида и т. д.
Кроме того, по результатам опроса, позитивное отношение к Армении и ее проблемам демонстрируют Франция, РФ, Греция, ООН, �?талия. Негативно настроенные страны – Азербайджан, Турция, «�?сламское государство».